Lidovky.cz

Historická záchrana skončila. Všichni horníci vyšli živí na povrch

Svět

  22:55aktualizováno  14. října 10:14
SANTIAGO DE CHILE - Neuvěřitelná souhra záchranářů nakonec zkrátila závěrečné dějství 'boje o život' party chilských horníků o několik hodin. Krátce před 3 hodino SELČ zazněl poslední potlesk v pořadí 33. horníkovi, neoficiálnímu šéfovi party zavalených mužů, Luisovi Urzúaovi. Největší důlní záchranná akce v historii je u konce, po 69 dnech od závalu se podařilo všechny aktéry neštěstí zachránit.

Luis Urzúa s prezidentem Piňerou foto: ČTK

Zázrak se stal skutečností. Záchranná akce začala ve středu a v 5.11 ráno našeho času stoupl po více než dvou měsících zpět na povrch zemský první ze zavalených chilských horníků, Florencio Ávalos. Po necelých 24 hodinách osvobodili záchranáři posledního, Vlastní vytahování horníků na povrch tak trvalo přesně 22 hodin a 39 minut, oproti původně plánovaným 48 hodinám.

Posledním vytaženým horníkem byl Luis Urzúa, předák směny horníků, která v dole pracovala v době závalu. Dostál tak své povinnosti odejít jako poslední z pracoviště. Na povrchu jej mezi prvními objal a uvítal chilský prezident Sebastián Piňera. "Vítejte zpátky do života," řekl mu stejně jako předtím ostatním horníkům.

"Chile už dnes není stejnou zemí jako před 69 dny," řekl prezident Urzúovi v reakci na to, že záchranná akce sjednotila celou zemi a zdvihla jí sebevědomí. "Jsem na vás všechny hrdý," dodal.

"Jsem hrdý, že jsem Chilan," odpověděl mu předák Urzúa. Společně se záchranáři a členy rodin pak nahlas a s vervou zpívali chilskou hymnu.

Záchranná operace, která budí obdiv a obrovský zájem celého světa, probíhala rychleji než se čekalo, a proto poslední z horníků Luis Urzúa vystoupil z důlního pekla už ve čtvrtek nad ránem, ve 2.56. Záchranná kabina Fénix 2, nazvaná podle mytického ptáka, který povstal z popela, totiž fungovala zcela bezchybně a v závěru záchranné operace dokonce zrychlovala svou činnost - cyklus vytahování posledních několika horníků netrval ani 25 minut, uvedla televize n-tv.

První zachráněný horník Florencio Ávalos se dostal na povrch ve středu v 05:00 SELČ. Po výstupu nejprve objal svou manželku a sedmiletého syna Bairona, který se neubránil slzám. Uvítání se mu dostalo i od prezidenta Piňery.


Zavalení chilští horníci - vizitky 33 mužů (grafika).

Prezident Piňera neskrýval dojetí. "Tato země je schopna velkých věcí," prohlásil, když se z dolu dostal Ávalos. "Dali jsme slib, že se nikdy nevzdáme, a dodrželi jsme ho," řekl dále a dodal: "Nebude to za námi, dokud nebude venku všech 33 (mužů)." Cesta evakuační klece do hloubky více než 600 metrů trvá asi 15 minut, přibližně stejně času zabere i stoupání na povrch. Další čas si vyžádá kontrola záchranného pouzdra před každou cestou.

K dolu přijel i bolivijský prezident Evo Morales, aby pozdravil svého krajana Carlose Mamaniho - jediného cizince mezi zasypanými. Morales chilské televizi řekl, že "neví, jak Chile splatí tento dluh".

Při zachraňování zněly obdivné i dojemné věty

- Chilský prezident Sebastián Piňera k prvnímu vyproštěnému: "Buďte nám znovu vítán."

- První vytažený horník Florencio Ávalos: "Jsem hrdý, že jsem Chilan."

- Druhý vytažený horník, vtipálek skupiny Mario Sepúlveda: ""Ať žije Chile, do prdele." "Moc mě těší, madam, co chcete abych vám řekl," obrátil se k Cecilii Morelové, manželce prezidenta Piňery. Na upozornění, že by měl obejmout svou ženu, prohlásil, že "se starou máme pro sebe celý život".

- Ministr dolů Laurence Golborne o Sepúlvedovi: "Sakra, to je ale borec!"

- Osmý vyproštěný horník, kuřák Claudio Yáňez požádal ministra zdravotnictví o cigaretu: "Cigáro není totéž, co náplast". Ministr Jorge Maňalich mu do dolu nechal poslat nikotinové náplasti.



Chi! Chi! Chi! Le! Le! Le!
V celém Chile, kterému dala záchranná akce zapomenout na únorové katastrofální zemětřesení, panuje nadšení. V hlavním městě Santiagu propukl po vytažení prvního horníka koncert automobilových klaksonů, lidé skandovali "válečný" pokřik normálně slýchaný na stadionech "Chi! Chi! Chi! Le! Le! Le!" V městě Copiapó, které je dolu nejblíž, zrušil starosta vyučování ve školách, aby se děti mohly spolu s rodiči dívat na záchrannou operaci v televizi.


Kolem dolu se tísnilo skoro 2000 novinářů z celého světa, mnoho televizí, včetně například íránské, vysílalo záchranné operace v přímém přenosu.

Horníci jsou už teď zahrnováni nabídkami na knižní a filmové zpracování jejich příběhu i nabídkami zaměstnání. Příbuzná jednoho ze zachráněných, Víctora Zamory, podle listu El Mercurio na otázku, zda se Víctor vrátí k horničině, řekla: "Jak je pitomý, je schopný to udělat." Horníci do dneška strávili pod závalem 700.000 tun skály 69 dnů. To je nejdelší doba, po kterou lidé přežili uvězněni pod povrchem.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.