27. března 2011 8:34, aktualizováno  21:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Chyba měření. Fukušimě 'obří radiace' nehrozila

Šedý kouř stoupal nad třetím blokem jaderné elektrárny Fukušima 1. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šedý kouř stoupal nad třetím blokem jaderné elektrárny Fukušima 1. | foto: ČTK

TOKIO Elektrárenská společnosti TEPCO informovala o desetimilionkrát vyšší radiaci oproti normálnímu stavu v japonské elektrárně Fukušima 1. Tento údaj se později ukázal jako chybný. Při kontrolním měřením byl zjištěn stotisícinásobek úrovně radiace nad normálem, stokrát méně než chybný údaj.

"Čísla nejsou správná, omlouváme se," prohlásil Takaši Kurita, mluvčí firmy TEPCO, která je provozovatelem elektrárny Fukušima 1.

Hodnotu opakovaného měření oznámil po několika hodinách viceprezident společnosti Sakae Muto. Zároveň podle AP vyloučil, aby v místě působil nezávislý kontrolor, který by kvůli možným chybám dohlížel na měření radioaktivity.

Extrémně vysoké hodnoty radiace zaměstnanci naměřili v zamořené vodě, která stojí v turbogenerátorové budově elektrárny. Dělníci, kteří přišli vodu odčerpat, byli z budovy po tomto zjištění evakuováni.

Již předtím japonský úřad pro bezpečnost jaderných reaktorů NISA zjistil ve vodě druhého reaktorového bloku elektrárny vysokou koncentraci izotopu jódu 134. To může naznačovat poškození reaktorového jádra, uvedli odborníci.

PODÍVEJTE SE:

Firma Tepco postupně pokouší odčerpat zamořenou vodu ze všech čtyř energobloků elektrárny Fukušima 1. Tato voda totiž brání dalšímu postupu sanačních prací a způsobila již ozáření desítky pracovníků.

Elektrárna Fukušima 1 zamořuje stále více i mořskou vodu ve svém bezprostředním okolí. Jak dnes již dříve oznámil úřad NISA, hodnota radioaktivního jódu překračuje podle nejnovějšího měření bezpečnostní limit 1850krát, čili o 600násobek více než v pátek.

Ještě v pátek hodnota radioaktivního jódu 131 ve vzorcích odebraných zhruba 330 metrů od pobřeží u elektrárny překračovala bezpečnostní limit "jen" 1250krát, v úterý dokonce jen 125krát.

INFOGRAFIKA: Jaderné elektrárny u pobřeží

V moři se však koncentrace radioaktivních prvků rychle ředí. Proto nehledě na vysoká čísla naměřených hodnot žádné bezprostřední nebezpečí pro floru ani faunu na pobřeží nehrozí, uvedl úřad.

Rostoucí zátěž radioaktivními prvky ale podle odborníků svědčí o tom, že z havarovaného reaktoru unikají radioaktivní materiály, jak se někteří obávali.

Také podle šéfa Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Jukija Amana nebude nebezpečí z havarované elektrárny Fukušima ještě dlouho zažehnáno. Stále není jasné, zda jsou jádra reaktorů a vyhořelé palivové tyče dostatečně chlazeny. Bude třeba udělat ještě mnoho věcí, aby krize skončila, řekl Amano víkendovému číslu deníku New York Times.

Drastické podmínky pro dělníky

Společnost Tepco, která elektrárnu Fukušima provozovala a řídí nyní záchranné práce, dnes přiznala, že nejméně tři ozáření technici pracující u třetího bloku nebyli informováni o tom, že tam budou vystaveni drasticky vysokým hodnotám záření.

"Kdyby (ve firmě) řádně fungovaly informační toky, mohlo se možná nehodě zabránit," řekl podle agentury DPA jistý manažer Tepca deníku Jomiuri. Současně však vyšlo najevo, že část dělníků pracujících na přívodu elektrického vedení do narušené elektrárny, aby bylo možné obnovit chlazení, vědomě nedbala poplachových signálů před radioaktivitou.

Na nedostatečnou komunikaci ze strany firmy si stěžuje i japonská vláda. "Apelujeme na Tepco, aby nám rychleji sdělovalo informace," řekl mluvčí kabinetu Yukio Edano.Radioaktivní voda byla objevena i v turbínových budovách všech čtyř reaktorových bloků Fukušimy 1.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz