Lidovky.cz

Bude ovzduší v područí průmyslu? Konference je stále bezzubá

Svět

  21:05
Cancún - Horečné úsilí o dosažení aspoň dílčích dohod vyplňuje poslední hodiny před plánovaným zakončením světové konference OSN o ovzduší, která se koná v mexickém letovisku Cancúnu. Trvají velké rozpory mezi rozvinutými a rozvojovými zeměmi. Akce má skončit v pátek, ale není vyloučeno, že bude prodloužena do soboty.

světové konference OSN o ovzduší, konaná v mexickém Cancúnu foto: ČTK

Agentura AP napsala, že delegáti hledají "tvořivý jazyk", aby v závěrečných dokumentech smířili nesmiřitelné a získali rok času až do příští konference v Durbanu v Jihoafrické republice.

Ve hře je dohoda, která by nahradila takzvaný Kjótský protokol o snižování emisí skleníkových plynů, jehož platnost vyprší v roce 2012. Po dvanácti dnech jednání delegátů 194 zemí se nezdá, že by dohoda byla na obzoru.

světové konference OSN o ovzduší, konaná v mexickém Cancúnu

Podle AP se bude považovat za úspěch, když se dohodne vytvoření fondu ve výši 100 miliard dolarů (1,9 bilionu korun) ročně pro rozvojové země, aby se mohly vypořádávat s důsledky oteplování ovzduší, které je ohrožují, a přecházet k "čistším" technologiím. Možná je také dohoda o ochraně tropických pralesů.

Kjótský protokol zavazoval 37 signatářských zemí, vesměs průmyslových mocností, ke snížení emisí skleníkových plynů do roku 2012 na úroveň o 5,2 procenta nižší, než tomu bylo v roce 1990. Nepodepsaly ho ale Spojené státy, největší znečišťovatel ovzduší, ani (mimo jiné) nově nastupující hospodářské velmoci Čína a Indie, které jsou jim ve věci znečišťování v patách.

světové konference OSN o ovzduší, konaná v mexickém Cancúnu

Japonsko, Kanada a Rusko daly v Cancúnu najevo, že dohodu neprodlouží, pokud se další země rovněž nezavážou k omezování emisí. Japonsko jmenovalo konkrétně Spojené státy, Indii a Čínu.

USA prohlásily, že se k nástupci Kjótského protokolu nepřipojí, pokud nebudou uzavřeny vyvážené dohody zavazující všechny země.

světové konference OSN o ovzduší, konaná v mexickém Cancúnu

Chudé státy trvají na tom, že než přistoupí na omezování emisí, které je nákladné a v němž vidí podvazování svého hospodářského rozvoje, musejí Kjótský protokol prodloužit bohaté země, které vypouštějí skleníkové plyny do ovzduší už od průmyslové revoluce, a jsou tak za oteplování planety zvlášť odpovědny.

Tento postoj zastává i Čína. Indie, která dosud pevné závazky ohledně snižování emisí odmítala, ale v Cancúnu uvedla, že by na ně případně mohla přistoupit. To by mohlo jednání napomoci, uvedl Reuters, který ale zároveň citoval názor jednoho z předních účastníků, že je těžké říct, zda dnes bude dosaženo dohody.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.