Lidovky.cz

Česko

Nepřijatí žáci na střední školu mají ještě šanci. Poradíme, jak se správně odvolat

Naděje umírá poslední. Žáci, kteří obdrží dopis s rozhodnutím o nepřijetí, ale nejsou tzv. hluboko po čarou, mohou být přijati na odvolání. | foto: Shutterstock

Premium
Verdikt ohledně výsledků přijímacích zkoušek na střední školy se někteří žáci dozvědí už zítra, jiní hned v následujících dvou dnech. Seznamy šťastlivců i těch méně úspěšných budou zveřejněny (samozřejmě anonymně pod registračním číslem) na webových stránkách škol a v papírové podobě i ve školních budovách. Písemné oznámení dostanou poštou pouze nepřijatí.

Přijímačky byly těžké, stěžují si jako každý rok žáci. Problémem prý byla třeba geometrie

Podle údajů společnosti Cermat se letos k jednotné přijímací zkoušce (JPZ) do maturitních oborů přihlásilo zhruba 84 tisíc žáků, což je asi o 10 tisíc méně než loni, kdy byly Cermat testy pro všechny SŠ povinné. Kvůli epidemii covidu-19 od nich v tomto roce mohly čtyřleté obory odstoupit, konat se musely jen na víceletých gymnáziích. 

Na těch osmiletých se letos k JPZ přihlásilo něco přes 17 tisíc uchazečů, tedy o necelé 2 tisíce méně než loni, a počet přihlášek na šestiletá gymnázia se meziročně lišil jen minimálně. K JPZ na čtyřleté obory se v roce 2021 hlásilo cca 61 tisíc uchazečů, což je zhruba o 8 tisíc méně než loni. 

Studenti, kteří se ocitnou tzv. „nad čarou“, si po dlouhé době konečně oddychnou, a ti, kteří neuspěli, čeká ještě boj o zbylá místa ve středoškolských lavicích. Ale ani oni nemusejí věšet hlavu. Mohou podat odvolání či vyzkoušet další kola přijímacího řízení na školách, které je vypíší.

Jak se správně odvolat

Zájemci o studium, kteří sice splnili kritéria pro přijetí, ale z kapacitních důvodů nebyli přijati, mají šanci na zvrácení nepříznivého výsledku prostřednictvím písemného odvolání. Zatímco loni ho kvůli pandemii a nutnosti urychlit přijímací proces přechodně nahradil institut takzvaného nového rozhodnutí, letos se opět vrací klasické odvolání. Pokud o něj žák zažádá, musí ho podat do 3 pracovních dnů od doručení rozhodnutí o nepřijetí. 

Středoškoláci podstoupili kontrolu testů, aby byli připuštěni k přijímacím...
Uchazeči o studium na plzeňské elektrotechnické průmyslovce čekají před budovou...

Ředitel na základě odvolání může v rámci tzv. autoremedury přijmout uchazeče na uvolněná místa po úspěšných žácích, kteří si vybrali jinou školu. Pochopitelně musí s tímto krokem vyčkat až po odevzdání zápisových lístků a také musí nechat volná místa pro uchazeče konající zkoušku v náhradním termínu. Vzor odvolání není pevně stanoven, ale měl by mít následující náležitosti: název školy a její adresu, datum, název žádosti Odvolání proti nepřijetí ke studiu a pak samotný text - stačí věta „Odvolávám se proti rozhodnutí o nepřijetí mého syna/dcery (jméno a příjmení) ke studiu (název oboru vzdělání, příp. kód oboru).“ 

Je možné také uvést důvody, pro které je odvolání podáváno. Žádost by měla samozřejmě obsahovat i podpis spolu se jménem zákonného zástupce nezletilého žáka a adresu, na kterou má být rozhodnutí o odvolání zasláno. Za nezletilého uchazeče podává odvolání zákonný zástupce, ale pokud je student zletilý, podává a podepisuje ho sám.

Další kola – nová šance

A pak jsou tu ještě druhá kola přijímacího řízení. Ta vyhlašují školy, když v prvním kole nenaplní své kapacity. V druhém (případně i v dalších kolech) už není počet přihlášek nijak omezen, jednotné přijímací testy Cermat se nekonají a kritéria pro přijetí si ředitelé určují samy. Do přihlášky se ale vždy píše jen jedna škola a jeden obor.

BOTLÍK: Testy Cermatu porušily zákon. Tisíce žáků se mohou odvolat

Přehled škol v daném kraji, na něž je možné se v druhém či dalších kolech hlásit, většinou zájemci najdou na webových stránkách krajských úřadů, v případě pražských škol na webu Magistrátu hlavního města Prahy (a to i s počty volných míst). Samotné školy tuto informaci včetně podmínek přijímacího řízení také zveřejní na svých webových stránkách. Šance na přijetí v druhých kolech bývá velmi vysoká. Žákovi často postačí jen podat přihlášku, případně se zúčastnit pohovoru a předložit vysvědčení ze základní školy (některá gymnázia například mohou vyžadovat průměrný prospěch za poslední tři pololetí do 1,5).

Pokud ředitel přeci jen stanoví školní přijímací zkoušku, vyhlašuje se jen jeden termín. Proto je dobré si pohlídat, aby se případné termíny v jednotlivých školách nepřekrývaly – právo žádat o náhradní termín v tomto případě student nemá.

Zápisový lístek je nutnost

Ovšem ani pro ty, kteří slaví úspěch a jsou přijati, povinnosti nekončí. Musí se rozhodnout, zda na vybranou školu nastoupí a dát jí to na vědomí. Že mají o studium zájem, potvrdí tak, že řediteli školy pošlou správně vyplněný zápisový lístek. Jedná se o povinný krok, který je nutné udělat do 10 pracovních dnů od zveřejnění seznamu přijatých (a to i v případě náhradních termínů či dalších kol přijímaček).

Kdo lístek neodešle, vzdává se svého práva na přijetí. Neodevzdá ho tedy ten, kdo na danou školu nastoupit nechce, například proto, že se dostal i jinam. Zapsaný uchazeč své rozhodnutí nemůže změnit. Výjimkou je situace, kdy je přijat na jinou školu na základě již zmíněného odvolání nebo úspěšně vykonané přijímací zkoušky v náhradním červnovém termínu. Potom mu škola zápisový lístek vrátí, aby ho mohl odevzdat na nově vybranou školu.

Tiskopisy zápisových lístků si žáci vyzvedli na své základní škole a všichni by ho v tuto chvíli už měli mít u sebe. Pokud je student cizinec a není žákem základní školy, získá zápisový lístek na krajském úřadě podle místa pobytu či sídla školy. Po jeho podání už nic nebrání tomu, aby se z žáka příští školní rok stal středoškolák.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.