Lidovky.cz

Česko

‚Superlékař‘ na Pardubicku vyočkoval přes 3600 dávek. Použil fintu, aby obešel podle něho nevlídně nastavený systém


Radoslav Svoboda | foto: archiv

Premium Rozhovor
Různé potíže v dodávkách vakcín takřka vyšachovaly ze hry praktické lékaři, ti přitom měli být důležitou součástí strategie očkování proti covidu-19. Radoslavu Svobodovi, praktickému lékaři z Pardubického kraje, se přesto podařilo vyočkovat už přes 3600 dávek. Dokázal to prý jen díky tomu, že si svou ordinaci nechal zaregistrovat jako očkovací místo. „Státem nastavený systém není vlídný ani k pacientům,“ říká pro Lidovky.cz.

Lidovky.cz: Co si myslíte o situaci okolo očkování a o zapojení praktických lékařů? Zaznívají názory, že mezi centry a ordinacemi vznikla propast, souhlasíte?
Zdá se mi, že z očkování – tedy z odborné záležitosti – se stala věc politická. My praktičtí lékaři jsme doufali, že se stát ve věci vakcinace opře o nás, protože očkujeme i spoustu jiných látek a rozumíme tomu. Stát však celý proces velmi zbyrokratizoval a začal vytvářet očkovací centra na úkor nás, praktiků. I proto jsem u sebe očkovací centrum zřídil. Mám ordinace v Železných horách, na pomezí krajů Středočeského, Pardubického a Vysočiny. 

Jde o rozsáhlou rekreační oblast, na svých chatách zde pobývá hodně starších lidí z měst, takže zájem o očkování je tu značný. A také jsem tím reagoval na požadavky starostů z obcí v okolí, kteří o tu možnost žádali. Hejtmanství mi pomohlo a naše centrum podpořilo také proto, že do větších měst je to pro některé ze zdejších třeba i třicet a více kilometrů. Domnívám se, že jsme tím pomohli pacientům, kteří byli primárně objednaní do vzdálenějších center a měli termín až za několik týdnů. U nás jsou čekací lhůty kratší.

Lidovky.cz: Naočkovali jste už přes 3600 dávek. Dokázal byste držet takové tempo i bez založení centra?
Očkovací centrum jsme založili v reakci na fakt, že stále není dostatek vakcín, a také jsme věděli, že naši pacienti by pro injekci nikam daleko nejeli. Druhá věc je, že jsme začali očkovat klienty domovů pro seniory, už druhou dávku jsme tam podali více než tisícovce lidí. Měli jsme zkušenosti a chtěli v tom pokračovat. V regionu mám šest ordinací a zaměstnávám osm lékařů, takže disponuji administrativním zázemím, které mi umožnilo očkovací centrum založit. Z pohledu pacientů jsme příjemnější než velká centra, nemáme takový nápor lidí, očkujeme 60 až 80 klientů denně. Nicméně ta situace mě netěší. Raději bych měl v každé ordinaci vakcínu a očkoval svoje rizikové pacienty.

Lidovky.cz: V čem by to bylo lepší?
S provozem očkovacího centra se pojí obrovská byrokratická zátěž. Nedovedu si představit, že by tak jako já postupoval ve své ordinaci každý klasický praktik. To je něco nepředstavitelného. Mnohdy mě napadlo, jestli má vůbec cenu dělat to za podmínek, které jsou stanovené. Upřímně říkám, že systém tak, jak je nastavený, je velmi nepřátelský vůči praktikům, vlídný však není ani k samotným pacientům. Také není domyšlené, že z lahviček s očkovací látkou se často dá dostat i víc dávek, než smí očkovací centrum vykázat, třeba i dvě až tři dávky navíc. I proto se často musejí dovolávat na očkování policisté či další zájemci. Jasně, je důležité vakcínou neplýtvat a udělat to nějak rozumně, ale systém s tímto prostě nepočítá.

Lidovky.cz: Řekněte, v čem přesně je systém tak složitý?
Nemůžeme jen tak někomu zavolat, kolik potřebujeme dávek, a následně je dostat, je okolo toho zbytečně velká byrokratická zátěž. Určitě by vše šlo zjednodušit, pokud by se to zařídilo například jen přes pojišťovnu. Nyní se každý detail musí zaznamenávat do systému, osobně v tom nevidím valný smysl. Samosprávy se však snaží, i co se týče přerozdělování vakcín, aby se naočkovalo co nejvíce lidí. Ani neřeší, že ke mně jezdí lidé i z jiných krajů.

Lidovky.cz: Mnozí praktici si naopak na přerozdělování vakcín ze strany krajů stěžují. Vy máte dobrou zkušenost?
Myslím, že v rámci krajského úřadu to funguje dobře. Neumím si představit, jak by to měli dělat jinak. Všechno je to spíše záležitostí vlády. Hejtmanství nic nevyčítám, komunikace je perfektní. Také nevědí, jak přesně to bude s dodávkami a podobně, musejí hodně improvizovat.

Bylo by samozřejmě skvělé, kdyby vakcín bylo víc a kraj je mohl praktickým lékařům uvolnit. Na druhou stranu máme zkušenost, že někteří praktici očkovat odmítají. Sám nevím proč.

Lidovky.cz: Jak hodnotíte současné tempo dodávek vakcín?
Co vím, tak do ordinací praktických lékařů v okolí se dostalo několik dávek AstraZeneky. A co se týká konkrétně nás, kraj se snaží vakcíny dodávat. Dokázali bychom očkovat i více, vakcíny však nejsou k mání. Je to těžké. Dle mého by praktici jednoznačně měli mít přednost. Vůbec bych se tomu nebránil, očkovací centrum bych s radostí zrušil. Druhá věc je, že okolo vakcinace začíná být poměrně chaos, i proto, že k dispozici jsou už čtyři různé vakcíny a musíte dbát na to, aby se dávaly správné druhé dávky.

Lidovky.cz: Jaké jste měl ohlasy, když jste z ordinací udělal očkovací centrum?
Zatímco zdejší obyvatelé to přijali pozitivně, kolegové už asi tolik ne, čemuž se moc nedivím. Platí však, že podobné centrum si mohl založit kdokoli. Celý systém je zbytečně složitý, až nepřátelský. Znám kolegy praktiky, kteří by chtěli očkovat, a nemůžou, to je prostě špatně, především za situace, kdy na to mají kapacitu.

Lidovky.cz: Očkovací centra jsou některými praktiky popisována jako čistý byznys, jak to vidíte vy?
Nejsme schopní splnit požadavky na minimální provoz, abychom od pojišťovny dostali vyplacený denní paušál. Provozní dobu si řídíme podle sebe, takže absolutně žádné výhody od Všeobecné zdravotní pojišťovny nemáme. Máme jen zaplacenou práci, kterou odvedeme. Denní příjem, když očkujeme, se tolik neliší od toho, kdybychom standardně ordinovali. Samozřejmě, očkování je vždy hezké přilepšení, ale to se týká i ostatních vakcín, nejen těch proti koronaviru. Avšak je s tím spojena spousta práce a – zejména u očkování proti covidu – i spousta administrativy. Kdybych věděl, co mě čeká, nevím, jestli bych do toho znovu šel.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.