Lidovky.cz

Svět knihy: pouťový nevkus, nebo plodná setkání se čtenáři?

Kultura

  13:30
Letošní veletrh Svět knihy, který trval od minulého čtvrtka do neděle, zaznamenal úspěch - podle aktuálních údajů ho navštívilo 38 tisíc lidí, což je zhruba o 2000 více než v předchozích dvou letech. Jubilejní 20. ročník cílil na široké masy čtenářů, kterým nabídl setkání se spisovateli, autogramiády i ukázky vaření podle kuchařky. Pro někoho už možná překročil hranici představy, jak má vypadat setkání s knihou, vystavující nakladatelé si však akci pochvalují.

Veletrh Svět knihy 2014, v popředí stánek vydavatelství HOST foto: Andrej Nechaj (HOST)

Nakladatelství sázela podobně jako v předchozích letech především na doprovodné akce pro čtenáře s cílem co nejvíce zviditelnit svou produkci - na programu byly autogramiády, autorská čtení i velké slevy.

Václav Kadlec, generální ředitel českého vydavatelského gigantu Albatros Media, je s letošním ročníkem nadmíru spokojen. "Veletrh Svět knihy pro nás má smysl především z pohledu budování vztahů se čtenáři i z pohledu prezentace před obchodními partnery, autory, ilustrátory a dalšími spolupracovníky. Letošní ročník předčil naše očekávání," říká Kadlec. Největším přínosem podle něj bylo větší množství návštěvníků na stánku vydavatelství, pestřejší, větší a propracovanější program a také značný nárůst prodeje v obchodní části výstavní prezentace Albatrosu.

"V rámci programu jsme do České republiky přivezli dánského autora historických detektivních románů Martina Jensena, který i přes krátký čas, po který vydáváme jeho knihy, zaznamenal velkou návštěvnost během své besedy korunovanou dlouhou řadou zájemců o autogram," upozorňuje Kadlec na speciální letošní akci vydavatelství.

Hlavním hostem letošního ročníku Světa knihy bylo Maďarsko.

Cíle vydavatelů - být vidět a navázat kontakt

Právě setkání s autory bestsellerů bylo pro mnoho návštěvníků tím největším lákadlem, a pro vydavatele šancí se předvést. Úspěšnou prezentaci zahraničního autora  -švýcarského spisovatele Christiana Krachta - zmiňuje jako úspěšnou akci i Antonín Kočí, programový ředitel divize Knihy nakladatelství Mladá fronta. Přínos veletrhu podle něj spočívá především v tom, být vidět. "Co se týče prodeje knih přímo na veletrhu, kontakty se zahraničními či domácími partnery apod., není to pro nás až tak důležité," dodává Kočí.

Osobní kontakt a možnost zpětné vazby se čtenáři vyzdvihuje Petra Plevová z nakladatelství HOST Brno. "Je pro nás důležité získat zpětnou vazbu, poslechnout si, co čtenáři mají rádi, co se jim líbí i nelíbí, doporučit knihu, která se právě jim bude líbit. Lidé byli letos například mile překvapeni, že na stánku prodává náš kolega, spisovatel a čerstvý držitel Ceny Česká kniha 2014 Honza Němec nebo spisovatelka Petra Dvořáková."

Na stánku vydavatelství HOST prodával i redaktor a spisovatel Jan Němec.

Účast se nám nevyplatí, říkají drobní nakladatelé

Pro řadu těch menších vydavatelských subjektů je však veletrh Svět knihy příliš nákladnou záležitostí. Na letošní veletrhu chyběly například stánky nakladatelství FRA, Kniha Zlín nebo Prostor (Eroika). "Světa knihy se neúčastníme už několik let, je to pro nás příliš nákladné, nevyplatí se to," říká Anna Soukupová z Prostoru. Jako velký problém to ale nevidí, protože charakter veletrhu se postupně změnil v typ akce, který Prostor nepovažuje za nezbytný k vlastní prezentaci. "Dáváme přednost menším přehlídkám, ve Světem knihy jsme měli vždy víc starostí než užitku," shrnuje Soukupová.

Podobně vidí situaci Erik Lukavský z FRA. "Svět knihy je určen především pro mainstreamová nakladatelství. Nevyhovuje nám pouťová atmosféra převažujícího nevkusu (jaka jiná atmosféra by tam vlastně měla být), ani cena, za kterou ty čtyři dny jsou", říká Lukavský. Zajímavější jsou pro něj s  komornější akce typu Tabook. "Svět knihy ale nijak nezavrhuji," dodává Lukavský. "V rámci veletrhu u nás pořádáme čtení zahraničních autoru, kteří se Světu knihy zúčastní, ovšem nezávisle na něm," uzavírá.

Také Marek Turňa z nakladatelství Kniha Zlín říká, že se mu účast na veletrhu nevyplatí. Nejen, že cena za přijatelně velký stánek je vysoká a rok od roku stoupají i další poplatky, ale veletrh podle něj nesplňuje základní účel pro vydavatele jeho zaměření. "Svět knihy vnímám spíš jako prodejní trhy, možná atraktivní pro čtenáře, ale méně už pro samotné vydavatele. My se soustřeďujeme především na překladovou literaturu a důležité jsou pro nás proto spíš zahraniční veletrhy jako je Frankfurt nebo Londýn, kde se opravdu něco děje, kde se dozvíme o novinkách na světovém trhu a máme možnost kontaktu s profesionály. Nic takového Svět knihy nenabízí, proto je pro nás účast na něm v podstatě zbytečná."

Nejsme veřejnoprávní instituce, vysvětluje ředitelka

Dana Kalinová, ředitelka Světa knihy, v neúčasti některých nakladatelství problém nevidí. "Společnost Svět knihy je v majetku Svazu českých knihkupců a nakladatelů a podle německého modelu podporujeme z našich aktivit jeho profesní činnost. Pracujeme na komerční bázi, nejsme veřejnoprávní instituce," říká. 

Na otázku, zda se v budoucnu neuvažuje o nějaké podpoře pro ty nejmenší vydavatele, odpovídá: "Nakladatelé, kteří si nemohou dovolit samostatnou účast z finančních důvodů, mají možnost požádat o grant, případně se spojit a vytvořit s dalšími kolegy kolektivní expozici menších nakladatelů, tak jak je to běžné na jiných zahraničních veletrzích, jejichž ceny jsou nesrovnatelně vyšší než naše. Mám trochu problém s pochopením termínu malý či nezávislý nakladatel ve smyslu stanovení speciální ceny určené pro ně. Během 4 dnů mohou za cenu 12 000 Kč prodávat a nabízet své knihy výše zmíněnému počtu návštěvníků, a tím si pokrýt náklady nutné k účasti," vysvětluje svoje stanovisko Kalinová.

Podle Marka Turni z Knihy Zlín je však informace o minimální ceně stánku zavádějící, protože nezahrnuje další poplatky, například používání internetu, stavbu stánku a podobně. "Za stánek, který by měl v rámci veletrhu smysl, bychom museli zaplatit několikanásobně vyšší částku a to už by se nám finančně nevyplatilo," vysvětluje Turňa. Kniha Zlín se podle jeho slov neúčastní ani jiných domácích přehlídek, prioritou jsou pro nakladatelství akce v zahraničí, které jsou přínosné vzhledem k možnosti navázání nových kontaktů, uzavírání smluv a dalších profesionálních setkání.

Svět knihy 2014 v číslech

Veletrh:

Počet vystavovatelů 409
Počet stánků 191
Počet registrovaných odborných návštěvníků 847
Počet akreditovaných novinářů 381
Počet návštěvníků 38.000

Vystavující země a regiony (26): Ázerbájdžán, Belgie - Valonsko-Brusel, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Izrael, Japonsko, Kolumbie, Maďarsko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Rusko, Saudská Arábie, Slovensko, Slovinsko, Spojené státy americké, Španělsko, Švédsko, Tchaj-wan, Velká Británie

Literární festival

Počet účinkujících 692
Počet pořadů celkem 516
Počet výstav 28
Počet filmových představení 9
Počet divadelních představení 27

 
Hosté literárního festivalu (23): Argentina, Belgie, Česká republika, Dánsko, Francie, Itálie, Izrael, Kanada, Maďarsko, Německo, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Spojené státy americké, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Velká Británie

Za největší přínos veletrhu považuje ředitelka Dana Kalinová masivní propagaci četby, osvětu ve smyslu vztahu k literatuře a medializaci všech subjektů, které v rámci knižního trhu působí. "Kromě komerční veletržní části nabízí Svět knihy bohatý doprovodný program formou festivalu, jenž se žánrově rozrůstá. Svědčí o tom nejen účast spisovatelů a literárních osobností z mnoha zemí světa, ale i zájem čtenářské veřejnosti", dodává Kalinová. Je fakt, že vysoký počet doprovodných akcí, včetně autorských čtení, výstav či filmových projekcí nepochybně zvyšuje úroveň festivalu, na druhou stranu ubývání malých nakladatelů ho připravuje o pestrost celkové knižní nabídky. Veletrh tak uspokojí především ty návštěvníky, kteří chtějí využít atraktivní slevy nebo se setkat se svými oblíbenými autory na čtení či autogramiádě, což jistě není málo. Komu to nestačí, může navštívit menší knižní přehlídky, jako je Knihex nebo Tabook, k nimž budou určitě postupně přibývat další.

  

 

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.