Lidovky.cz

Obohacování uranu se nevzdáme, podmiňuje Írán dohodu v Ženevě

Evropa

  11:44aktualizováno  14:04
ŽENEVA - Írán nepřistoupí na žádnou dohodu s velmocemi o svém jaderném programu, jestliže v ní nebude zakotveno jeho právo na obohacování uranu. V Ženevě, kde mají zástupci Íránu a skupiny 5+1 (stálí členové Rady bezpečnosti OSN a Německo) hovořit o detailech předběžného ujednání, to ve čtvrtek prohlásil šéf íránského vyjednávacího týmu Abbás Araghčí.

Šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová a íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf v Ženevě foto: ČTK

Náměstek ministra zahraničí zároveň podle agentur Reuters a AFP zpochybnil možnost dosažení pokroku při rokování s poukazem na současný "nedostatek důvěry" vůči zástupcům šestice mocností.

Čtvrteční jednání v Ženevě začalo setkáním šéfky diplomacie Evropské unie Catherine Ashtonové s íránským ministrem zahraničí Mohammadem Džavádem Zarífem. Jejich diskuse umožnila "velmi věcný a detailní začátek jednání", které bude odpoledne pokračovat, řekl podle agentury AFP mluvčí Ashtonové Michael Mann.

"Jednání byla dobrá, ponořili jsme se do obsahu a detailů, rozdíly v postojích v důležitých otázkách nicméně přetrvávají," řekl íránské agentuře ISNA hlavní íránský vyjednávač Araghčí.

Ztráta důvěry

"Žádná dohoda, která nebude obsahovat obohacování uranu v plném rozsahu, nebude akceptována," citovala Araghčího vyjádření na jeho twitterovém účtu agentura IRNA. Podle Reuters označil íránský vyjednávač právo Íránu na obohacování uranu za "červenou linii" pro islámský stát.

ČTĚTE TAKÉ:

"Princip obohacování (uranu) není pro nás předmětem vyjednávání, můžeme ale diskutovat o objemu, o úrovni a o místě," dodal Araghčí. Zároveň ale upozornil, že Írán musí znovu získat důvěru v dobrou vůli velmocí dospět k dohodě.

"Hlavní překážkou je nedostatek důvěry kvůli tomu, co se stalo během minulého jednání," řekl Araghčí v íránské státní televizi v narážce na zpřísnění návrhu dohody, které prý učinili vyjednávači skupiny 5+1 v poslední den minulého kola rozhovorů (od 7. do 9. listopadu).

"Ztratili jsme důvěru... nemůžeme pokračovat v konstruktivních jednáních, dokud nebude důvěra znovu nastolena, dokud nebudeme mít jistotu, že jednací metody jsou čisté a že mohou přinést výsledky. To ale neznamená, že jednání zastavíme," citovala Araghčího agentura AFP.

Velké rozpory

Íránský hlavní vyjednávač dále řekl, že u jednacího stolu přetrvávají "velké rozpory". Připustil sice, že "existuje šance na uzavření dohody do zítřka (pátek)", označil to ale za "obtížný úkol".

Třetí kolo jaderných jednání skupiny 5+1 s Íránem začalo v Ženevě ve středu. Po krátkém plenárním zasedání následovaly bilaterální schůzky. Ve čtvrtek je na programu jednání o detailech dohody, v níž by měly rozhovory vyústit.

Má jít o předběžné ujednání, které připraví podmínky budoucí a trvalé dohody s Íránem. Cílem je získat záruku, že Írán nebude moci rozvíjet zbrojní jaderný program. Teherán vytrvale popírá, že takový program má, ale nedůvěra vůči němu mu od roku 2006 vynesla několikery sankce Rady bezpečnosti OSN a od roku 2012 dodatečné sankce uvalené Spojenými státy a Evropskou unií.

Proti předběžné a podle něj "špatné" dohodě s Íránem se ostře staví Izrael, který žádá "skutečné řešení" problému. To by podle představ Izraele splňovala jedině dohoda, v níž by se Írán vzdal celého programu obohacování uranu a také k tomu potřebných centrifug. Přesvědčit o své pozici Rusko se ve středu pokusil izraelský premiér Benjamin Netanjahu při setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Moskvě. Očividně se mu to ale nepodařilo, konstatoval ve čtvrtek izraelský tisk.

V projevu před židovskou obcí v Moskvě dnes Netanjahu nicméně slíbil, že "Írán nikdy nebude mít jadernou zbraň". Tu může Teherán podle Izraelců získat v krátké době, jestliže bude pokračovat v obohacování uranu. Izrael proto pravidelně hrozí i vojenským úderem na íránská jaderná zařízení.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.