Lidovky.cz

O velikosti většin, EUfemismech a staromódních svobodách

Svět

  12:55
Stačí ovládat parlament a mít prezidenta, abyste mohli zodpovědně vládnout? Proč se ekonomické problémy dotkly hlavně zemí ležících na okraji eurozóny? A je hájení svobody slova jen zamrzlým přežitkem ze studené války? Tyto otázky (a částečně i odpovědi) zazní v dnešním letmém přehledu světových médií.

Zdravotnická reforma Baracka Obamy byla přijata foto: ČTK

Začneme hned u prvního problému. Americký zdravě konzervativní historik a publicista Victor Davis Hanson se v nejnovějším příspěvku na svém webu Private Papers ještě krátce vrací k Obamově zdravotní reformě, která definitivně prošla až v noci na dnešek. Pozastavuje se nad tím, že autor nápadu (Obama), autoři zákona (Kongres) i reforma samotná nejsou v současnosti v USA nijak oblíbení, což ale nezabránilo jejímu triumfálnímu přijetí. "Kostky jsou vrženy a vzkaz pro obě strany zní: získejte post prezidenta a 51 procent hlasů v Kongresu a můžete předělávat Ameriku tím nejradikálnějším způsobem. K čertu s průzkumy, opozicí i tradičním procesem vládnutí. Je to nová aréna a účel očividně světí jakékoliv prostředky. Tak hodně štěstí," konstatuje Hanson.
PŮVODNÍ ČLÁNEK NAJDETE ZDE.

Nyní se zastavíme u čerstvého vydání britského týdeníku The Economist. Jeho "evropský" sloupkař se v příspěvku s názvem "Mýtus periférie" zamýšlí nad tím, zda ekonomické potíže některých zemí eurozóny mají souvislost s jejich polohou. Tedy zda je náhoda, že Řecko, Irsko, Španělsko, Portugalsko a stále častěji zmiňovaná Itálie leží na okrajích EU. A dochází k závěru, že v Bruselu nyní oblíbené označení "periferní" - jakožto opak k Německu či Francii - je spíše jen dalším eufemismem, či přesněji řečeno EUfemismem. A to místo geograficky nekorektního označení "jižní".
PŮVODNÍ ČLÁNEK NAJDETE ZDE.

A na závěr výlet na druhou stranu světa, z pohledu tamních obyvatel ale do jeho skutečného středu - tedy do "Říše středu" neboli Číny. Anglická mutace provládního listu China Daily se ve svém komentáři vrací k rozhodnutí společnosti Google opustit po sporu o cenzurování jejího vyhledávacího serveru čínský trh. Ve skutečnosti tu ale nejde o žádný směšný boj o principy, tedy podle autora komentáře: "…argument o svobodě slova byl použit jen jako fíkový list k zakrytí neúspěchu společnosti proniknout na (čínský) trh a ovládnout jej. Odráží to zároveň zastaralý způsob myšlení ve stylu studené války." A jen pro doplnění: autorem komentáře není žádný čínský ideolog, nýbrž americký hostující akademik Philip J. Cunningham působící na Cornell University ve státě New York.
PŮVODNÍ ČLÁNEK NAJDETE ZDE.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.