Lidovky.cz

Nizozemci půjdou v červnu k předčasným parlamentním volbám

Svět

  17:47
AMSTERDAM - V Nizozemsku se 9. června uskuteční předčasné parlamentní volby. Oznámila to odstupující nizozemská vláda, která se o víkendu rozpadla po sporu kolem vojenského působení Nizozemska v Afghánistánu. Řádné volby se měly konat za rok.

Nizozemský premiér Jan Peter Balkenende foto: ČTK

Nizozemská královna Beatrix přijala demisi členů vlády z koaliční Strany práce (PvdA), která odmítla prodloužit vojenské nasazení v Afghánistánu. Požádala premiéra Jana Petera Balkenendeho, aby se zbytkem kabinetu připravil volby a do té doby vyřizoval jen běžnou agendu.

Vláda se rozpadla v sobotu v důsledku snahy premiéra prosadit u koaličních partnerů ponechání nizozemských jednotek v Afghánistánu další rok, jak o to Nizozemce požádaly USA a NATO. Proti tomu se ostře postavil vicepremiér a šéf PvdA Wouter Bos, který prosazoval, aby afghánská mise skončila nejpozději do konce letošního roku, jak se slíbilo voličům. Premiér podal demisi vlády a čekalo se na rozhodnutí královny.VÍCE ČTĚTE ZDE

Třiapadesátiletý Balkenende byl již jmenován svou stranou Křesťanskodemokratickou výzvou (CDA) do čela kampaně k červnovým volbám. Od roku 2002 řídil čtyři koaliční vlády, z nichž tři předčasně padly.

Velké vítězství pro Wilderse?
Po volbách bude těžké sestavit novou vládu, jelikož podle průzkumů bude k zajištění parlamentní většiny zapotřebí vytvořit koalici čtyř až pěti stran, poznamenala agentura Reuters.

Současná situace podle průzkumů posílila Bose, kterého si přeje za nového premiéra kolem 21 procent voličů, zatímco Balkenendeho jen 16 procent. Podle komentářů by se předčasné volby mohly stát velkým vítězstvím protiimigrační Strany pro svobodu (PVV) pravicového poslance Geerta Wilderse. Ta se podle anket může stát nejsilnější či druhou nejsilnější parlamentní stranou.

"PVV se raduje z kýženého a konečně dosaženého pádu vlády," uvedl šestačtyřicetiletý zakladatel PVV Wilders, jehož strana se loni stala druhou nejsilnější nizozemskou stranou v Evropském parlamentu.

Nizozemští vojáci v Afghánistánu nezůstanou
Wilders je mezinárodně znám jako autor filmu Fitna (Rozvrat), v němž prezentuje islám jako ideologii potlačující svobody a podporující násilí. V nejbližší době by měl být za to souzen. Ve stejném procesu čelí také žalobám za různé výroky a mediální rozhovory, při kterých například přirovnával islám k fašismu a korán muslimů k pamfletu Mein Kampf (Můj boj) nacistického diktátora Adolfa Hitlera. Poslanec se cítí nevinný a odvolává se na svobodu projevu. Pokud mu bude prokázána vina, hrozí mu podle agentury AFP až rok vězení, nebo pokuta 7000 eur (182.000 korun). Volené funkce by však mohl vykonávat dál.

Jasné se nyní v Nizozemsku zdá hlavně to, že nebude s to vyhovět spojencům ohledně Afghánistánu. Balkenende již v neděli připustil, že počítá se stažením nizozemských jednotek letos, jak se plánovalo. To by byl špatným znamením pro alianci, která vyvinula velké úsilí k posílení kontingentu v Afghánistánu. Vedení NATO vyjádřilo o víkendu naději, že Nizozemsko ponechá v Afghánistánu alespoň malý počet vojáků déle.

Nizozemští vojáci jsou v Afghánistánu od srpna 2006. Je jich tam až 2000 a 21 z nich bylo zabito. Nizozemský odsun měl začít v srpnu a dokončen měl být koncem roku. Vláda o tom rozhodla v roce 2007. NATO ale nizozemskou vládu letos požádalo, aby její vojáci v Afghánistánu zůstali alespoň do srpna 2011.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.