Lidovky.cz

Začíná ramadán: v Mekce spustí islámský čas, má nahradit ten světový

Svět

  10:16
PRAHA - Pro skoro 1,5 miliardy muslimů celého světa dnes začal postní měsíc ramadán. Věřící za denního světla nebudou jíst, pít kouřit ani se oddávat požitkům. Muslimové s napětím očekávají spuštění obřích hodin, které budou ukazovat islámský čas.

Obří hodiny v Mekce budou ukazovat islámský čas, Saúdská Arábie chce, aby se stal protipólem světového času foto: Reuters

Nové hodiny jsou umístěny na věži v Mekce a jsou součástí sedmivěžového komplexu hotelů, obchodů a nejrůznějších úřadů, který vznikl u místní Velké mešity. Saúdská Arábie chce, aby se mekský čas stal protipólem světového času (GMT). MuslimštíObří hodiny v Mekce budou ukazovat islámský čas, Saúdská Arábie chce, aby se stal protipólem světového času duchovní k tomu dodali vědecké argumenty, když na konferenci v Dauhá před dvěma lety dokazovali, že skutečný časový středobod světa je právě Mekka.

Středobod světa
Ciferník o průměru skoro 40 metrů bude vidět na skoro 20 kilometrů, protože bude na vrcholu téměř 600 metrů vysoké věže. Velikostí šestkrát předčí londýnský Big Ben a je vyzdoben 98 miliony kousků skleněné mozaiky.

O zahájení ramadánu rozhodli muslimští duchovní, jelikož spatřili na úterním nočním nebi srpek nového měsíce. Ten musí být vidět pouhým okem a konečné slovo budou mít duchovní a znalci islámu. Je logické, že se tato pozorování budou lišit podle zeměpisných šířek daných zemí. Zatímco prvním dnem ramadánu v asijských zemích má letos být středa, v Severní Americe čtvrtek..

RAMADÁN

Ramadán je devátý měsíc muslimského lunárního kalendáře. Má to být měsíc odříkání a duchovního úsilí, měsíc boje proti pozemským svodům a lákadlům. Muslimové se za denního světla nejen postí, ale nemají ani pít, kouřit a mít sexuální styk.

Jíst se může před rozbřeskem nebo po setmění. Při večerních iftárech se scházejí rodiny a podávají se pestrá menu včetně hojných sladkostí

Letošní ramadán bude už 1431. v muslimském světě. Půst se týká muslimů počínaje věkem dospívání. Děti si mají přivykat na denní odříkání postupně. Jíst mohou také staří nebo cestující lidé, těhotné nebo kojící ženy.

Večerní motlitba zahájila ramadán. Východní Jáva, Indonésie.

V blízkovýchodních zemích budou letos nesnáze spojené s půstem umocněny úmorným horkem - v Mekce se teploty šplhají ke 40 stupňům, v Rijádu je 42 stupňů Celsia.

Soutěž v konání dobrých skutků
Král Abdalláh v poselství vyzval věřící, aby ramadán pojali jako soutěž v konání správných skutků, aby nasávali duch islámu, jakožto "náboženství lásky, milosrdenství, tolerance a šíření dobra". Duchovní zase vyzdvihují pravé poslání půstu, o němž se v koránu říká, že má být především obdobím zdrženlivosti v širším slova smyslu. Člověk má chránit před pokušením jazyk, ruku i srdce na znamení zbožnosti. Ramadán je jenom připomenutím hodnot, které mají platit i po ostatních 11 měsíců roku.

Den před zahájením ramadánu předčítá slepý muslim z Koránu v brailově písmu. Západní břeh Jordánu.

Po několika chmurných letech se na ramadán těší i v palestinském pásmu Gazy. Tamní obchody se po uvolnění izraelské blokády zaplnily zbožím, nezbytnými datlemi, cukrovím, olivami a dalšími lahůdkami. Obchodníci si libují, že letos znovu do pásma proudí zboží ze západního břehu Jordánu, takže je sortiment bohatší než v minulých letech. Palestincům v Gaze přeje i počasí - po čtrnáctidenní vlně nezvyklého vedra se umoudřilo, takže o ramadánu má být přijatelně.

Ženy se účastní večerní modlitby, Jakarta, Indonésie.

Letošní ramadán potrvá do 9. září, pak začne dvoudenní svátek ukončení půstu. Je spojen zejména s velkými rodinnými sešlostmi. Den před ním lidé většinou rozdávají chudým jídlo, následují oslavy v rodinách, kde se scházejí všichni příbuzní, či v restauracích a hotelech při nákladných večeřích.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.