Lidovky.cz

Hrad Špilberk zaplnilo Zlato Inků

Kultura

  19:47
BRNO - V sedmi dřevěných bednách doputoval dnes na brněnský Špilberk zlatý poklad Inků. Diváci budou moci obdivovat kolekci obsahující na devadesát zlatých předmětů, od šperků přes obřadní nádobí až po věci každodenní potřeby. Výstava s podtitulem Tisíc let prokletí bude od 20. listopadu zpřístupněna v přízemí západního křídla hradu.

Kurátorka muzea v Limě Patricia Arana vybaluje jeden z exponátů výstavy Zlato Inků. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Zlatý poklad doplňuje i několik keramických předmětů dokreslující pohled na život národů z úpatí And. "Snažili jsme se, aby se návštěvníci co nejvíce ponořili do tajemného světa Inků, při instalaci jsme proto využili nejen působivé prostory hradu, ale i magickou hru světla, zvuku a obrazu," slibuje nevšední zážitek koordinátorka výstavy Hana Navrátilová.

Mezi nejpůsobivější exponáty patří například replika legendární Lanzónovy plastiky, mezi "nejtěžší" pak například zhruba půlkilový zlatý obřadní nůž.

Moravská metropole je s největší pravděpodobností na několik dalších let posledním evropským městem, kde je možné výstavu Zlato Inků zhlédnout. "Zlato je součástí peruánského národního dědictví a pro půjčování do ciziny platí velmi přísná pravidla," vysvětlila kurátorka výstavy Markéta Křížová, která odhaduje, že obměněná kolekce, která představuje ty nejvzácnější a nekrásnější předměty ze sbírek Muzea zlata v Limě, bude po Brně vystavena zřejmě někde v Asii.

Sbírky v limském muzeu obsahují na 7000 předmětů, pro kolekci do České republiky vybrali kurátoři ty nejcennější, ujistila dnes archeoložka a kurátorka peruánského muzea Patricia Arana.

V tuzemsku si výstavu zatím mohli prohlédnout lidé v Praze, kde ji navštívilo na 85 tisíc lidí. Na Špilberku bude instalována do konce února.

Celá kolekce je pojištěna na desítky milionů dolarů, její kulturní hodnota je ale nevyčíslitelná. Exponáty pocházejí z hrobů objevených v Peru a jsou majetkem sběratelské rodiny Mujica. Zlaté předměty byly pro Inky duchovními symboly, význam některých znaků a ozdob se však dodnes nepodařilo vypátrat.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.