Lidovky.cz

SCHNEIDER: Co na té komisi vlastně pořád dělají?

Názory

  12:13
Poslance Daniela Korte nebývá v médiích moc často vidět, ale někdy je o něm dost slyšet. Obzvláště když se dá sám slyšet, a použije k tomu svůj zpěvný hlas zesílený na forte.

Ve čtvrteční televizi však působil poněkud schlíple, jeho hlas ztratil glanc a rozhodně to nebylo forte. Prostě poslance Korte bylo tak nějak půl.

Copak se stalo?

Stálá komise pro kontrolu použití odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu, použití sledování osob a věcí a rušení provozu elektronických komunikací Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR je předsedaná právě PhDr. Danielem Korte (TOP 09). Jejími dalšími členy jsou Mgr. Petr Adam, PhDr. Ivan Gabal (KDU-ČSL), MUDr. Miloslav Janulík (ANO), Ing. Václav Klučka (ČSSD), RNDr. Vladimír Koníček (KSČM), Martin Novotný (ODS), JUDr. Ing. Lukáš Pleticha (ČSSD) a Martin Sedlář (ANO). Komise byla ustavena 12. prosince 2013, o týden později se Korte stal předsedou.

Posledního Korteho forte

Po dvou a třičtvrtě roce se Korte nechal slyšet, že vlastně neví, co by měli jako komise všechno kontrolovat. To, že z ministerstva financí mu chybí zprávy o použití odposlechů Celní správou, zjistil tak nějak až teď. Doteď mu tak nějak až tak úplně vlastně vůbec ty zprávy z ministerstva financí nechyběly.

Ale jinak si své poslanecké povinnosti odbývá třebas ne věcně úplně, rozhodně však uvědoměle. A když něco neví, tak za to jistě může Moskva, Putin a KGB. Tam jistě ministr financí (zodpovědný za zasílání zpráv o použití odposlechů Celní správou) Andrej Babiš posílal ty chybějící zprávy, dovodil Korte sebejistě. A nahlas.

Sebeodhalení v přímém přenosu

Pak však přišel trapas. Tak nějak se zjistilo, že ty některé chybějící zprávy má Korte v trezoru komise, takže, suma sumárum, tím styčným důstojníkem Moskvy je tu vlastně on!

Není divu, že měl před televizními kamerami přiškrcený hlas, jako když by se mu tou hrůzou podstatně srazil jeden kus spodního prádla. Zřejmě mu to došlo, kam dopadlo to jeho velkohubé osočení. Korte jako moskevský kurýr, a ještě zapomnětlivý a bordelář. Jestli disponuje Moskva takovými spolupracovníky, pak potěš Putin.

Nemakačenkové se umravňují

Tak se karta obrátila, a poslanec Ivan Gabal vyzval Korteho k rezignaci. Důvod nesdělil, protože sám sedí v téže komisi, a ani jemu žádné zprávy o odposleších Celní správy nechyběly. Člověku se tak nějak vkrádá myšlenka, co ti poslanci na té komisi vlastně dělali. Jestli tedy vůbec.

Korte médiím následně sdělil, že prý přemýšlel o Gabalové návrhu, aby rezignoval, ale neshledal pro to věcného podkladu, protože má prý důvěru členů komise. To však není nic platné, Korte bluffuje, protože na důvěru členů komise se tu nehraje. Zákon č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, v platném znění, v § 47/1, týkajícím se komisí Sněmovny praví, že Sněmovna může ze svých poslanců a dalších osob, které nejsou poslanci, zřizovat stálé nebo dočasné komise a stanovit jim v rámci své působnosti úkoly. Předsedou komise je vždy poslanec, kterého volí Sněmovna.

Řešení by bylo!

Takže otázka dalšího setrvání předsedy Korte záleží na důvěře celé Poslanecké sněmovny. Důvěra jeho kompliců v nečinnosti a neznalosti (nelze říci spolupachatelů, protože právě nespáchali vůbec nic!), tedy ostatních členů komise, je sice pochopitelná, ale poněkud trapná a především na nic.

Možná, že je tu vhodný okamžik otestovat zákon o jednacím řádu Sněmovny v praxi a začít naléhat na poslance, aby plně využili jeho znění, a do podobných kontrolních komisí konečně zvolili „další osoby, které nejsou poslanci“, protože u nich by byla větší naděje, že by něčemu rozuměli a něco dělali.

No jasně, máte pravdu. Taky bych to chtěl vidět svýma očima.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.