Lidovky.cz

Nemravný obchod s malými hokejisty. Rodiče zaplatí za přestup až 70 tisíc

Česko

  6:00
PRAHA - Scestný, absurdní a neetický systém. Tak hodnotí placení odstupného za přestupy školou povinných hokejistů otec Pavla Zachy mladšího, celkové šestky draftu NHL v roce 2015. Ročně přestupuje mezi kluby na pět tisíc dětí a odstupné často zaplatí rodiče formou sponzorského daru novému klubu. Ten pak peníze posílá mateřskému oddílu, který na ně má nárok, pokud se kluby nedohodnou na přestupu zadarmo. Za šesťáka je to 35 tisíc korun, za osmáka 70 tisíc.
Malý hokejista, ilustrační foto

Zima, mráz, malý hokejista foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Do diskuse o škodlivosti takzvaného tabulkového odstupného v dětském hokeji se nyní vložila veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. „Není v pořádku, aby třeba kvůli přestěhování do jiného města musela rodina zvažovat, jestli jejich dítě s hokejem úplně neskončí, protože si nemohou dovolit zaplatit klubu odstupné,“ míní ombudsmanka.

Postupem Českého svazu ledního hokeje se v rámci svých kompetencí zabývat nemůže. Odstupné v dětském sportu však považuje za problém, a obrátila se na ministerstvo školství, aby situaci řešilo. Odpověď zněla, že úřad zahájí se svazem diskusi, jestli by přece jenom nechtěl svůj přístup změnit.

Odstupné u dětí jiné hokejové velmoci neznají

Potíže s výchovou dětských hráčů se podle kritiků už promítají i do nevalných výsledků české hokejové reprezentace. Na posledních pěti mistrovstvích světa skončil reprezentační tým bez medaile. Odstupné u dětských přestupů neznají v žádné vyspělé hokejové zemi. Finsko, Švédsko, Kanada ani Spojené státy nediskriminují malé talenty předem podle finančních možností jejich rodičů.

Přestupní řád pro děti má podle Zachy staršího destruktivní účinek. „Když v ČR podepíšete registrační lístek, doživotně náležíte nějakému klubu, který o vás třeba nemá zájem a nenechá vás ani trénovat,“ říká Zacha. Pokud ale chce hráč odejít, musí to většinou zaplatit, proto mnoho hráčů raději skončí s hokejem úplně. Sport má přitom sociální rozdíly snižovat, a ne je vyhrocovat.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.