Lidovky.cz

Asad 'čistí' Damašek. Lidé prchají do polí, zmizel i diktátor

Svět

  14:00
DAMAŠEK - Při středečních nepokojích v Sýrii zahynulo přes 200 lidí, většinou civilistů. Armáda přitvrdila střety s povstalci v metropoli, odkud prchají stovky obyvatel. Podle opozice odtud zmizel i prezident Bašár Asad. Údajně se zdržuje v přímořském letovisku Latákíja.

Síly věrné Bašáru Asadovi v centru Damašku. foto: ČTK

V příštích 48 hodinách budou v Damašku pokračovat mimořádně silné boje, řekl agentuře AFP nejmenovaný bezpečnostní zdroj. Vládní vojáci jsou podle něj odhodláni "vyčistit Damašek" od teroristů, jak režim označuje protivládní povstalce, a to před začátkem postního měsíce ramadánu, který nastane v pátek.

Msta za atentát
"Dosud byla armáda ve svých operacích zdrženlivá, avšak po (středečním) atentátu je rozhodnuta využít všech dostupných prostředků, aby skoncovala s teroristy," prohlásil zdroj. Armáda podle něj vyzvala civilisty, aby opustili místa bojů v metropoli, protože teroristé se snaží používat obyvatel jako lidských štítů. Stovky obyvatel Damašku podle opozice utekly do polí za několika okrajovými čtvrtěmi města, "exodus civilistů" je hlášen především ze čtvrtí Mazza, Tadamon a palestinského uprchlického tábora Jarmúk. Armáda ostřeluje povstalecké pozice v různých čtvrtích granáty a raketami, nasadila také vrtulníky, hlásí aktivisté. Zabito bylo už nejméně 20 osob. Bojuje se údajně také v provinciích, především v Homsu.

Čtěte také:

Podle syrských opozičníků se ve středu počet mrtvých vyšplhal na nejméně 214, z nichž 124 byli civilisté, 62 vládní vojáci a 28 povstalci. Jen střety v Damašku si prý vyžádaly 38 mrtvých. Do této statistiky nejsou podle syrské opozice zahrnuty oběti útoku na účastníky bezpečnostní schůzky v syrské metropoli, při němž zemřeli podle dnešního potvrzení syrské státní televize tři vysoce postavení členové Asadova režimu. Jde o bývalého ministra obrany Dáúda Radžhu, jeho náměstka a současně Asadova švagra Ásifa Šaukata a viceprezidentova poradce Hasana Turkmaního.

Rozporné informace přicházely o osobě ministra vnitra generála Muhammada Ibráhíma Šaara. Ten byl nejprve řazen mezi zraněné, později televize Al-Džazíra přinesla zprávu o jeho smrti. Státní televize dnes uvedla, že Šaar stejně jako šéf národní bezpečnosti Hišám Ichtjár byli zraněni, ale jejich stav je stabilizovaný.

Kde je Asad? 
Prezident Asad od atentátu na bezpečnostní špičky svého režimu veřejně nevystoupil, ani nevydal prohlášení. Podle zdrojů Reuters řídí z Latákíje, kde je letní rezidence jeho rodiny, vládní operace. Není jasné, zda Asad odjel do Latákíje před útokem nebo až po něm.

Britský premiér David Cameron vyzval Asada k odstoupení. "Nastal pro něj čas odejít, přišel čas pro předání moci v Sýrii," řekl Cameron v Kábulu, kam přijel na setkání s afghánským prezidentem a pákistánským premiérem. Cameron zároveň vyzval Rusko a Čínu, aby podpořily novou rezoluci OSN, která podle západního návrhu zahrnuje článek VII Charty OSN, umožňující potrestat strany za neplnění sankcemi i silou. To ale především Rusko kategoricky odmítá.

O návrhu rezoluce se mělo v Radě bezpečnosti OSN hlasovat ve středu, po dramatických událostech v Damašku ale bylo hlasování odloženo na dnešek.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.