Lidovky.cz

Česko

Hospodskou rebelii vede expolitik s barvitou historií. Byl spojencem Béma, pozval do Prahy Le Penovou

Pivovar Malý Janek. Majitel Jiří Janeček se rozhodl protestovat proti zkrácení otevírací doby. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Premium Původní zpráva
Praha - Poskládat životopis exposlance Jiřího Janečka, který aktuálně vede hospodskou rebelii proti koronavirovým opatřením vlády, vydá na politickou kroniku posledních dvou dekád. První kontakt s politickým životem prodělal u sociálních demokratů. Přes občanské demokraty se pak propracoval až k Občanské konzervativní straně a mimo parlament.

Na páteční oběd v restauraci Malý Janek se hlásí první politici. Majitel jim chce ukázat dopad restrikcí

Bojů na politických barikádách zažil Jiří Janeček skutečně mnoho. Nejnověji se dostal do středu dění díky výzvě Chcípl pes, která protestuje proti chaotickému počínání exekutivy v boji s pandemií způsobenou koronavirem. V pátek v poledne kvůli tomu pořádá setkání s politiky ve svém podniku Malý Janek v Jincích na Příbramsku. A počátkem ledna chystá spolu s dalšími protestujícími podnikateli neotřelý happening. Chce spojit řadou půllitrů a skleniček se svíčkami sídlo Úřadu vlády se Staroměstským náměstím v Praze.

Autor:

Po boku francouzské političky Le Penové

Ještě před sedmi lety měl docela jiné ambice. Na kandidátce hnutí Hlavu vzhůru Jany Bobošíkové chtěl uspět ve sněmovních volbách. Avšak uskupení zcela propadlo. O rok později ale Janeček kandidoval znovu. A to se svou novou Občanskou konzervativní stranou. Jenže ve volbách do Evropského parlamentu získal jen 0,22 procent hlasů a do Bruselu se nedostal.

Jiří Janeček, bývalý radní za ODS.

Útěchou mu mohlo být následné setkání s francouzskou ultrapravicovou političkou Marine Le Penovou, která zvolena byla a do Prahy přijela na pozvání jeho politické strany. Jak probudil její zájem přijet do Česka?

„Paní Le Penové jsem řekl ještě v Lyonu, že nejsme žádná velká strana, že začínáme. Ona na to, že to není důležité. Že důležité je to, že jsme strana, která má ty správné názory,“ popsal tehdy MF DNES Janeček.

S Bémem. A na Dakar

Největších politických úspěchů se Janeček, dnes majitel pivovaru a hotelu, však dočkal v dresu ODS. V roce 2006 byl za stranu zvolen jednak do pražského zastupitelstva, ale zároveň se probojoval do zastupitelstva městské části Praha 11. O dva roky později se mu pak jako náhradníkovi otevřela cesta do poslaneckých lavic. A to po odchodu poslance Tomáše Kladívka, který byl zvolen do Senátu. Jako poslanec a radní zažil v roce 2009 i nevšední sportovní zážitek. Coby pilot vozu Toyota LC 120 společně s navigátorem Viktorem Chytkou absolvoval závod Rallye Dakar. Skončili na 51. místě.

Jiří Janeček na kongresu ODS

Jiří Janeček

V ODS Janeček platil především za spojence a podporovatele primátora Pavla Béma. V době přepřahání a nástupu Bohuslava Svobody do čela magistrátu (a později i Petra Fialy do čela ODS) začal jeho vliv ve straně upadat. Založil nejprve vnitrostranickou platformu pravá frakce ODS. Později občanské demokraty zcela opustil a přidal se k Janě Bobošíkové a Václavu Klausovi, kteří upínali pozornost k projektu Hlavu vzhůru.

„Po zralé svobodné úvaze jsem se rozhodl odejít po deseti letech z ODS a přidat se k Václavu Klausovi. Pokud to neumí udělat současné vedení ODS, musím to udělat sám,“ vysvětlil v roce 2013 své pohnutky Janeček.

Poslancem i směnkovým kajícníkem

O jeho působení v zastupitelstvu Prahy 11 po boku starosty Dalibora Mlejnského se nicméně zajímala policie. A to kvůli údajně nevýhodným prodejům obecního majetku, při němž měla vzniknout škoda 20 milionů korun. Mlejnský i Janeček ale vždy odmítali, že by porušili zákon. Vedle toho HN v roce 2013 upozornily na jeho problematický spor s podnikatelkou Evou Krejčí o proplacení dvoumilionové směnky.

Pavel Bém a Jiří Janeček.

U soudu totiž vyšlo najevo, že politik ženě peníze předal zřejmě v hotovosti v Poslanecké sněmovně a že mu na to půjčil poslanec ČSSD Miroslav Svoboda. Vysloužil si za to kritiku, protože mohl porušit zákon proti praní špinavých peněz. Další problém byl, že informace o vlastní půjčce neuvedl v majetkovém přiznání.

„Celý svůj poslanecký plat jsem tehdy věnoval na charitu, udělal jsem, co jsem považoval za správné. Jak je vidět, příště budu více přemýšlet,“ hájil se tehdy Janeček.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.