Lidovky.cz

Česko

Kalouska provází pověst o dvou tvářích: jedna patří žertujícímu znalci politické mapy, druhá popudlivému samolibci

Miroslav Kalousek dnes v poslanecké sněmovně složil mandát. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Premium
PRAHA - „Vy jste se schovával na záchodě?“ ptá se novinářka člena poslaneckého klubu TOP 09 a STAN, když vidí, jak se obezřetně rozhlíží zpoza pootevřených dveří. „Schovával, hledal mě Kalousek,“ odpovídá zákonodárce a spěchá do své kanceláře. Nabízíme profil politického matadora Miroslava Kalouska, který v úterý složil mandát poslance, jímž byl dlouhých 22 let.

Kalousek složil mandát poslance, ve sněmovně končí po 22 letech. Na závěr se některým omluvil

Psal se rok 2015, pomalu se blížil konec spojenectví mezi topkou a Starosty. STAN už spolupracovat nechtěl. Benefity politického velmistrovství Miroslava Kalouska u nich tou dobou již přehlušovala otrávenost z jeho sklonů k prchlivosti, až nadřazenosti.

Autor:

Kalousek má v sobě obojího vrchovatě, jak nezastíral ani Karel Schwarzenberg, s Kalouskem rodič TOP 09. Uznával, že jeho nejbližší politický kolega vykazuje při dokonale zvládnuté strategii taky autoritářské chování – nikdy však vůči Schwarzenbergovi.

„Není jediný ze stranických vůdců, kdo je takový. Když jste vůdcem strany, musíte ji pevně vést,“ řekl Schwarzenberg LN před šesti lety. Kalousek neuctivými výlevy stíhal nejen „své“ poslance a předáky STAN, neubíral na jedovatosti ani vůči ministrům za TOP 09, včetně úctyhodných jedinců jako Leoš Heger.

Miroslav Kalousek začátku volební kampaně v roce 2005 jako průvodčí vlaku....
Miroslav Kalousek během kampaně v roce 2006. S dětmi to nebývá jednoduché.

Lídr nemůže uspět ještě bez jedné věci: bez voličů a těch se začínalo TOP 09 dramaticky nedostávat. Po pádu vlády Petra Nečase v roce 2012 šla partaj do voleb jako černý kůň pravicového spektra, ODS se zřítily léta práchnivějící základy. Na to, že TOP 09 seděla v Nečasově vládě, že hospodářská krize ústila v extra nepopulární ekonomické změny a že tváří prorážení nových dírek na utaženém pásku byl Kalousek, na to všechno nedopadla TOP 09 zle, získala skoro 12 procent hlasů.

Pak už to ale bylo jen horší, třebaže na scénu přibyl Andrej Babiš (ANO), proti němuž se opozice začala stmelovat a vymezovat. Ve volbách 2017, pod vedením předsedy Kalouska, se TOP 09 taktak překulila na správnou stranu pětiprocentní hranice nutné pro vstup do dolní komory. A právě tehdy na místo zapadla první dlaždice ústupové cesty, na jejíž konec Kalousek dorazil včera.

Relativně nečekané složení mandátu devět měsíců před volbami dokládá, že Kalousek má svoje kroky promyšlené dopředu a ví, co dělá. Kdyby mu mandát prostě uplynul, zmizí bez fanfár. Takhle to měl se vší možnou pozorností a uctivou poklonou veřejných činitelů, byznysmenů i novinářů. Protože si to výborně načasoval.

„Moje dvaadvacetiletá dráha aktivního poslance se dovršila. Mějte se moc fajn,“ řekl poslancům na rozloučenou. Potlesk se ozval i z těch částí pléna, kde to po Kalouskově promluvě bylo poprvé.

V opozici platil za řečnicky a politicky nejnadanějšího Babišova protivníka, ostatně bylo to znát i na obsahu premiérových projevů, málokterý se obešel bez narážek a urážek Kalouska.

Jenže pro zdárný výsledek projektu ODS, TOP 09 a KDU začala být Kalouskova výrazná povaha na obtíž. Podobně jako Babiš vyvolává v lidech silné reakce a těch negativních, opět podobně, přibývalo.

‚Vtipný, i když tvrdý soupeř.‘ Politici na Kalouskovi cení zkušenosti i argumentační schopnosti

V jeho dobře promyšleném odchodu se potkalo více faktorů. Přestával být žádoucím elementem a sám měl proti předvolební koalici výhrady. „Složením mandátu chtěl hlasitě bouchnout dveřmi, aby bylo hodně slyšet jeho postoj. Aby se vědělo, že nesouhlasí s tím, co se uvnitř TOP 09 děje,“ sdělil LN zdroj obeznámený se sněmovním děním.

Bodem sváru mělo být mimo jiné zrušení superhrubé mzdy, protože výpadek příjmů ve státním rozpočtu není vykrytý. Střety hrozí i do budoucna; TOP 09 je strana proevropská, ODS staví na skeptickém odstupu. A pak je tu aspekt trpělivosti: několik sněmovních zdrojů LN sdělilo, že se hovoří o Kalouskově možném politickém návratu, až nazraje čas, v podobě kandidatury do Senátu. V přímé osobní volbě a v dobře vybraném okrsku by svoji výraznou osobnost velmi pravděpodobně zúročil.

Příběh dozrál spíš do pauzy než konce a už tak je dosavadní kariéra vystudovaného chemika bohatá na kapitoly. Začínal coby lidovec, stranu i vedl a dvakrát málem rozklížil. Prvně, když v roce 2006 po patových volbách kývl na nabídku ČSSD, že by lidovci sedli do vlády opřené o KSČM. Později se šířil příběh, že to byl umný způsob, jak stmelit ČSSD s ODS do opoziční smlouvy; jenže Kalousek sám roku 2006 označil postup za „šílenou, ale jedinou variantu“. Stálo ho to místo v čele partaje.

Podruhé lidovcům zasadil ránu, křesťanské odpuštění ji nikdy nezacelilo, když si jich část odvedl do TOP 09. Projekt zprvu fungoval díky synergii se Schwarzenbergem, jedním z mála lidí, kdo mu umí být rovnocenným partnerem. „Vždycky je s ním sranda, to je obrovská výhoda,“ míní kníže.

Legendy se vinou také kolem éry Kalouskova náměstkování na ministerstvu obrany v 90. letech. Mimo jiné tam spadá emblematická kauza nákupu padáků pro armádu, jež se ukázaly nefunkční, stály jeden život a vojáci je obratem vyřadili z používání, odpis o 110 milionech.

Případ, stejně jako afinita ke zbrojaři Richardu Hávovi, pravidelně probublává, policie ho již dávno odložila bez stíhání.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.