Lidovky.cz

Obama varoval KLDR a Írán: Svět nebude jen nečinně přihlížet

Svět

  7:14aktualizováno  12:27
SOUL - Americký prezident Barack Obama v Jižní Koreji zakončil své asijské turné. Při jednání se svým jihokorejským protějškem I Mjong-bakem v Soulu vyjádřil ochotu USA pomoci Severní Koreji s obnovou její ekonomiky a s ukončením mnohaleté mezinárodní izolace, pokud Pchjongjang přestane se svými opakovanými výhrůžkami a konečně nastoupí cestu k jadernému odzbrojení. Do KLDR má k přímým rozhovorům se severokorejským režimem 8. prosince odletět zvláštní vyslanec USA Stephen Bosworth.

Barack Obama v Soulu. foto: ČTK/AP

Ostřejší slova volil Obama vůči Íránu, když prohlásil, že USA se svými spojenci již zahájily jednání o nových sankcích v reakci na odmítnutí Teheránu posílat do zahraničí svůj slabě obohacený uran k dalšímu zpracování výměnou za hotové jaderné palivo pro íránský výzkumný reaktor.

"Naše poselství je jasné. Pokud je Severní Korea připravena podniknout konkrétní a nenávratné kroky k plnění svých závazků a ukončit svůj nukleární zbrojní program, Spojené státy budou podporovat ekonomickou pomoc a pomáhat jejímu plnému začlenění do společenství národů," řekl Obama.

Přečtěte si vše o Obamově asijské misi

Americký prezident se také přiklonil k jihokorejskému návrhu učinit Pchjongjangu jednorázovou obří nabídku pomoci výměnou za denuklearizaci a nepostupovat jako doposud formou dílčích kroků. "Shodl jsem se s prezidentem I Mjong-bakem, že chceme skoncovat s taktikou, kterou KLDR uplatňovala v minulosti, kdy severokorejské provokace následovala ochota vrátit se k dialogu a požadavky dalších ústupků," konstatoval americký prezident.

Zvláštní vyslanec USA Stephen Bosworth by měl odcestovat počátkem příštího měsíce k přímým jednáním se severokorejským režimem, která by měla napomoci obnovit šestistranný dialog o jaderném programu KLDR, kterého se vedle USA a Severní Koreje účastní Čína, Rusko, Japonsko a Jižní Korea a který Pchjongjang v dubnu přerušil.

Americký prezident se v Soulu věnoval také nukleárním ambicím Íránu, který nedávno odmítl odesílat svůj slabě obohacený uran k dalšímu zpracování do zahraničí výměnou za hotové jaderné palivo pro svůj výzkumný reaktor.

"Jednání s našimi partnery o důsledcích íránského rozhodnutí neodpovědět na naši čestnou nabídku v jaderné otázce už jsem zahájil," podotkl Obama, podle nějž bude nový balíček sankcí pravděpodobně hotový "během příštích několika týdnů". Obama nicméně v Soulu rovněž poznamenal, že stále ještě doufá, že Teherán změní svůj dosavadní odmítavý postoj.

Rozhovory v Jižní Koreji byly pro Obamu nejméně náročné z celé asijské mise, která ho v minulých dnech zavedla do Singapuru na summit Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC), do Japonska, s nímž mají Spojené státy spory v otázce umístění amerických vojenských základen, a do Číny, kde se Obamovi nepodařilo zmírnit napětí ve sféře vzájemného obchodu.

Přestože Obama a I Mjong-bak při svém setkání vyzdvihli silné spojenectví mezi oběma zeměmi a Obamovi se v Soulu dostalo po příletu velkolepého uvítání, byly patrné i kontroverze kolem dosud nerealizované dohody o volném obchodu mezi USA a Jižní Koreou.

Dohoda byla uzavřena před více než dvěma lety za vlády Obamova předchůdce George Bushe, schválit ji ale ještě musejí parlamenty obou zemí. Podle expertních studií by dohoda mohla zvýšit současný vzájemný obchod ve výši 83 miliard dolarů ročně o dalších 20 miliard dolarů. Oba prezidenti slíbili, že budou usilovat o to, aby dokument zákonodárným sbory prošel. Američtí poslanci se obávají především toho, aby smlouva dále nepoškodila americký automobilový průmysl, který se nyní potýká s velkými problémy.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.