Lidovky.cz

Hamsuna nesponzoruji

Názory

  7:12
Máme oddělovat knihy od mravních pozic jejich autorů? Z té otázky se stává společný evropský jmenovatel. Němci se přou, zda se Günter Grass nepřiznal k mladickému poblouznění nacismem příliš pozdě a vypočítavě. Češi se hádají, zda Milan Kundera nemlží kolem svého mladického flirtu s komunismem a nakolik to poznamenalo jeho romány. A teď mají „svůj případ“ Norové.

Knut Hamsun foto: AFP

Nobelista Knut Hamsun nebyl poblouzněný mladík. V osmdesáti letech vítal nacistickou okupaci, velebil patrona všech kolaborantů Quislinga, byl přijat Hitlerem, svou nobelovskou medaili věnoval Goebbelsovi. A Norové nebyli Češi, kteří se nechali obsadit bez boje. Ta „nordická rasa“ vzdorovala nacistům tvrději než většina Evropy a měla proporčně větší ztráty. Jak to jde dohromady? Těžko. Až dnes, 64 let po válce, si Norsko Hamsuna poprvé oficiálně připomíná, a ještě s výhradami.

Víte, co znamená hlasování peněženkou? Pokud ne, podívejte se na sever. Oslavy 150. výročí Hamsuna má na triku kompletně norský stát, neboť soukromí sponzoři je bojkotují. Přitom před třemi roky dali na výročí Ibsena v přepočtu čtvrt miliardy českých korun. Až zase uslyšíte, jak soukromý sponzoring przní kulturu, jak se jím placená kultura přizpůsobuje pokleslému vkusu, vzpomeňte si na Norsko.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.