Lidovky.cz

Putin je 'na koni', chválí úspěch ruské diplomacie tamní média

USA

  12:26
MOSKVA - Ruská média oslavují výsledky ženevských rozhovorů ministrů zahraničí Johna Kerryho a Sergeje Lavrova o řešení syrské krize. Vítězství ruské diplomacie, shodují se. Podle listu Vedomosti je nyní ruský prezident Vladimir Putin "na koni", podle deníku Kommersant vejde ženevské jednání do učebnic diplomacie. Nězavisimaja gazeta označuje Putina za vážného kandidáta na Nobelovu cenu míru.

Vladimir Putin foto: ČTK

"Za odvrácení války v Sýrii svět netleská prezidentu USA Baracku Obamovi, ale Putinovi. Obama málokoho přesvědčil a polovina světa podporovala v přetahování lana Rusko," cituje pondělní list Vedomosti šéfa zahraničního výboru ruské Státní dumy Alexeje Puškova. "Moskva tímto výsledkem posiluje svou image globálního hráče na světové scéně," doplnil Puškova poslanec Vjačeslav Nikonov.

ŽENEVSKÁ DOHODA

Syrská strana má podle rámcové rusko-americké dohody ze Ženevy odevzdat do týdne seznam chemických zbraní včetně názvu, typu a množství jednotlivých otravných látek a místa jejich uskladnění.

Během první poloviny roku 2014 mají být veškeré zásoby syrských chemických zbraní zlikvidovány. Kde se tak stane, nebylo podle ruských médií zatím dohodnuto. Nelze prý vyloučit, že otravné látky se budou likvidovat v Jordánsku nebo Turecku.

Putin je skutečně na koni, napsaly Vedomosti. Návrhy Moskvy ale ukázaly východisko ze složité situace i Američanům. "Rusko poprvé za několik let převzalo odpovědnost za vyřešení složité mezinárodní krize," soudí šéf ruského Střediska pro výzkum globálních zájmů Nikolaj Zlobin. "Je paradoxní, že Putin, který fakticky vydal prezidenta Bašára Asada a přinutil ho vzdát se chemických zbraní, vyšel z krize jako vítěz. Rusko ale musí vykonat mnoho práce, aby splnění plánu zajistilo," uvedl ruský analytik.

Podle jeho kolegy z Carnegieho střediska Alexej Malašenka mají z ruského plánu prospěch všichni. "Putin vyhrál, protože odložil Asadův politický konec. Asad vyhrál, protože demonstroval ochotu k dialogu. Obama vyhrál, protože dostal skvělou záminku k ústupu od vojenského úderu," uvedl Malašenko.

VÍCE ZDE:

Podle komentáře listu Nězavisimaja gazeta v Evropě i Americe zaznívají návrhy na udělení Nobelovy ceny míru Putinovi. "To je v obrovském kontrastu s kritikou ruského vůdce, která ho doprovází poslední rok a půl. Kreml ale autorství svého plánu nijak zvlášť nezdůrazňuje a upozorňuje, že jde o společnou rusko-americkou iniciativu," napsal list. Ruský návrh podle jeho komentáře "pomohl Obamovi dostat se z rozporné situace bez újmy na reputaci".

Změna rozehrané partie

"Situace ve světě se mění. Rusko je silnější, Evropa má vlastní problémy a Amerika je z válek unavená. Instinkty přetrvávají, ale možnosti jsou už jiné. Právě proto se všichni ochotně chytili ruského návrhu," napsal dnes v komentáři list Kommersant. Ženevská jednání podle něj vejdou do dějin diplomacie.

"Rusko a USA se dohodly v situaci, kdy se vojenská akce zdála nevyhnutelnou," konstatoval Kommersant. "Z americké strany v Ženevě poprvé po mnoha letech zazněla věta o tom, že USA a Rusko jsou dva nejmocnější státy světa," upozornil list.

Kommersant ale varuje před přílišným optimismem. "Ani úspěšné vyřešení chemického problému neřeší hlavní rozpor mezi Ruskem a Amerikou - z čí viny v Sýrii zuří válka už třetí rok. S nadšením z velkého diplomatického vítězství je proto třeba ještě počkat," konstatuje list v redakčním komentáři.

Kommersant uvádí, že celá operace zničení syrských chemických zbraní má stát kolem 150 milionů dolarů (2,8 miliardy korun). V Rusku se podle jeho informací otravné látky likvidovat nebudou, Moskva je ochotna se ale na akci finančně podílet.

K Sýrii míří další ruská loď

Rusko navzdory víkendové dohodě s USA o likvidaci syrských chemických zbraní dál posiluje flotilu svých bojových lodí u syrských břehů. Podle pondělních zpráv ruského tisku se k cestě do východního Středomoří chystá výsadková loď Jamal operující nyní v Černém moři. Na východě Středozemního moře je rozmístěno už deset ruských válečných plavidel.

  • Ruskou středomořskou flotilu rozpustil z finančních důvodů Boris Jelcin, Moskva ji začala znovu budovat na začátku letošního roku.
  • Velet jí bude raketový křižník Moskva, který k syrským břehům míří od Gibraltaru.
  • Ruská plavidla operují v těsném sousedství s flotilou USA. Ta čeká na případný rozkaz Bílého domu k útoku. Washington v oblasti rozmístil letadlovou loď USS Nimitz, tři torpédoborce a raketové křižníky Gravely, Mahan, Barry a Ramage.
  • Rusko má na syrském pobřeží námořní základnu Tartús, jedinou mimo území bývalého Sovětského svazu. Moskva ale základnu vzhledem k pokračující občanské válce v Sýrii během léta vyklidila.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.