Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Bývalý odstřelovač izraelské armády maluje obrazy střelbou barvy na plátno, zlepšuje si tak duševní zdraví

Veterán izraelské armády a bývalý odstřelovač David Roytman se přeorientoval na malbu. foto: Reuters

Jeruzalém - Veterán izraelské armády a bývalý odstřelovač David Roytman se přeorientoval na malbu. Nepoužívá při ní ale štětec, nýbrž stále zbraň. Střílí z ní na plátno sáčky s barvami, které se rozstřikují. Svá díla prodává po 5000 až 10 000 dolarech (106 000 až 212 000 korunách). Zbavuje se tak zdravotních následků svého působení v armádě, napsal o něm zpravodajský server ynet.
  5:00

Rekord v pražském Mánesu. Obraz Cirkus české malířky Toyen se prodal za téměř 80 milionů

Pokud „maluje“ v Izraeli, střílí barvy z pistole, avšak na rodné Ukrajině sahá k dělu tanku z 2. světové války. Svou metodu charakterizuje jako způsob, jak se zbavit obtížných vzpomínek z boje.

Zbavuje se tak zdravotních následků svého působení v armádě.
Svá díla prodává po 5000 až 10 000 dolarech (106 000 až 212 000 korunách).

„Je to moje léčba tvorbou. Když střílím - ne na lidi, ne ve válce, ne ve vojenské službě - dělám to, řekněme, pro zábavu a ve snaze sdělit něco světu. Zklidňuje mne to,“ řekl.

Francouzský dokument přináší nové pochybnosti o autorovi nejdražšího obrazu na světě

Mezi barevné cákance umísťuje náhodně písmena hebrejské abecedy, azbuky i latinky a divák si tak může sám sestavit slova. Prodal už 20 svých netradičních děl. 

Jeho tvorba má lidi upozornit, „že si musejí rozmyslet, než své děti pošlou bojovat na obranu země, a musejí si také uvědomit, že po návratu budou vojáci potřebovat podporu,“ sdělil Roytman s narážkou na duševní potíže, které se u veteránů mohou projevit.

Tento bývalý odstřelovač vlastní také firmu Luxury Judaica, která prodává luxusní předměty s židovskou tematikou. Právně sídlí v New Yorku, ale předměty se vyrábějí v Oděse. Obchody firmy jsou ve velkých městech v mnoha zemích. V nabídce jsou například jarmulky z exotických materiálů jako krokodýlí, pštrosí, rejnočí nebo krajtí kůže. Jedna taková pokrývka hlavy židovského muže může přijít na 1000 dolarů.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě
Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě

Pražští jogíni se 21. června poprvé připojili k ostatním jogínům, aby s nimi oslavili Mezinárodní den jógy. Oslavy se zúčastnilo 400 jogínů a sešli...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat