Lidovky.cz

Evropským filmem roku je Bílá stuha, bodoval i Prorok a Předčítač

Kultura

  23:10
BOCHUM - Nejlepším evropským filmem roku 2009 se stal snímek Bílá stuha rakouského režiséra Michaela Hanekeho. Nejlepší herečkou se stala Kate Winslet a nejlepším hercem Tahar Rahim.

Tahar Rahim (Un Prophete, Bochum 2009) foto: ČTK

Haneke si z německé Bochumi z udílení Evropských filmových cen odnesl i ocenění za režii a nejlepší scénář. Film rakousko-německé produkce Bílá stuha tak se třemi proměněnými nominacemi pokračuje ve svém vítězném tažení. Letos totiž už získal Zlatou palmu na festivalu v Cannes. Čeká ho ještě souboj o Oscara. Do tohoto klání ho nominovalo Německo.

Herečka Kate Winslet, kterou čeští diváci znají mimo jiné ze snímku Titanic, si odnesla cenu za svůj výkon ve filmu Stephena Daldryho Předčítač. Tahara Rahima porota ocenila ze jeho roli ve snímku francouzského režiséra Jacquese Audiarda Prorok, který nyní uvádějí česká kina.

Cenu za nejlepší hudbu dostal Alberto Iglesias za muziku k filmu Pedra Almodóvara Rozervaná objetí. Diváci si za nejlepší evropský film roku vybrali Milionáře z chatrče britského režiséra Dannyho Boyla, který letos získal Oscara.

Jak se vaří Evropské filmové ceny
Do letošního výběru se dostalo čtyřicet sedm hraných filmů, mezi kterými byl i Tobruk režiséra Václava Marhoula. Tan do nominace šesti nejlepších snímků ale nepostoupil. Šanci na získání sošky v kategorii dokumentů měl také snímek slovenského režiséra Petera Kerekese Jak se vaří dějiny, který vznikl ve slovensko-česko-rakouské koprodukci. Tomu nakonec sošku vzal švýcarský dokument Bzučení hmyzu: zápisky mumie od režiséra Petera Liechtiho.

Cenu za přínos evropskému filmu si odnesla francouzská herečka Isabelle Huppert, známá z filmů 8 žen nebo Pianistka. Nejlepším kameramanem byl vyhlášen Anthony Dod Mantle za snímky Milionář z chatrče a Antikrist.

Evropské filmové ceny rozdává Evropská filmová akademie, která vznikla v roce 1988 a dnes má přes dva tisíce členů. Jejím cílem je podpořit a posílit evropskou kinematografii. Prvním prezidentem akademie se stal švédský režisér Ingmar Bergman, dnes stojí v jejím čele německý režisér Wim Wenders.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.