Lidovky.cz

OBRAZEM: Dosušeno po povodních! raduje se muzeum

Kultura

  19:11
PRAHA - Poslední zamražený balíček archiválií, které v srpnu 2002 v depozitářích karlínské Invalidovny zalila špinavá povodňová voda, byl rozebrán k vysušení v Národním technickém muzeu (NTM).

Poslední zamražený balíček archiválií, které v srpnu 2002 v depozitářích karlínské Invalidovny zalila špinavá povodňová voda, byl rozebrán k vysušení v Národním technickém muzeu. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Uzavřel se tak příběh záchrany promáčených předmětů, které před devíti lety skončily v mrazírnách a rozmrazovány byly postupně. Jinak by je plísně a hnilobné bakterie nenávratně zničily.

Od 17. srpna bude záchranné práce v muzeu dokumentovat výstava.

Původně se uvažovalo o vysoušení zmrzlých balíků vymrazováním ve vakuu, mikrovlnným zářením či vysoušením v horkovzdušných komorách. Po zkouškách a posouzení bezpečnosti těchto metod pro archiválie byla zvolena pracnější rukodělná metoda.

Vltavská voda tehdy zaplavila přízemí barokní budovy do výše tří metrů. Cesta k záchraně kulturního dědictví nebyla podle ředitele NTM Karla Ksandra snadná ani levná.

25 MILIONŮ

Celkové náklady na vysoušení zamražených fotografií, knih a časopisů, plánů, výkresů, modelů a stovek dalších sbírkových předmětů o celkovém objemu 200 kubických metrů byly od roku 2002 25,3 milionu korun.

Šlo o 641 000 výkresů a zhruba 7530 archivních kartonů písemností.

"Tragická očekávání se nenaplnila, bohatství architektonického a leteckého archivu či dalších exponátů včetně trojrozměrných bylo zachováno," řekl Ksandr.

Po devíti letech od zničujících povodní byly všechny materiály archivů průmyslového dědictví a architektury NTM zachráněny, a to díky unikátnímu vysoušecímu pracovišti muzea.

Ztráty jsou odhadovány na dvě až tři procenta.

Podle Ksandra to byl boj s časem; mokré archiválie bylo nutno rychle opláchnout od hrubých nečistot a obalit fólií. Balíky se na paletách odvážely do mochovských a kladenských mrazíren, kde je šokové zamražení na minus 25 stupňů Celsia stabilizovalo.

Uzavřel se příběh záchrany promáčených předmětů, které před devíti lety skončily v mrazírnách a rozmrazovány byly postupně.

"Teoreticky byla tato metoda známa, ale v tak velkém měřítku ji nikdo u nás nevyzkoušel," podotkl ředitel muzea.

Na minimálních ztrátách mají podle něj podíl ruční práce a individuální přístup ke každému dokumentu. Z fotografií je nutno ještě ve vlhkém stavu pořizovat digitální kopie, zatímco promáčené tištěné materiály se prokládaly savými papíry a především netkanou textilií.

Zachráněný výkres projektu Národního divadla

"Když jsem před devíti lety do Invalidovny jako dobrovolník přišel, nevěřil jsem, že se archiv podaří zachránit," řekl Ksandr novinářům a výsledek označil za zázrak. Ocenil pomoc ministerstva kultury, které na tyto práce vyčlenilo 18 milionů korun.

Původně se prý uvažovalo o vysoušení zmrzlých balíků vymrazováním ve vakuu, mikrovlnným zářením či vysoušením v horkovzdušných komorách.

Po zkouškách a posouzení bezpečnosti těchto metod pro archiválie byla zvolena pracnější rukodělná metoda, spočívající v ručním rozebírání jednotlivých listů a složek z rozmrznutých balíků.

Výsledkem jsou přebrané, suché, čisté a vyrovnané archiválie, které se po desinfekci mohou bez restaurování vrátit do archivů a sloužit badatelům.

Zachráněný výkres projektu Národního divadla

Po ročním provozu převzal v květnu 2005 nad vysoušecím pracovištěm NTM záštitu Český výbor UNESCO, následující rok je porota soutěže Gloria musaealis ocenila v kategorii Počin roku. Jeho práce však nekončí, což potvrdil ministr Jiří Besser.

"I nadále jsou poškozovány další archivy či knihovny, takže technické muzeum může pomoci k záchraně jejich dokumentů," uvedl a dodal, že služby může toto specializované pracoviště nabídnout i v rámci Evropské unie.

DOSUŠENO!

O tom, jak práce postupovaly, se mohou zájemci přesvědčit na výstavě Dosušeno v expozici Architektury, stavitelství a designu ve třetím patře budovy NTM až do 18. prosince.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.