Lidovky.cz

Kaddáfí bude s Ruskem dále rozvíjet kontakty

Svět

  18:00
MOSKVA - Libye si přeje rozvíjet s Ruskem těsnější kontakty v energetice. Na dnešním jednání v Moskvě to prohlásil libyjský vůdce Muammar Kaddáfí, který tím podle agentury Reuters přesunul důraz z nákupu zbraní, jenž byl doposud jádrem libyjsko-ruských vztahů.

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí na společném setkání s ruským prezidentem Dmitrijm Medveděvem. foto: ČTK

Rusko začalo soupeřit s Evropou a Spojenými státy o získání lukrativních kontraktů s Libyí poté, co se tato země dostala z mezinárodní izolace. Vztahy mezinárodního společenství a Libye se začaly zlepšovat po roce 2003, kdy se Tripolis vzdal programu vývoje zbraní hromadného ničení, stejně jako terorismu.

Po těchto krocích přestala být Libye na mezinárodní scéně vyvrhelem a mezinárodní sankce, které na ni byly uvaleny, byly zrušeny. Normalizaci vztahů potvrdily také USA a americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová počátkem září přicestovala na historickou návštěvu Tripolisu. Podle mínění diplomatů je Kaddáfího návštěva Moskvy protiváhou jeho rychle se rozvíjejících vztahů se Západem.

 "V minulosti se naše vztahy, bohužel, soustředily především na vojenské a diplomatické kontakty a prakticky neexistovala spolupráce v civilních sektorech," řekl Kaddáfí ruskému prezidentovi Dmitriji Medveděvovi na počátku rozhovorů v Kremlu. "Libye a Rusko jsou velkými producenty ropy a plynu," dodal libyjský vůdce, který do Ruska zavítal poprvé od roku 1985. 

Libyjská delegace přijela do Moskvy "debatovat se svými ruskými kolegy o koordinaci", podotkl Kaddáfí. "Jsem přesvědčen, že taková spolupráce je za současných podmínek obzvláště vhodná. Navíc nás pojí společná vize energetické politiky," dodal ve zjevné narážce na prudký pokles ceny ropy v důsledku finanční krize.

Ruský tisk v pátek napsal, že libyjský vůdce má v úmyslu nabídnout ruskému námořnictvu základnu v přístavu Benghází, oba státníci ale během dnešní schůzky o ničem takovém veřejně nepromluvili. Neupřesnili ani, jakou formu by mohla jejich energetická spolupráce mít.

Nejvýznamnější ruský plynárenský monopol Gazprom se dal slyšet, že se chce podílet na novém plynovodu vedoucím pod hladinou Středozemního moře z Libye do Evropy. Ropný koncern Rosněfť, nad nímž má kontrolu stát, i soukromý producent ropy Lukoil mají zájem investovat do energetických projektů v Libyi, která se pyšní největšími ložisky ropy v Africe a která rovněž plánuje stát se významným producentem zemního plynu.

Libye a Rusko jsou členy Fóra zemí vyvážejících plyn (GECF), dvanáctičlenné organizace, která vyvolává v zemích dovážejících plyn obavy, že by se mohla stát "plynárenským OPEC" (Organizace zemí vyvážejících ropu) a vyhnat ceny vzhůru. Kaddáfí by se měl ještě dnes setkat s premiérem Vladimirem Putinem. Z Ruska odcestuje v neděli.

Libyjský vůdce, který se v září 1942 narodil v rodině berberského kočovníka, zůstává věrný tradici a před zahájením moskevských rozhovorů se ubytoval v obřím stanu, který nechal vztyčit v zahradách Kremlu nedaleko úřadovny prezidenta Medveděva. Stan zdobí severoafrické tkaniny a před ním byl podle zpravodaje Reuters instalován gril. Uvnitř je mimo jiné velká televize s plochou obrazovkou.

Kaddafí často vítá hosty ve stanu postaveném vedle ruin své tripoliské rezidence, kterou zničilo bombardování amerických letounů v roce 1986. Rusko je zvyklé uspokojovat libůstky hlav států přijíždějících na návštěvu. V roce 2001 podnikl Kreml mohutnou logistickou operaci, aby severokorejský vůdce Kim Čong-il, který má podle diplomatů averzi k cestování letadlem, mohl svým obrněným vlakem podniknout devítidenní pouť do Moskvy.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.