Středa 16. června 2021svátek má Zbyněk 28 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Bývalý odstřelovač izraelské armády maluje obrazy střelbou barvy na plátno, zlepšuje si tak duševní zdraví

Veterán izraelské armády a bývalý odstřelovač David Roytman se přeorientoval na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Veterán izraelské armády a bývalý odstřelovač David Roytman se přeorientoval na... | foto: Reuters

Jeruzalém Veterán izraelské armády a bývalý odstřelovač David Roytman se přeorientoval na malbu. Nepoužívá při ní ale štětec, nýbrž stále zbraň. Střílí z ní na plátno sáčky s barvami, které se rozstřikují. Svá díla prodává po 5000 až 10 000 dolarech (106 000 až 212 000 korunách). Zbavuje se tak zdravotních následků svého působení v armádě, napsal o něm zpravodajský server ynet.

Pokud „maluje“ v Izraeli, střílí barvy z pistole, avšak na rodné Ukrajině sahá k dělu tanku z 2. světové války. Svou metodu charakterizuje jako způsob, jak se zbavit obtížných vzpomínek z boje.

Zbavuje se tak zdravotních následků svého působení v armádě.
Svá díla prodává po 5000 až 10 000 dolarech (106 000 až 212 000 korunách).

„Je to moje léčba tvorbou. Když střílím - ne na lidi, ne ve válce, ne ve vojenské službě - dělám to, řekněme, pro zábavu a ve snaze sdělit něco světu. Zklidňuje mne to,“ řekl.

Mezi barevné cákance umísťuje náhodně písmena hebrejské abecedy, azbuky i latinky a divák si tak může sám sestavit slova. Prodal už 20 svých netradičních děl. 

Jeho tvorba má lidi upozornit, „že si musejí rozmyslet, než své děti pošlou bojovat na obranu země, a musejí si také uvědomit, že po návratu budou vojáci potřebovat podporu,“ sdělil Roytman s narážkou na duševní potíže, které se u veteránů mohou projevit.

Tento bývalý odstřelovač vlastní také firmu Luxury Judaica, která prodává luxusní předměty s židovskou tematikou. Právně sídlí v New Yorku, ale předměty se vyrábějí v Oděse. Obchody firmy jsou ve velkých městech v mnoha zemích. V nabídce jsou například jarmulky z exotických materiálů jako krokodýlí, pštrosí, rejnočí nebo krajtí kůže. Jedna taková pokrývka hlavy židovského muže může přijít na 1000 dolarů.

Žijeme v internetové totalitě, říká herní vývojář Daniel Vávra

Daniel Vávra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pokládat designéra počítačových her Daniela Vávru za nudného „ajťáka“ žijícího v zajetí čísel by byl fatální omyl....

Boj o cukr. Pravda a mýty o nízkosacharidové dietě s docentem Cipryanem

Lukáš Cipryan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nízkosacharidová strava je dnes možná nejpopulárnější dietou. Jde ale o zdravý a efektivní způsob hubnutí? Výzkum v...

Přehled pravidel cestování. Podmínky a ceny testů na covid se v Evropě různí

Makarská riviéra v Chorvatsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dovolená do evropských destinací se vlivem koronavirových omezení prodraží. Při cestování turisté budou muset vzít v...