Lidovky.cz

Euroúředníci dostanou přidáno. Komisi to ale nestačí a chystá žaloby

Svět

  13:41
BRUSEL - Evropská komise se rozhodla, že požene členské státy Evropské unie před evropskou justici. Země totiž odsouhlasily jen poloviční zvýšení platů euroúředníků než komisí navrhovaných 3,7 procenta.
eurobankovky na mapě Evropy

eurobankovky na mapě Evropy foto: Shutterstock

Tento návrh je přitom vypočten na základě platných unijních pravidel.

Členské země se na polovičním zvýšení proti návrhu komise dohodly krátce před Vánocemi. Růst platů o 3,7 procenta, který však byl vypočten přesně na základě platných unijních pravidel, za současné hospodářské krize odmítly. Ještě předtím část zaměstnanců unijních institucí na protest proti odmítání navrhovaného zvýšení mezd stávkovala.VÍCE ČTĚTE ZDE

Unie prochází nejhorší hospodářskou krizí své historie. Veřejné finance členských zemí se z velké části kvůli řešení jejích dopadů ocitly pod enormním tlakem a ponořily se často do hlubokých rozpočtových deficitů překračujících ve většině případů tři procenta HDP, která vyžadují unijní pravidla.

Základní plat euroúředníků bez nejrůznějších příplatků či náhrad se pohybuje přibližně od 2560 do 17.700 eur měsíčně (66.000 až 456.000 korun) podle zastávané pozice a jejich průměrná mzda překračuje průměrnou mzdu v Belgii, kde hlavní unijní instituce sídlí.

"Hovoříme o respektu k dohodnutým pravidlům," řekla dnes mluvčí komise Pia Hansenová v reakci na dotaz, zda není podobný krok v době, kdy se kvůli krizi škrtá na mnoha místech, trochu zvláštní.

Proti zvyšování platů byli i Češi
"Nyní je na soudu, aby rozhodl, zda jde o porušení pravidel dohodnutých členskými státy, jak se domnívá komise," dodala zástupkyně výkonného orgánu bloku, jehož jednou z hlavních povinností je dohlížet na dodržování platných unijních pravidel.

Česko bylo jednou ze zemí, které se proti zvýšení o 3,7 procenta stavěly. Při výpočtu růstu či poklesu platů euroúředníků se vychází z různých statistik. Zkoumá se jednak, jak rostly platy ve státní správě ve vybraných zemích, a zároveň se sleduje růst životních nákladů v Belgii, kde hlavní instituce EU sídlí.

Navržený růst, který vyvolal řadu emocí, vychází z roku 2008, tedy ještě z doby, kdy Evropská unie nebyla tolik zasažená hospodářskou krizí a kdy v řadě zemí platy úředníků rostly. Letos už je situace jiná, některé státy platy státních zaměstnanců zmrazily, jiné je dokonce snížily. Proto by také úředníci institucí měli počítat s tím, že jejich mzdy by příští rok měly podle daných pravidel zřejmě mírně klesnout.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.