Lidovky.cz

Radiace roste. Nedaleko Fukušimy se opět třásla zem

Svět

  7:36aktualizováno  11:02
TOKIO - V jaderné elektrárně Fukušima 1 vzrostla radiace a záchranné práce na druhém reaktoru byly opět přerušeny. Ve středu navíc v blízkosti elektrárny došlo k zemětřesení o síle 4,7 stupně Richterovy škály. Žádné škody ale nejsou hlášeny. Úřady v pětatřicetimilionovém Tokiu zároveň oznámily, že voda v městském vodovodu je kvůli vysoké radioaktivitě nevhodná pro děti.

Odborníci měří míru ozáření lidí, kteří žijí v blízkosti jaderných elektráren v prefektuře Fukušima. foto: Reuters

Podle agentury Kjódó byla v elektrárně naměřena radioaktivita na úrovni 500 millisievertů za hodinu. V přírodě se hodnota přirozené radiace pohybuje kolem dvou millisievertů za rok.

Jak se měří radiace? A jaké má dopady na lidské zdraví?

Ve vodovodu v japonské metropoli, která leží 250 kilometrů jihozápadně od elektrárny Fukušima, překročilo množství radioaktivního jodu hranici přípustnou pro děti. Oznámily to na tiskové konferenci městské úřady.

Ve vzorcích pitné vody se zvýšila koncentrace jodu na 210 becquerelů na kilogram, zatímco limity stanovené japonskými úřady pro děti jsou 100 becquerelů. Tokijské úřady nedoporučují dávat vodu z vodovodu dětem, zároveň ovšem tvrdí, že současný stav vody neznamená bezprostřední ohrožení zdraví pro dospělé.

Z Fukušimy opět evakuovali pracovníky

Kvůli zvýšené radioaktivitě a znovu také kvůli kouři dnes byly evakuovány dva bloky ochromené japonské jaderné elektrárny Fukušima 1, v níž pokračuje úsilí o stabilizaci přehřívajících se reaktorů.

Ve Fukušimě 1 dnes nejdřív vzrostla radiace na druhém reaktoru a poté se objevil černý dým neznámého původu přímo nad blokem nejrizikovějšího, třetího reaktoru. Také tam byla ve srovnání s předchozími dny naměřena nezvykle vysoká úrovně radiaktivity. Obavy vzbuzuje i první reaktor, ve kterém teplota vzrostla na téměř 400 stupňů Celsia, přičemž konstrukční limit je stanoven na 302 stupňů. Největší starosti inženýrům dělá třetí reaktor, jehož budova byla poškozena výbuchem z předminulého týdne. Tento reaktor navíc v palivu používá vysoce toxické plutonium.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) vyjádřila nespokojenost s tím, jak ji o situaci v informují japonské úřady. Chybí jí prý údaje o teplotách v bazénech vyhořelého paliva v reaktorech 1, 3 a 4.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.