Lidovky.cz

Aktualizace firmware: spása pro výrobce i zákazníka

Věda

  6:00
Možnost aktualizace firmware - základního programového vybavení elektronického zařízení – vede často výrobce k předčasnému uvedení svého produktu na trh, což může mít za následek špatnou funkčnost celého systému.

Ilustrační foto. foto: SamsungReprofoto

Update firmware elektronických zařízení, kterými mohou být mobily, multimediální přehrávače či všemožné počítačové komponenty, umožňují prostřednictvím internetu rozšiřovat jejich funkce a vylepšovat stávající vlastnosti. Díku tomu podporované zařízení sice déle uživateli vydrží a nemusejí být tak často obměňovány, jenže možnost nahrání nového firmwaru - jak se budete moci sami přesvědčit -  má i svou zápornou stránku. Někteří výrobci totiž mnohdy spoléhají na to, že si zákazník případné nedodělávky a chyby za pomoci aktualizace firmware opraví sám, a tak ve snaze uvést na trh svůj výrobek co nejdříve produkují nedodělky.

Ne pro každého
Aktualizace firmware bez návštěvy servisu bývá častěji dostupná u přístrojů vyšší cenové kategorie. Důvod je asi zřejmý: dražší zařízení obsahují více funkcí, takže je větší pravděpodobnost, že bude potřeba ještě něco doladit nebo vylepšit. Navíc už je v jejich ceně započítána i rozsáhlejší podpora ze strany výrobce, než jakou mívají levná jednoúčelová zařízení. Velkou roli hraje jistě také fakt, že high-end přístroje si většinou kupují pokročilí uživatelé, kterým zjevně nebude činit problém si svůj elektronický doplněk spojit s počítačem a provést jeho softwarový upgrade.

Případy, kdy někteří výrobci vypustili do prodeje produkt, který by měl spíše nést nálepku beta-verze, najdeme celou řadu. Vezměme si jeden příklad z oblasti mobilních telefonů. Krušné chvilky zažil Sony Ericsson se svým kdysi vrcholným symbianovým modelem P990i. Jeho vývoj nabral kvůli dolaďování softwaru mnohem větší zpoždění, než se plánovalo, a když výrobce viděl, jak majitelé „péček“ utíkají ke konkurenčním značkám, po nekonečných průtazích vypustil softwarově nedoladěný telefon. Neduhy jako pomalé reakce, rychle zaplněná operační paměť s následnými samovolnými restarty, celková nestabilita či špatné zobrazení diakritických znamének v internetovém prohlížeči by se u telefonu za necelých 20 tisíc korun vyskytovat neměly. Trvalo dalších několik měsíců, než byly tyto problémy odstraněny a celkem byly vydány 3 nové verze firmware, jenže to už modelu P990i takříkajíc ujel vlak.

Nový firmware = nové funkce
Cílem nového firmware nebývá pouze odstranění chyb a optimalizace systému, ale také přidání nových funkcí. Zdárným příkladem je třeba iPhone, u něhož update probíhá přes dodávaný software iTunes, který si zákazník musí stejně kvůli plnohodnotnému využití telefonu nainstalovat. Jeden z nových firmwarů přinesl iPhonu zjišťování polohy podle BTS a wi-fi hotspotů, nový pohled v mapách, možnost odeslání SMSky více adresátům apod. Portfolio funkcí u svých mobilů rozšiřuje rovněž Nokia. Například dva navigační modely finského výrobce - N95 a E90 – se dočkaly podpory A-GPS, díky níž se značně urychlilo načítání polohy.

Jak lze z výše uvedených poznatků vyčíst, určitě je lepší pořídit si zařízení, které umožňuje nový firmware dohrát. Mnohdy tak můžete předejít návštěvě servisu nebo reklamaci přístroje. Co se týče mobilních telefonů, update z pohodlí domova bez nutnosti vlastnit speciální vybavení (potřeba je pouze kabel) provedete u novějších Nokií a Sony Ericssonů. Seznam kompatibilních přístrojů naleznete zde a zde. Aktualizaci firmware krok po kroku budeme v budoucnu věnovat samostatný článek.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.