Lidovky.cz

6 válek, 10 receptů, 60 361 024 mrtvých

Kultura

  17:19
Bez kuchařů ztrácí armáda svoji sílu a tedy svůj smysl. Vojenští kuchaři vždy ovlivňovali náladu a výkon vojáků a svými vařečkami tak mohli mít vliv na celé dějiny lidstva.

Jak se vaří dějiny?

23. dubna má českou premiéru originální dokumentární film Petera Kerekese o vojenských kuchařích: o tom, jak každodenní potřeby tisíců ozbrojených a hladových žaludků ovlivňovaly vítězství a prohry státníků, o polní kuchyni jako modelu světa, kde se příprava jídla stává taktikou boje. Film Jak se vaří dějiny je postavený na dvanácti receptech vojenských kuchařů od druhé světové války až po válku v Čečensku, od Francie přes Balkán až po Rusko.

Prostřednictvím příběhů konkrétních kuchařů film nahlíží doslova "pod pokličku" 2. světové války, konfliktu na Balkáně, boje o Alžír, sovětské okupace Maďarska a Československa a mnohých dalších válečných operací a přináší kromě jiných i autentické recepty vojenské kuchyně na šašlík, chléb, palačinky, maďarské klobásy, kohouta na víně, paprikáš nebo na poslední večeři pro maršála Tita. Ukazuje válečné konflikty a klíčové dějinné události z neobvyklého a překvapivého úhlu pohledu.

Trailer Jak se vaří dějiny:

Na filmovém plátně se hned v úvodu vedle sebe ocitají vojenští kuchaři, kteří v jistých obdobích evropské historie stáli, či spíše "vařili proti sobě", a vyprávějí své příběhy: Němec Franz Wienhart pekl chléb pro hladové vojáky Wehrmachtu, když vyhrávali 2. světovou válku, ač již byla německá armáda na ústupu. Žid Liepke Distel, který přežil pobyt v koncentračním táboře, se po válce rozhodl Němcům pomstít tím, čeho se mu v táboře nedostávalo - chlebem...

Ruska Klavdia Lobanovová vařila v průběhu blokády Leningradu sovětským letcům, kteří se vrhali do vzdušných soubojů s německými letadly. Maďar Békés Mihály připravoval jídlo sovětským vojákům, když okupovali Maďarsko. Ljudmila Kornevová zas vařila sovětským vojákům v době jejich okupace československého státu. Rus Vasilij Logunov nedokázal vyhrát nad zloději ve válce v Čečensku. Dva Francouzi Jacques Besson a René Bianchi se neshodují v pátrání po vítězi války mezi mocnostmi a srbské kuchařky Branka Mudrenić a Ankica Pavlović zase naopak shodně tvrdí: "Vařili jsme pro naše lidi - a vařili jsme proti Chorvatům, samozřejmě!"

O vzniku filmu říká sám režisér: "Ten projekt přišel z ničeho nic. Po filmu Ladomírské morytáty a legendy, Most Márie Valérie a 66 sezónách jsem se už nechtěl vracet do minulosti a dělat film o dějinách. Najednou přišel nápad na projekt o vojenských kuchařích. Chtěl jsem udělat film o jídle a vaření, ale důležitou roli v něm opět hrají dějiny." Peter Kerekes se narodil 3. dubna 1973 v Košicích. Vystudoval režii na VŠMU v ateliéru profesora Stanislava Párnického. Věnuje se režii dokumentárních filmů. V současnosti vede společně s Markem Šulíkem Ateliér dokumentárního filmu na VŠMU.

Ako se varia dejiny, premiéra: 23. dubna 2009
Více o filmu: www.aerofilms.cz

Některé z receptů, které měnily dějiny:

CHLÉB
(pro 18 milionů německých vojáků)
4 500 t mouky
1 350 t pekařského droždí – to je taková směs na kvašení z mouky, jiná než droždí
3 600 t moučné směsi
23 850 hl vody
54 t droždí
157,5 t „základní směsi“
špetka soli

OTRÁVENÝ CHLÉB
(pro 1 000 zajatých esesáků)
500 kg mouky
360 kg režné mouky
40 kg pšeničné mouky
265 l vody
6 kg droždí
8 l arzenu
špetka soli

KOHOUT NA VÍNĚ
(pro 500 000 francouzských vojáků)
100 000 kohoutů
50 t mrkve
170 t cibule
5,5 t česneku
200 000 kusů bobkového listu
bagrová lžíce tymiánu, hřebíčku, pepře a soli
400 hl Marc de Bourgogne
200 000 lahví burgundského červeného vína
půl milionu baget

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.