Lidovky.cz

Afghánské volby byly méně krvavé, mnoho žen jsou jen nastrčené loutky

Svět

  9:52
KÁBUL - Rekordní počet 386 žen kandidujících v afghánských parlamentních volbách mnozí považují za jeden z jasně viditelných úspěchů volební kampaně jinak poznamenané násilím a podvody. Ale část bojovníků za ženská práva tvrdí, že mnohé z kandidátek jsou pouhými loutkami stínových postav snažících se získat vliv v novém afghánském parlamentu, napsal dnes list The Christian Science Monitor.

Afghánská žena při volbách foto: ČTK/AP

"Je dost jasné, že je tu řada žen, které nekandidují proto, že by hájily vlastní zájmy, ale proto, aby zastupovaly zájmy vůdců jednotlivých bojůvek a mocenských figur," říká Nargis Nihan, ředitel afghánské nevládní organizace Rovnost pro mír a demokracii (EPD).

"Jsou mezi nimi takové, které podporuje nějaká banka, povstalecký nebo kmenový vůdce - prostě ti, kdo mohou utrácet peníze," dodává Wadžma Frughová, členka další z nevládních organizací nazvané Afghánská ženská síť (AWN).

Větší šance pro ženy

Pro ženy je vyhrazeno 25 procent z 249 parlamentních křesel, o která soupeří jen 386 kandidátek. Díky tomu je v tomhle poli méně nabito než mezi muži, kde soupeřil více než dvojnásobek uchazečů.

"Vím o vesnicích, kde nakoupili hlasy kandidátce za dvacet dolarů (kolem 400 korun). A lidi pro ni budou hlasovat. Další, velmi čestná kandidátka a bojovnice za práva žen, nemá na to, aby za hlas dala 20 dolarů. A ta se do parlamentu nedostane," dodává.

Pokud mají Frughová, Nihan a další jim podobní pravdu, pak je to nepříjemný políček všem, kdo se snaží prezentovat účast žen v afghánské sotva ochmýřené demokracii coby maják naděje v jinak potemnělé a rozbouřené zemi.

Afghánská žena při volbách

Ale ne všichni jsou tak pesimističtí. Samíra Hamídiová, aktivistka AWN, míní, že všechno není tak zlé. "Znám některé z kandidátek a vím, že za nimi nikdo nestojí, žádný válečník, mafie, ani drogový dealeři. Úzce spolupracujeme s volební komisí a s lidmi od nejnižších vrstev a nic se k nám nedoneslo," tvrdí.

Méně krvavé volby

V Afghánistánu došlo během sobotních parlamentních voleb k více násilnostem než při prezidentských volbách v roce 2009, nebyly však tolik krvavé. Dnes to sdělilo velitelství Severoatlantické aliance.

O složení parlamentu mohlo v sobotu rozhodovat na 10,5 milionu voličů, podle odhadů jich hlasovalo kolem 40 procent. Volby provázelo podle NATO 485 násilných incidentů, o šest víc než než při prezidentských volbách v srpnu 2009.

Zabito bylo sedm civilistů, 11 policistů a afghánských vojáků a čtyři příslušníci mezinárodních sil. Zraněno bylo více než 60 Afghánců a 36 vojáků mezinárodních sil.

Ze zprávy OSN zveřejněné v říjnu 2009 vyplývá, že při loňských prezidentských volbách bylo zabito celkem 57 lidí.

Frughová, která pracuje jako novinářka, je ale přesvědčená, že korupce prorostlá napříč afghánským politickým spektrem ovlivňuje i novou úlohu žen v politice. "Je to mecenášský systém," říká.

"Tady demokracie neznamená, že záleží na hlasech voličů. Kdokoli je u moci, je tam proto, že tam byl protlačen díky moci někoho jiného. Tenhle parlament je jenom formální kolonka k odškrtnutí, aby mezinárodní společenství mohlo říkat: 'Jo, Afghánistán má demokracii'," dodává. Sobotní volby podle ní jednoduše budou odrazem toho, jak je moc rozdělena v Afghánistánu jako celku.

Ačkoli parlament v Afghánistánu nemá stejný vliv jako v některých zemích, stále si zachovává řadu významných pravomocí, například právo vetovat jmenování nových členů kabinetu a dohlížet na vládní rozpočet.

"Jakkoli máme velmi centralizovanou vládu, parlamentu stále zůstaly nějaké pravomoci," říká Nihan. "Teď si kdekdo uvědomil, že nechce jen jedno křeslo, že jich chce tolik, kolik je možné. Nejsnazším a nejméně náročným způsobem, jak toho dosáhnout, je zaplnit 'ženská' křesla, protože na ta je stanovená kvóta a není tam taková konkurence," dodává.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.