Lidovky.cz

Česko

Za týden přibylo deset podezření na úmrtí po očkování proti covidu. Případy se prověřují

Očkovací centrum na poliklinice ve Spálené ulice v Praze, kde se používá vakcína Moderna. foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha - Lékový ústav za poslední týden zaznamenal deset případů úmrtí, která nastala po očkování proti covidu-19. Celkem jich eviduje 21. Případy ústav odeslal do evropské databáze nežádoucích účinků, kde se poté prověřují.
  9:17

K úternímu večeru lidé ústavu nahlásili 1923 podezření na nežádoucí účinky vakcín proti covidu-19, což je o 417 více než před týdnem. Nejčastěji lidé oznamují reakce podobné příznakům chřipky. Vyplývá to z informací, které ve čtvrtek Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) v pravidelném hlášení zveřejnil. SÚKL uvádí, že všechna hlášení jsou pouhými podezřeními, nikoliv prokázanými nežádoucími účinky vakcín.

Mezi vakcínami a reakcemi může existovat jen časová souvislost bez jakékoliv příčinné souvislosti. SÚKL upozorňuje, že očkování proti covidu-19 podstupují i lidé, kteří mají závažné zdravotní problémy či více nemocí najednou. „V důsledku toho se mohou vyskytnout i nahlášená podezření na nežádoucí účinky, jejichž důsledkem může být úmrtí,“ uvádí SÚKL.

Očkovací fámy mohou škodit. Poplašné zprávy i dezinformace se rychle šíří internetem

Ústav informace o případech úmrtí po očkování zkontroluje a doplní k nim dokumentaci. Následně je posílá do evropské databáze nežádoucích účinků. V databázi se shromažďují případy ze všech zemí, v kterých je vakcína registrována. Všechny případy úmrtí, které mohly souviset s podáním vakcíny, se následně hodnotí. Kdyby výbor Evropské agentury pro léčivé prostředky (EMA) došel k závěru, že mezi přípravkem a reakcí existuje příčinná souvislost, může například změnit jeho registraci. Podle dosavadních zpráv EMA k vakcínám firem Pfizer/BioNTech a Moderna byla většina úmrtí vysvětlena zhoršením už existujících nemocí.

Tento a příští týden se k praktikům dostane méně AstraZeneky, vakcína půjde přednostně do očkovacích center

EMA by ve čtvrtek měla také rozhodnout o dalším postoji k vakcíně britsko-švédské společnosti AstraZeneca proti covidu-19, kterou se v Česku rovněž očkuje. Tento týden několik členských zemí Evropské unie preventivně pozastavilo používání této vakcíny kvůli obavám z možného nežádoucího účinku v podobě krevních sraženin a vyčkává na stanovisko EMA. Případy byly ojedinělé. SÚKL uvedl, že žádné z úmrtí po očkování, která byla k minulému týdnu hlášena, nebylo způsobené krevní sraženinou.

K úternímu večeru, ke kterému je i aktuální hlášení nežádoucích účinků, mělo v Česku ukončené očkování zhruba 318 700 lidí, dalších asi 849 400 lidí zatím dostalo jen jednu očkovací dávku. V ČR se očkuje třemi vakcínami, které jsou registrovány v EU, a to od firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.