Lidovky.cz

Plátno Františka Kupky se v New Yorku prodalo za 50 milionů korun. Obraz se na trh vrátil po 16 letech

Kultura

  7:54
New York - Abstraktní obraz Diagonální plány českého malíře Františka Kupky se v aukční síni Sothebys prodal za 2,4 milionu dolarů (50,6 milionu korun) bez poplatku aukční síni. Plátno bylo součástí aukce impresionistů a klasické moderny, která se konala ve středu večer (čtvrtek brzy ráno SELČ) v New Yorku.

Plátno Františka Kupky se v New Yorku prodalo za 2,4 miliony dolarů. foto: Web aukční síně Sothebys

Bývalý odstřelovač izraelské armády maluje obrazy střelbou barvy na plátno, zlepšuje si tak duševní zdraví

Kupkův obraz, pravděpodobně z roku 1924, podle aukčního katalogu pochází ze soukromé sbírky v Kalifornii a na trh se vrací po téměř šestnácti letech. V červnu 2005 se v Londýně prodal za 237 tisíc liber (necelých 11 milionů korun).

Obraz českého malíře Františka Kupky nazvaný Tryskání II (Le Jaillissement II).
Obraz českého malíře Františka Kupky nazvaný Tryskání II (Le Jaillissement II).

Ve stejné aukci jako Kupka se dnes dražily také obrazy od Pabla Picassa, Paula Cézanna nebo Marka Chagalla. Nejdražší položkou večera bylo dvoumetrové plátno od Clauda Moneta s námětem leknínů, které se prodalo za 61 milionů dolarů (téměř 1,3 miliardy korun) bez poplatků.

Profil Františka Kupky

  • Malíř, grafik a ilustrátor František Kupka, který patřil k zakladatelům moderního abstraktního malířství, se narodil 23. září 1871 v Opočně. V Dobrušce se vyučil sedlářskému řemeslu, ale malířský talent jej dovedl na pražskou Akademii výtvarných umění (AVU) a později do Paříže. Tam se při výtvarných studiích živil malováním plakátů, vyučoval náboženství a dokonce vystupoval jako spiritistické médium. Kolem roku 1903 se poprvé mezinárodně proslavil publikací satirických kreseb.
  • Kupka se podílel na vzniku a realizaci nového výtvarného směru - orfismu, který přibližuje malířství jiným uměním (hudba, poezie). Byl průkopníkem nefigurativní malby založené na působení barvy. V jeho kompozicích námět nehraje téměř žádný význam, rozhodující je skladba barev a linie.
  • V roce 1914 odešel Kupka dobrovolně na frontu první světové války, v bitvě u řeky Aisne byl raněn. Za své zásluhy získal hodnost kapitána. Pomáhal organizovat československé legie ve Francii po návratu do Paříže, kde založil takzvanou Českou kolonii. Po válce byl jmenován profesorem pražské Akademie, kde v roce 1920 také přednášel. Rovněž později v Paříži přednášel československým stipendistům. Zemřel 24. června 1957 na pařížském předměstí Puteaux.
  • V posledních dekádách jeho díla pravidelně obsazují první místa českého aukčního žebříčku, za desítky a nyní i stovky milionů korun se ale prodávají i v zahraničí.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.