Lidovky.cz

V červnu začíná Pražské Quadriennale. Přivítá 800 umělců z celého světa

Kultura

  6:26
Čtrnáctý ročník největší mezinárodní přehlídky divadla a scénografie se odehraje od 6. do 16. června 2019 v prostorách pražského Výstaviště. Během 11 dnů nabídne Pražské Quadriennale expozice ze 79 zemí, více než 800 umělců z celého světa a přes 600 performancí, workshopů a přednášek.

Pražské Quadriennale se do holešovického Výstaviště vrací po dvanácti letech foto: Kristýna Císařová

Mezi hlavními hvězdami je například ilustrátorka Olivia Lomenech Gill, italský operní režisér a scénograf Stefano Poda, či audiovizuální umělec Romain Tardy. Programem celého PQ se prolínají tři tematické okruhy: Imaginace, Proměny a Reflexe. PQ představí tři soutěžní výstavní sekce: Výstava zemí a regionů, Studentská výstava a Výstava divadelní architektury a prostoru. 

Pražské Quadriennale

Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru vzniklo v roce 1967 za účelem dostat to nejlepší z divadelního designu, scénografie a divadelní architektury do popředí kulturních událostí a seznámit tak profesionální i začínající umělce a širokou veřejnost se současnou scénografií. Výstavy, festivaly a vzdělávací programy pořádané jednou za čtyři roky podporují experimentální tvorbu, networking, inovaci a budoucí spolupráci mezi umělecky činorodými autory. PQ má za cíl oslavovat, posilovat a vyzdvihovat práci scénografů, umělců a architektů a zároveň inspirovat a vzdělávat diváky, kteří jsou tím nejdůležitějším prvkem jakéhokoli živého představení.

„PQ je místo setkávání – sdružuje mezinárodní komunitu scénografů, režisérů, studentů, umělců, ale také návštěvníků z celého světa, kteří během 11 festivalových dní společně prožijí současný svět optikou scénického designu. „Prožívání“ je pro letošní ročník klíčové. Chceme ukázat, že scénografická přehlídka nemusí být pouhá výstava objektů. Scénografie nám díky lidské kreativitě a fantazii umožnuje zažít jedinečné momenty,“ říká umělecká ředitelka PQ 2019 Markéta Fantová.

Koncepce letošního ročníku PQ je volně inspirována sousoším Zlaté trigy, tedy hlavní cenou, která je na PQ tradičně udělována za nejlepší expozici. „Triga je pro nás metaforou propojení tří různých sil v jednu, vedoucí ke společnému cíli. Poukazuje na důležitost úzké spolupráce různých talentů, která vede k výsledkům, jichž by jedinec jen těžko dosáhl,“ vysvětluje umělecká ředitelka Fantová. 

Prestižní ocenění Zlatá Triga za nejlepší expozici a také Zlaté medaile v několika kategoriích, které pokrývají rozmanité obory spadající pod scénografii (kostýmní, světelný, zvukový design a další). Ceny uděluje ministr kultury České republiky na základě doporučení mezinárodní poroty nebo organizátora PQ (s výjimkou ceny dětského návštěvníka, kterou uděluje Česká televize). Novou podobu sošky pro PQ 2019 navrhl architekt Petr Bakoš.

Pražské Quadriennale se do holešovického Výstaviště vrací po dvanácti letech

Zpět do Holešovic

PQ se do holešovického Výstaviště vrací po dvanácti letech, aby oživilo nejen Průmyslový palác ale i celý přilehlý areál včetně Křižíkových pavilonů a Malé sportovní haly. S místem je PQ historicky spjato – proběhl zde i úplně první ročník v roce 1967. Pražskému Výstavišti, které vzniklo pro Jubilejní zemskou výstavu v roce 1891, dominuje právě budova Průmyslového paláce navržená architekty Bedřichem Münzbergrem a Františkem Prášilem. Zde se Pražské Quadriennale odehrávalo v letech 1995, 1999, 2003 a 2007. V roce 2008 však levé křídlo Průmyslového paláce shořelo a další ročníky PQ se přesunuly do Veletržního paláce či historického centra města.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.