Lidovky.cz

KAMBERSKÝ: Chemtrails, pyl a rozleptávající vliv sociálních sítí

Názory

  6:00
Řepka je chemtrails pro lepší lidi. Nevěříte? Názor máme, my, „lepší lidé“, často hotový dříve, než si zjistíme fakta. A přitom se tak rádi smějeme lidu prostému, který prý skočí na každý špek.

Řepka olejka. foto: Lidové noviny

Řepka je žlutá. Pyl je žlutý. Řepku má rád málokdo. Andrej má jistě nějakou řepku. A je to: „Babiš zamořil Česko“.

Dovolte osobní vsuvku. I u nás na vsi jsme svorně nadávali na řepku. Nikoli tedy na Babiše, ten u nás nehospodaří, ale na našeho sedláka, který letos řepku vysel tam, kde byla vždy tráva a pšenice. Proklínali jsme (pan primář, pan stavitel, přednosta kliniky a novinářskej) dotace, které vedou farmáře k pěstování smradlavin. Dokonce jsem ono rozhořčení málem zformuloval do štiplavého tweetu: „Kdybychom k dotacím na biopaliva přičetli náklady na léčení alergií, ukázalo by se, že jsou opravdu k nezaplacení“. Naštěstí jsem ho nikam neposlal.

A nejen proto, že výlet lesem po žlutozelených stezkách přinesl první pochyby, zda je řepka tím hlavním zločincem, a že kolega poslal k pobavení obrázky žlutozeleného auta z německého Schwarzwaldu, tedy z místa, kde žádná řepka nikomu opravdu nekvete. Viníkem žlutozelené země jsou dle biologů i alergologů hlavně stromy – což chápe každý, kdo viděl, jaký oblak pylu dokáže vyprodukovat jeden jediný kvetoucí smrk.

Narážky na „žluté Česko“ najdeme v médiích nejméně posledních deset let a ve chvíli, kdy je premiérem největší farmář v zemi, je zkratka hotová: Babiš zamořil zemi. Dřív si taková moudra obvykle člověk nechával pro sebe, dnes dala sociální média této zábavě nový rozměr. Každý vtip se zde násobí, každá zkratka umocňuje, a pokaždé platí: čím peprnější, tím lepší.

Sociální sítě mají spoustu výhod, ale mimo jiné fungují jako tlampače, jako amplifikátory aktuálních emocí. Fakta se na nich dají najít také, ale dá to hodně práce.

Brilantně to v rozhovoru pro tento list zformulovala první rektorka Oxfordské univerzity, Irka Louise Richardsonová: „Sociální sítě ve mně vzbuzují velké obavy i kvůli uspěchaným úsudkům, které podporují. Tacitus před dvěma tisíci lety řekl, že pravdě svědčí zkoumání a časový odstup, zatímco lži prospívá spěch a nejistota. Na sociálních sítích je neustále tlak na okamžitou reakci a soud, není čas na přemýšlení. Musíme studenty učit respektu k uvážlivosti a nabádat je k tomu, aby nedělali uspěchané soudy. Mám obavy z rozleptávajícího vlivu sociálních sítí.“

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.