Lidovky.cz

Názory

Poslední slovo Ondřeje Neffa: Koronoskepticismus a M. A. S. H.


Ondřej Neff | foto: Lidovky.cz

Premium Názor
Pojem koronoskepticismus se nevžil a možná nevžije. Zadejte si to slovo do vyhledávače a vypadnou vám nabídky na jiné skepticismy, týkající se čehokoli jiného. Hlavně klimaskepticismu.

Britským dětem se zdají noční můry o klimatických změnách. Nevěří, že dospělí problémy vyřeší

V tomto ohledu jsem na vážkách. Otepluje se planeta, nebo ne? V Tibetu jsem viděl po opakované návštěvě ledovec, ustoupil nejmíň o dvě stě metrů. Totéž se děje se sněhovou čepičkou na Kilimandžáru. Letos jsme na fotoexpedici fotili ledovec Perito Moreno v Argentině. Ten prý neubývá, ale dočetl jsem se, že sahal až na poloostrov Magallanes. Chybí mu padesát, možná sto metrů. To jsou fakta, která jsem si ověřil, skeptický jsem k reakci na změnu klimatu.

Autor:

Štvanici proti jaderné energetice a preferování takzvaných alternativních zdrojů elektřiny pokládám za šílenství, plynoucí z anticivilizačního ideologického fanatismu. Je to skepticismus jaksi napůl – nikoli skepticismus vůči problému, ale vůči vnucovanému způsobu řešení problému.

Greta Thunbergová se zřejmě nakazila v Bruselu koronavirem. Symptomy nemoci měl i její otec

O klimatu jsem dnes opravdu nechtěl psát. Klima nikoho nezajímá a Greta Thunbergová musela vzkázat, že taky pravděpodobně onemocněla Covid-19, aby se ocitla v novinách. Dnes je v popředí zájmu pandemie. A tady je prostor ke skepticismu opravdu světově široký.

Odhlédněme od toho, co se děje v Íránu, zpravodajství je omezené jak kvalitativně, tak kvantitativně. Zato zprávy z Itálie a Španělska jsou doslova šílené a člověk si mimoděk vzpomene na seriál M.A.S.H. o válečné chirurgii, kde lékaři v časovém presu rozhodují, kdo ještě stojí za pokus o záchranu a kdo už je jen čekatel na plastový pytel. Že se tohle děje ne někde na vzdáleném bojišti, ale v oblasti, kam jsme jezdívali na prázdniny, to je jako výsek z třeštivého snu.

Itálie hlásí nových 756 obětí nemoci Covid-19. Nakažených je téměř 100 tisíc, přes 3900 je ve vážném stavu

S těmito scénami z hororu koliduje osobní zkušenost. Je hezké počasí, lidé chodí s rouškami na tvářích, nikam nespěchají, protože není kam. Země se zastavila. Mrtvých bylo v neděli v poledne u nás třináct. Z dostupných informací víme, že to byli lidé velmi staří anebo fatálně nemocní. Ejhle, prostor pro skepsi. Neblázníme s těmi rouškami zbytečně? Každá chřipka má své oběti a těch je mnohem víc než třináct.

Nebudu pokračovat, to napadne každého. Případná skepse neplyne ani tak z analytické schopnosti, jako spíš z míry důvěry k rozumnosti exekutivních opatření. A ta jsou monumentální. Zavřít mladoboleslavskou Škodovku, to má ekonomické důsledky, které se vymykají mé představivosti. Vzali mě tam loni na exkurzi a viděl jsem, jak na konci linky každých pětapadesát vteřin nasedá řidič nebo řidička za volant hotového auta, otočí klíčkem, nastartuje a odjíždí. To teď stojí. Je to daň za to, aby se naše nemocnice neměnily v zóny válečné medicíny typu M.A.S.H. Teď jde o to, aby ta celosvětová odstávka nevedla k pohromě horší než pandemie. Otázka visí ve vzduchu a odpověď musí dříve či později přijít.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.