Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Kdo použil v Sýrii sarin? Rusko a Francie se nadále neshodnou

USA

  14:32
MOSKVA - Rusko se stále domnívá, že za srpnovým chemickým útokem v Sýrii stojí opozice. Po setkání s francouzským ministrem zahraničí Laurentem Fabiusem to v úterý naznačil jeho ruský protějšek Sergej Lavrov. Fabius však vinu povstalců vyloučil. Podle něj "není o odpovědnosti Damašku pochyb".

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov (vpravo) se svým francouzským protějškem Laurentem Fabiusem foto: Reuters

Fabius přijel přesvědčit ruské vedení o potřebě "silné" rezoluce Rady bezpečnosti OSN o syrských chemických zbraních. Základem připravované rezoluce je ruský plán na kontrolu a likvidaci syrských otravných látek (více čtěte ZDE). S pohrůžkou násilné odvety za jeho neplnění ale Rusko nesouhlasí.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov před zahájením besedy s Fabiusem prohlásil, že očekává "detailní" vysvětlení francouzského stanoviska. Zdůraznil zároveň, že jeho víkendové ujednání s americkým ministrem zahraničí Johnem Kerrym žádný plán na potrestání Damašku neobsahuje.

ČTĚTE TAKÉ:

Neshody přetrvávají

Na tiskové konferenci po jednání oba státníci předvedli, že se jejich názory nijak nesblížily. Fabius se dovolával zprávy inspektorů OSN, která byla zveřejněna v pondělí, jako důkazu o vině Damašku na chemickém útoku. "Když se podíváte na množství použitého sarinu, techniku útoku a také na další aspekty, pak nelze pochybovat o tom že je za tím režim (syrského prezidenta Bašára) Asada," řekl Fabius.

Lavrov však prohlásil, že má Rusko "vážné důvody" domnívat se, že mohlo jít o "provokaci". Zpráva inspektorů OSN podle něj nezodpověděla všechny otázky Ruska k chemickému útoku z 21. srpna.

Rusko dosud veškeré pokusy o protisyrskou rezoluci Rady bezpečnosti s využitím svého veta blokovalo. Pro novou rezoluci, která ukládá Damašku podřídit kontrole a následně zničit veškeré armádní chemické sklady, je ochotno zvednout ruku. Nesouhlasí ale s návrhy USA, Británie a Francie, aby rezoluce odkazovala na sedmý článek Charty OSN umožňující použití síly v případě, že Sýrie svým závazkům nedostojí.

OPOZICE: Vláda musí před ICC

Syrská opozice soudí, že svět nyní musí reagovat rychle. Vyzvala OSN, aby syrskou vládu pohnala k Mezinárodnímu trestnímu soudu.

"Syrská koalice vyzývá OSN, aby skoncovala s kulturou beztrestnosti v Sýrii a aby zabránila režimu páchat další zločiny proti lidskosti," stojí v prohlášení syrské národní koalice.

Zpráva inspektorů sice výslovně žádnou ze stran z útoku neviní, ale popisuje, že sarin byl vypálen na cíl v hlavicích raket typu země-země z oblasti, kde jsou syrské vojenské základny. Připouští také, že důkazy mohly být zmanipulovány, protože byly nalezeny v oblasti, kterou kontroluje opozice.

Moskva odmítá hrozbu silou

Lavrov k tomu na tiskové konferenci řekl, že při jednání v Ženevě bylo jasně řečeno, že to nebude rezoluce zaštítěná článkem 7 Charty OSN, která umožňuje potrestat neplnící stranu i silou.

Pohrůžku silou rezoluce podle stanoviska Moskvy obsahovat nesmí. Pokud by snad Sýrie v budoucnu ignorovala plán chemického odzbrojení, je podle názoru Ruska nezbytné začít jednat o další rezoluci, která by už možnost použití síly obsahovala.

Jak ale nedávno řekl sám Lavrov novinářům, obsah této hypotetické druhé rezoluce je "ve hvězdách". Moskva navíc bude trvat na tom, aby se případné syrské prohřešky prokázaly "na dvě stě procent".

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov (vpravo) se svým syrským protějškem Wallidem Muallemem

Izrael by svržení Asada uvítal

Izraelský velvyslanec v USA Michael Oren v rozhovoru pro list The Jerusalem Times prohlásil, že Izrael si přál, aby byl syrský prezident Bašár Asad sesazen, už předtím, než v Sýrii začala nynější občanská válka. Toto tvrzení neodpovídá tomu, co se o izraelské pozici vůči Asadovi tvrdilo dosud. Předpokládalo se, že Izrael se spíš kloní k zachování Asada u moci pro jeho předvídatelnost, která by nemusela platit pro jeho nástupce.

Oren ale řekl, že Izrael dává přednost tomu, aby byl Asad svržen, byť by k tomu dopomohly skupiny napojené na Al-Káidu, před zachováním Asadova spojenectví s Íránem.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun a izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Premiér ani prezident Izraele se veřejně k Asadovi v minulosti nevyjádřili a Izrael situaci v Sýrii nekomentoval s výjimkou toho, že přijdou-li tam na řadu chemické zbraně, Izrael se bude bránit. Jiní izraelští představitelé varovali předtím, že islamisté, kteří nyní bojují proti vládě v Sýrii stejně jako opozice, by mohli v budoucnu své zbraně obrátit proti Izraeli.

"Vždy jsem si přáli, aby byl Asad svržen, vždy jsem dávali přednost nezdarům, za nimiž nestojí Írán, před těmi, za nimiž stojí," řekl Oren v rozhovoru, který vyjde v plném znění v pátek. Tvrdí v něm rovněž, že Asadovo svržení by oslabilo i spojenectví Íránu s libanonským Hizballáhem. "Největší nebezpečí pro Izrael je strategická osa Teherán, Damašek, Bejrút. Asada považujeme za klíčového hráče v této ose," řekl velvyslanec.

Autoři: ,

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...