Lidovky.cz

Názory

Poslední slovo Jaroslava Veise: Jistě, pane prezidente


Spisovatel Jaroslav Veis | foto: Lidovky.cz

Premium Názor
Praha - V roce 1950 vyhlásila Světová zdravotnická organizace 7. duben za Světový den zdraví, jehož smyslem je přitáhnout pozornost k tématům zásadního významu. Letos zní jeho slogan „Společně za férovější a zdravější svět“, loňským leitmotivem byla podpora zdravotních sester a porodních asistentek.

Poslední slovo Petrušky Šustrové: Plané útěchy

Obojí hodně souvisí i s celosvětovým zápasem s pandemií covidu-19, jehož středobodem je samozřejmě vývoj a produkce vakcín. Neméně důležitá je však i obyčejná péče o miliony pacientů, která se neobejde bez práce statisíců lékařů a sester. Stejně zásadně jde i o solidární a férovou distribuci vakcín do chudých zemí, zejména do těch, které Donald Trump tak státnicky neotřele nazýval „shithole countries“. Bez toho pandemii prostě nezvládneme.

Autor:

(Malá, ale důležitá odbočka. Nadace Charty 77 uděluje už přes třicet let Cenu Františka Kriegla, statečného lékaře a ještě statečnějšího politika. Letos se porota, jejímž členem mám tu čest být, rozhodla cenu udělit zdravotním sestrám, které neokázale a bez ohledu na vlastní ohrožení obětavě pomáhají největší zdravotní kalamitu nejnovějších dějin zvládat. Konec odbočky, zpět k 7. dubnu.)

Též na Hradě a ve Strakově akademii, kde sídlí vláda, se rozhodli, že Světový den zdraví oslaví, a to po svém. Učinili tak výměnou ministra, který má zdraví v referátu. Jana Blatného nahradili Petrem Arenbergerem, a to zrovna ve chvíli, kdy se tomu prvnímu začínalo dařit pandemii lépe zvládat. Co víc, naučil se – na rozdíl od převážné části vlády – říkat ne premiérovi, když se dotyčnému zase přihodil nějaký krizově-manažerský nápad.

Pro nás, kdo jsme to pozorovali zvenčí, to byla zvláštní podívaná. Vší silou jsme se snažili věřit, že se ta záměna neodehrávala na přání prezidenta Zemana, ale nešlo to.

Zeman totiž, když si něco zamane, vyhlédnutý terč vytrvale denuncuje. V tomto případě prezident o ministru Blatném roznášel klevetu, že protože nehoruje pro ruskou vakcínu Sputnik, je zodpovědný za smrt těch, kdo umírají na covid. Co na tom, že ministr nečinil nic jiného, než co bylo jeho povinností, a rozhodoval v rámci moderní medicíny založené na důkazech, a nikoli podle svévolných přání páně prezidentových.

Premiér říká, že prezident v odvolání prsty nemá a stejně si s ním povídá hlavně o jogurtech. Ale mezi námi zvenčí se proslýchá, že ve Strakovce letos pro Světový den zdraví zvolili slogan inspirovaný slavným seriálem BBC: „Jistě, pane prezidente“.

Údajně stejný název ponese i nová předvolební reality show, v níž vedle premiéra přislíbili vystupovat i pánové Nejedlý a Ovčáček a manželé Mynářovi. Jistá je i účast starokomika Vojtěcha Filipa a neodolatelného Tomia Okamury. Jakou roli dostane nově angažovaný člen souboru Petr Arenberger, není dosud zcela jasné, na zrcadlo nad pultíkem s líčidly mu však prý jakási neznámá ctitelka napsala rtěnkou .

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.