Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na Svět knihy přijede Robert Fulghum, cenu dostane Paul Wilson

Slovensko

  15:00
PRAHA - Devatenáctý ročník Světa knihy se uskuteční od 16. do 19. května na holešovickém Výstavišti v Praze. Nabídne výběr z produkce 339 vystavovatelů, 192 stánků a na sedm stovek účinkujících v literárních pořadech z téměř tří desítek zemí.

Robert Fulghum v roce 2011 v Brně foto: MAFRA - Otto Ballon Mierny

Knihy na jevišti i ve filmu

Do přehlídky Svět knihy na jevišti se zapojilo 15 divadel 27 inscenacemi. Přehlídka Svět knihy ve filmu obnáší 17 projekcí uvedených od 13. do 19. května v kině Atlas a ve Slovenském a Francouzském institutu. Čestným hostem příštího ročníku bude Maďarsko.

Americký spisovatel a častý návštěvník České republiky Robert Fulghum či britský humorista Stephen Clarke budou vedle řady dalších hosty mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy.

"Čestným hostem je Slovensko," uvedla ředitelka veletrhu Dana Kalinová. Důvodem je dvacet let od rozdělení republiky, 100. výročí od narození spisovatele Dominika Tatarky a 1500 let od chvíle, co Cyril a Metoděj přinesli na Velkou Moravu základ jazyka, který Češi a Slováci dodnes používají.

(Po)čítajte s nami

"Program Slovensko (po)čítajte s nami zahrne čtení slovenských autorů, výstavy, debaty i soutěže - přijedou čtyři desítky osobností slovenského literárního života," uvedla šéfka Literárně-informačního centra z Bratislavy Miroslava Vallová. Od loňska podle ní vyšlo česky 20 knih slovenských autorů.

Veletrh bude zaměřen na poezii; záměrem pořadatelů ze Svazu českých knihkupců a nakladatelů a společnosti Svět knihy je uvést ji klasickou recitací, ale v audionahrávkách, fotografii, ilustraci i filmovými záznamy recitace českých i zahraničních básníků.

Další téma zmapuje fenomén blogu a blogerů zaměřených na literaturu a knihy. I letos se veletrhu zúčastní antikváři v jediném "supermarketu" se stovkou metrů knih. Cenu Jiřího Theinera udělí Svět knihy za šíření a propagaci české literatury v zahraničí kanadskému novináři, kritikovi a překladateli Paulu Wilsonovi.

Autor:

AURES Holdings a.s.
NÁKUPČÍ AUTOMOBILŮ - BRNO (A12460)

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč