Lidovky.cz

"Raucherscheriff" bojuje s kuřáky v Rakousku. Tabákové baště Evropy

Svět

  15:35
VÍDEŇ - Rakousko překvapivě patří mezi poslední bašty kuřáků v Evropě. Tamní zákony povolují kouření v barech a restauracích a země v počtu milovníků tabáku vévodí žebříčku Unie. Třiašedesátiletý muž, který se vyléčil z rakoviny, vede osamělou protikuřáckou kampaň. Na socálních sítích už dostal přezdívku Rauchscheriff, tedy šerif přes cigarety.

Dietmar Erlacher foto: Printscreen/YouTube

Dietmar Erlacher nemá v úmyslu ustoupit i přes nepříjemnosti a přes to, že se řady jeho stoupenců ztenčily. "Nečekám, že mi někdo bude děkovat, ať už to jsou kuřáci nebo média," řekl Erlacher, jehož citovala agentura AFP.

Podle poslední studie Evropské komise o spotřebě tabáku kouří v rámci Evropské unie téměř 33 procent Rakušanů. Ve Francii je to 28 procent obyvatel, ve Velké Británii 27 procent a v Německu 26 procent. Například v České republice to je 29 procent.

Dokonce v restauraci rakouského ministerstva zdravotnictví mohou lidé kouřit, byť v oddělené místnosti. Ta ale podle rakouských zákonů nesmí být větší než polovina celkové plochy restaurace a kouř nesmí do nekuřáckých prostor pronikat.

Popleník Evropy
Výjimky jsou však běžné. Prostorů o méně než 50 metrech čtverečních se zákaz netýká a podniky až do 80 metrů čtverečních mohou hostům kouření dovolit, pokud nejsou s to vyčlenit oddělenou místnost. Nakonec z toho vzniká zmatek, mnohé podniky se totiž snaží zákaz obcházet, nebo jej přímo porušují. Podle Erlachera se tak z Rakouska stal "popelník Evropy". Podle studie jednoho zdravotnického sdružení z roku 2011 nerespektuje zákon 61 procent podniků.

"Rauchersheriffa" vyhodili z nákupního centra

 Dietmar Erlacher tvrdí, že nikdo, ani policie, ani zdravotnické úřady, dodržování zákona nekontroluje. To přimělo řadové občany jako je on, aby jednali. Od vstupu zákona v platnost v roce 2009 podal Erlacher se svou organizací téměř 18 tisíc stížností. Kdo se chce podílet na činnosti organizace, musí poskytnout jméno a adresu. Majitel podniku pak tedy ví, kdo stížnost podal, a může mu zakázat vstup do baru.

"Nacistický udavač"
"Mně například zakázali vstup do Donauzentra, největšího obchodního střediska ve Vídni," říká Dietmar Erlacher. V některých komentářích na internetu jej přirovnávají k "nacistickému udavači". Úředník rakouského ministerstva zdravotnictví Franz Pietsch připouští, že "někde jsou s aplikací zákona určité problémy", ale zdůrazňuje, že provinilcům byly vyměřeny pokuty a odebrána licence.

Majitelé restaurací se zase obávají poklesu počtu zákazníků. "Můj podnik má jen 35 metrů čtverečních, mohu tedy hostům kouření povolit," vysvětluje majitel řecké restaurace v centru Vídně. "Nemám kouř rád, ale když to tedy vyhlásím za nekuřáckou restauraci, nikdo mi sem nepřijde," dodává.

Podle obchodní komory se od doby studie z roku 2011 situace značně zlepšila a stížností je mnohem méně. "Není žádný důvod, aby se věci nějak měnily. Žádné stížnosti se už prakticky nevyskytují. Skutečně si myslím, že řešení, které jsme v Rakousku přijali, není špatné," upřesňuje Joseph Bitzinger z obchodní komory.

Erlacher soudí, že důvodem poklesu počtu stížností je zejména to, že lidé nemají už chuť si stěžovat. "Je jasné, že nikdo pokuty neplatí," tvrdí. Odmítá sice pronásledovat jednotlivce, ale učinil několik výjimek: Rakousko dnes vymáhá pokutu na bývalém kalifornském guvernérovi Arnoldu Schwarzeneggerovi, který si nedokázal odpustit své doutníky v nekuřáckých prostorech na letištích ve Štýrském Hradci a Salcburku. Pokutu má zaplatit i radní, který je pověřen péčí o mládež a sport.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.