Lidovky.cz

Tchaj-wan ukázal Číně své svaly

Svět

  7:46
TCHAJ-PEJ - Tchajwanská metropole Tchaj-pej se na „svátek dvou desítek“ (výročí revoluce, která v Číně svrhla císařství a nastolila Sunjatsenovu republiku) zahalila do červenomodrých vlajek Čínské republiky. Doprava v centru města byla omezena a hlavní třídu vedoucí od prezidentského paláce ohraničily ostnaté dráty. Chodníky ulic, kudy vedla trasa vojenské přehlídky, která vyšla na v přepočtu půl miliardy korun, zaplnily davy lidí.

Velkolepá vojenská přehlídka na Tchaj wanu. foto: ČTK

Když se na zamračené obloze objevily první armádní helikoptéry a stíhačky všichni jako na povel vytáhly miniaturní fotoaparáty, kamery a dalekohledy. „My jim ještě ukážeme,“ zvolala žena v první řadě v čepici s nápisy„Tchaj-wan – Mír navěky“, „Tchaj-wan do OSN“. To už se ale po osmiproudé silnici poblíž Čankajškova památníku blížily první tanky, které způsobily nadšené zvolání řady přihlížejících dětí. Potlesk ale přišel až ve chvíli, kdy se na scéně objevila tchajwanská raketa „Statečný vítr 3“, ovšem spolu se skupinou obnažených svalnatých žabích mužů.

Oslavy výročí začátku revoluce z roku 1911, která v Číně nastolila republiku, se proměnily v ohromnou vojenskou přehlídku poprvé po mnoha letech. Od přehlídek Tchaj-wan upustil před šestnácti lety v době demokratizace ostrova, aby dosáhl zlepšení vztahů s komunistickou Čínou.

Dosluhující prezident Čchen Šuej-pien se ale rozhodl k dřívějšímu zvyku vrátit a navíc během přehlídky ukázat i dvě nejnovější Tchaj-wanem vyvinuté rakety. Tchajwanské veřejnosti se tak poprvé představila nadzvuková protilodní střela „Statečný vítr 3“, která se má začít masově vyrábět příští rok, a antiraketa „Nebeský šíp 3“. Zatímco „Statečný vítr 3“ by měl ostrov ochránit před invazí z moře, „Nebeský šíp 3“ je ukázkou tchajwanských pokusů vytvořit vlastní systém protiraketové obrany.

 Přibližně hodinu trvající přehlídku sledovaly v centru Tchaj-peje davy lidí. Adresována však byla někomu jinému. „Představení našeho vojenského arzenálu funguje jako efektivní odstrašení. Čínští komunisté si tak uvědomí, že Tchaj-wan se jen tak nedá,“ sdělil tchajwanský ministr obrany Li Tchien-jü.

Na Čínu stejný metr Největší tchajwanské eso, střela s plochou dráhou letu „Statečný vítr 2E“, se ale nakonec na přehlídce neobjevila. Střela, která byla úspěšně testována v únoru, má dolet nejméně šest set kilometrů, a mohla by tak být použita k úderům na pozemní cíle na jihočínském pobřeží včetně Šanghaje. I když oficiálně se od představení této střely upustilo „kvůli nedostatku volného prostoru“, podle neoficiálních zpráv za tím stojí tlak Washingtonu, který nechce Čínu popouzet.

 Statečný vítr 2E tak sice do ulic Tchaj-peje nevyjel, prezident Čchen Šuej-pien si ale ve svém proslovu servítky nebral. „Peking používá slova „Jeden svět, jeden sen“ jako heslo pro nadcházející olympiádu. Mezinárodní společenství by mělo cítit morální zodpovědnost žádat po Číně „Jeden svět, jeden metr“. Nemůžeme používat dvojí metr na univerzální hodnoty, jako jsou svoboda, demokracie a lidská práva,“ dodal prezident s tím, že čínské zbrojení již představuje hrozbu pro Tchaj-wan i celý svět.
Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.