Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Veletrh Svět knihy letos zaostří na Maďarsko i sci-fi

Kultura

  6:00
PRAHA - Jubilejní 20. ročník oslaví mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy, který proběhne od 15. do 20. května na pražském Výstavišti v Holešovicích. Hlavní tématické okruhy letošního ročníku nesou názvy Čteme jedním dechem II. - Fantasy & Sci-fi, Kolik podob má kniha? a Odraz historie v literatuře. Čestným hostem bude letos Maďarsko.
Knihy (ilustrační foto)

Knihy (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Kromě přehlídky knižních novinek festival tradičně chystá řadu doprovodných akcí, jako jsou například autorská čtení, besedy, autogramiády, ale i projekce filmů.

Maďarsko dnes: Melancholie i Nebeská harmonie

Na veletrhu, jehož čestným hostem bude letos Maďarsko, proběhne prezentace nejnovějších českých překladů z maďarské beletrie i nových titulů odborné literatury. Mezi publikacemi nebudou chybět díla největších osobností současné maďarské literatury jako Imreho Kertésze, Pétera Esterházyho, Pétera Nádase nebo Krisztiny Tóthové. Uvádí redaktor Jan Nejedlý.

Návštěvníci se budou moci těšit také na setkání se zajímavými hosty. Jedním z nich bude například  László F. Földény, který uvede svou knihu Melancholie. Tento literární historik, kritik a filozof narušuje stereotypní názory, které melancholiky odkazovaly do tmavých odlehlých koutů a předepisovaly jim trávit dny a noci vzdycháním nad marností světa. Földényi konkretizuje vnitřně protikladnou a ambivalentní povahu melancholie na historickém materiálu

Dalším zajímavým hostem bude jeden z velikánů současné maďarské llteratury Péter Esterházy. Na veletrhu naváže na svou loňskou prezentaci románu Harmonia caelestis českým překladem knihy Opravené vydání, která v Nebeské harmonii pokračuje zvláštním  způsobem. Setkání s (post)moderním aristokratem maďarské literatury bude moderovat literární historik Martin C. Putna.

Kolik podob má kniha?

 Aktuální tendence v oboru současné mainstreamové knižní obálky představí přednáška nazvaná Současná knižní obálka – umění a komerce. Hovořit se bude na téma tohoto specifického odvětví grafického designu, které sice vzhledem ke svému praktickému uplatnění nemůže vystupovat jako samostatné umělecké dílo, ale i tak musí nutně splňovat estetická kritéria.

Tvorbu slavného českého grafika a ilustrátora Ladislava Sutnara představí výstava, která bude umístěna v levém křídle Průmyslového paláce a bude prezentací významné soukromé sbírky. Návštěvníci budou mít možnost zhlédnout Sutnarův knižní design i jeho porcelánové a skleněné soubory doplněné předměty z kovu.

Válka s mloky na živo

V rámci veletrhu proběhne také pozoruhodná akce v pražské zoo. Bude tu totiž možné spatřit největší žijící obojživelníky světa a současně i předlohu Čapkovy Války s mloky – velemloky čínské. O fascinujících živočiších, jejich chovu, ale i o myšlence postavit pro ně speciální pavilon provázaný s dílem českého klasika pohovoří kurátor chovu plazů Zoo Praha Petr Velenský.

Ze současných českých autorů žánru sci-fi se na Světu knihy představí například  Michaela Burdová, která uvede své fantasy série pro děti a mládež Poselství jednorožců, Křišťály moci a Syn pekel, dále Tereza Janišová, autorka fantasy trilogie Erilian o městě čarodějů, která představí nový třetí díl s podtitulem Střípky hvězd, ale i teprve třináctiletá autorka Marcela Remeňová, která návštěvníky seznámí se svou knihou Osm světů.

Svět knihy Praha 2014 (15.-20. 5.)

Brány veletrhu budou otevřeny ve čtvrtek, v pátek a v sobotu od 9:30 do 19:00, v neděli 18. května od 9:30 do 16:00.  Vstupné: čtvrtek, 15. května - 120 Kč (především pro odbornou veřejnost a tisk), pátek – sobota, 16. - 17. května - 100 Kč (50 Kč děti a mládež 6 - 18 let, studenti; 200 Kč rodinné vstupné, neděle, 18. května - 50 Kč. Permanentka na 4 dny: 200 Kč. V rámci oslav 20. výročí budou mít 50% slevu na vstupné návštěvníci narození v roce 1994 po předložení občanského průkazu u pokladny.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!