Lidovky.cz

ZVĚŘINA: Ideje na plakáty

Názory

  8:47
Od pátku máme možnost porovnávat politické vize dvou nejvážnějších uchazečů o předsednický post ČSSD. Bohuslav Sobotka a Michal Hašek publikovali takřka současně své představy o směřování strany.

Tisková konference ČSSD. Zleva Lubomír Zaorálek, Bohuslav Sobotka a Michal Hašek foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Oba odmítají agresivní paroubkovskou rétoriku, jeho populistický způsob sebeprezentace či nákladné kampaně, což politickému prostředí může prospět.

Zatímco Hašek je ve svém Desateru ČSSD nové generace konkrétnější a srozumitelnější (jasně formuluje požadavek třetiny žen na kandidátkách, odmítá zadlužování státu i zneužívání dávek), Sobotka je v Sociální demokracii 2014 daleko rozvleklejší a mlhavější.

Pro řešení ekonomických problémů jako by si netroufal nabídnout vlastní recept: "Řadě domácích sociálních a ekonomických rizik, spojených s globalizací, lze čelit jen na úrovni společné evropské politiky." Případně se odvolává na skandinávský sociální model.

Zatímco Hašek by rád viděl na stranických kandidátkách nezávislé osobnosti, Sobotka vzývá odbory a seskupení ProAlt. Jediným jasným slibem prozatímního stranického šéfa je zvýšení složené daňové kvóty o čtyři procentní body.

Z pohledu reálpolitiky by se dalo o legitimitě slibů obou pánů docela oprávněně pochybovat. Jak chce Hašek budovat novou stranu s lidmi, kteří prosluli korupčním jednáním, jako hejtman Palas či hejtmanka Vaňhová, která na Ústecku zaštiťuje kšefty nejrůznějšího druhu. Ani pan Sobotka, opírající se o zosobnění arogance a sprostoty - Davida Ratha -, nezaručuje lepší vyhlídky.

V podtextu vizí obou pretendentů je silně cítit vědomí faktu, že strana, ač ve volbách do sněmovny zvítězila, nevládne a populistická kampaň ji přišla dost draho. Nyní rozpačitě zírá na svět, ve kterém nezabírají staré recepty a který se jí jeví nepřátelský.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.