Lidovky.cz

Mrtvých v Barmě je mnohem víc

Svět

  16:36
RANGÚN - Barmská vojenská junta stupňuje represe proti buddhistickým mnichům, kteří odstartovali vlnu prodemokratických demonstrací v zemi. Po čtvrteční razii v klášterech, kdy vojáci zatkli stovky mnichů, junta vyhlásila zákaz vstupu k pěti hlavním klášterům a částečně blokuje přístup k internetu. Armáda údajně znovu střílela do demonstrantů.

Demonstrující barmští mniši. foto: ČTK

Izolováním mnichů a cíleným nátlakem chce junta potlačit protivládní demonstrace. Mniši a další zatčení demonstranti už byli obviněni z organizování masových protestů.

I přes represivní zásahy demonstrace v ulicích Rangúnu, které začaly před týdnem, pokračují. V centru města v blízkosti pagody Sule se podle neoficiálních informací sešlo asi deset tisíc lidí.

Demonstranti skandovali protivládní hesla, tleskali a snažili se dostat k pagodě, ale v tom jim zabránily vojenské síly, které byly ve velkém počtu od brzkého rána rozmístěny v ulicích. Vojáci některá místa zcela zatarasili i pomocí ostnatých drátů, jinde zaútočili na dav. Při zásahu údajně zemřeli další lidé.

Počet obětí tak stoupá. Včera zemřelo podle oficiálních vládních údajů devět lidí. Čísla ale zpochybňuje například australský velvyslanec v Barmě Bob Davis, podle kterého je počet zabitých civilistů při demonstracích v minulých dnech o několik desítek vyšší, než tvrdí barmské úřady. 

Armáda zatarasila přístup k pagodě
V Rangúnu byla dnes většina obchodů zavřena a v ulicích hlídkoval velký počet policistů a vojáků. Mnoho linkových autobusů nejezdilo po svých trasách a ulicemi projížděly vojenské nákladní vozy. Ekonomický život města značně ochabl a mnoho zaměstnanců se rozhodlo zůstat raději doma nebo dostali přímo pokyn od zaměstnavatele.

Přístup k pagodě Schulei byl uzavřen. "Musíme jít ven, přestože máme strach. Musíme si přece vydělávat," prohlásil taxikář, jehož automobil byl jedním z mála, které bylo v ulicích vidět. "Naše firma nám vyplatila peníze dopředu a vyzvala nás, abychom zatím nechodili do práce. Řekli nám, abychom přišli, až se situace zlepší," vysvětloval jeden zaměstnanec. 

Demonstrantům se ve čtvrtek dostalo podpory od amerických rozhlasových stanic Voice of America a Radio Free Asia, jež zdvojnásobily své vysílání do Barmy. Voice of America bude v barmštině vysílat tři hodiny denně a Radio Free Asia čtyři hodiny denně.
  
Vyslanec OSN čeká na barmské visum
Rada OSN pro lidská práva svolala k situaci v Barmě na úterý mimořádné zasedání. Členka Evropské komise pro zahraniční vztahy Benita Ferrerová-Waldnerová
vyzvala Čínu, Indii a další země v okolí Barmy, aby přispěly k zastavení násilných represí. "Důležité jsou především kontakty s (barmskou) vládou. Projevit odpovědnost by nyní měly hlavně sousední země," řekla eurokomisařka v rozhovoru pro německý rozhlas.

V Barmě by měl už dnes začít jednat zvláštní vyslanec OSN Ibrahim Gambari,
ale podle Ferreroové-Waldnerové dosud neobdržel barmské vízum. Barma přitom ve čtvrtek udělení víza slíbila. Gambari již dorazil do Singapuru, kde čeká na povolení k odletu do Barmy.

Současná takzvaná šafránová revoluce, jak překotné události v Barmě z posledního týdne nazývají podle barvy mnišských hávů některá média, je největší vlnou protestů od krvavého potlačení prodemokratického povstání z roku 1988, při němž bylo zabito asi 3000 lidí.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.