Lidovky.cz

V Barmě přistála letadla s pomocí OSN

Svět

  20:39
RANGÚN - V Barmě dnes přistála dvě letadla s humanitární pomocí OSN pro oběti ničivého cyklonu Nargis, který o víkendu připravil o život téměř 23.000 lidí. Oznámil to Světový potravinový program (WFP), podle něhož do země byly připraveny vyrazit další dva letouny se zásobami jídla.

Na snímku vojáci vykládají humanitární letadlo z Bangladéše foto: ČTK

Naopak Spojené státy stále čekají na povolení junty, aby mohly do Barmy vyslat pomoc. OSN dnes odhadla množství lidí strádajících následky přírodní pohromy na 1,5 milionu.

Generálové dnes USA povolení údajně nejprve dali, později souhlas odvolali. Kvůli omezování pomoci čelí barmská vojenská vláda kritice mezinárodního společenství, které ji vyzývá k otevření země humanitárním zásilkám ze zahraničí.

WFP informovala, že v Rangúnu přistála dvě letadla se sušenkami s vysokým obsahem živin, léky a jinými potřebami. Dva další stroje na povolení s dodávkou pomoci čekaly.

Dopoledne představitelé tohoto orgánu OSN kritizovali barmskou vládu za otálení s vpuštěním zásilek do země. Opačná situace je s pomocí USA. Ráno americké velvyslanectví v Bangkoku oznámilo, že USA dostaly povolení vypravit do Barmy nejméně jedno letadlo.

Uvozovky dolníUSA stále čekají na povolení junty, aby mohly do Barmy vyslat pomocUvozovky horní


První let měl odstartovat do dvou dnů. Později však ambasáda informaci dementovala. Neví, zda změnu názoru junty způsobilo přehodnocení původního rozhodnutí, nebo zda šlo od začátku o nedorozumění.

Americké ministerstvo zahraničí je připraveno shazovat pomoc strádajícími obyvatelům zpustošených oblastí ze vzduchu. Podle agentury AFP dalo zároveň nepřímo najevo, že v nezbytném případě to americké vzdušné síly učiní i bez povolení barmské junty.

Tuto myšlenku přednesl i francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner, který chtěl, aby Barmě pomoc vnutila rezoluce Rady bezpečnosti OSN. To ale rezolutně odmítla hlavně Čína, jež udržuje s vojenským režimem přátelské vztahy.

Ke změně postoje k zahraniční pomoci dnes Barmu vyzvalo Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN). "Doufám, že se dočkáme otevření, než bude moc pozdě," varoval generální tajemník organizace Surin Pitsuwan. I čínská vláda dnes apelovala na barmskou juntu, aby spolupracovala s mezinárodním společenstvím při obnově země po cyklonu.

Pod vodou zůstává 5000 kilometrů čtverečních
Podle OSN je ve zhruba padesátimilionové Barmě 1,5 milionu lidí, kteří naléhavě potřebují humanitární pomoc. Organizace uvedla, že země světa a nevládní organizace již přispěly 25 miliony dolarů (408 milionů Kč) na pomoc Barmě a dalších 25 milionů je slíbeno.

Pod vodou zůstává na 5000 kilometrů čtverečních půdy. Úřad OSN pro koordinaci humanitární pomoci (UNOCHA) dnes na pomoc postiženým oblastem uvolnil prvních deset milionů dolarů.

OSN také dnes požádala Barmu o víza pro stovku humanitárních pracovníků, kteří mají pomáhat obětem cyklonu. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun chtěl telefonicky přesvědčit vůdce vojenské vlády Thana Šweie, aby zemi otevřel humanitárním pracovníkům a pomoci pro postižené obyvatele. Zatím ale bez úspěchu.

Šéf OSN podle agentur vyzval také Barmu, aby se zaměřila na odstraňování následků živelní pohromy spíše než organizování referenda o změně ústavy, které měla dlouhodobě v plánu.

23tisíc mrtvých, 42tisíc se stále pohřešuje
Podle dosavadních oficiálních údajů si bouře Nargis (v překladu z urdštiny narcis) vyžádala 22.997 mrtvých, přičemž dalších více než 42.000 lidí se pohřešuje. Americká chargé d'affaires v Barmě Shari Villarosaová však ve středu množství obětí odhadla na více než 100.000.

Tuto spekulaci dnes podpořil i barmský činitel z nejhůře postižené iravadské delty, kde podle něj jen v lokalitě Labutta zahynulo okolo 80.000 osob. Tento údaj citovaný agenturou AFP však dosud nepotvrdil žádný oficiální zdroj.

Cyklon podle agentury AP poničil i dům, kde je v domácím vězení nejznámější barmská disidentka Do Aun Schan Su Ťij. Vichr o rychlosti až 190 kilometrů za hodinu podle souseda známé disidentky utrhl kus střechy. Su Ťij, která v nepřítomnosti obdržela v předchozích dnech Zlatou medaili amerického Kongresu, se prý nic nestalo. Podle agentur je otázkou, zda nejvyšší civilní vyznamenání USA nepodnítilo juntu k odmítnutí americké humanitární pomoci.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.