Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Ženevské jednání o íránském jaderném programu skončilo bez dohody

USA

  21:10aktualizováno  10. listopadu 7:33
ŽENEVA - Třídenní jednání šestice velmocí s Íránem o jeho jaderném programu skončilo v Ženevě bez dohody. Oznámil to francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius. Další kolo rozhovorů začne 20. listopadu.

Šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová s íránským ministrem zahraničí Mohammadem Džavádem Zarífem foto: Reuters

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf a šéfka diplomacie Evropské unie Catherine Ashtonová vyjádřili naději, že jednajícím stranám se podaří dospět k dohodě, až se znovu za deset dní sejdou. Podle nich je právě skončené kolo dialogu něčím, na čem mohou všechny delegace stavět. Podobně se vyslovil i americký ministr zahraničí John Kerry.

"Intenzivně jsme diskutovali a naším cílem je dosáhnout dohody. Vrátíme se a pokusíme se o ni," řekla krátce po půlnoci novinářům v Ženevě Ashtonová, která jednání koordinuje.

Blíže dohodě?

Šéf americké diplomacie Kerry ocenil "dosažený pokrok" při jednáních. "Nepochybně jsme nyní blíž dohodě, než jsme byli, když jsme (do Ženevy) přijeli. Budeme-li v příštích týdnech dobře pracovat, můžeme dosáhnout cíle," podotkl.

Ministr ale zároveň varoval, že dveře pro diplomacii "nebudou otevřeny věčně". USA a Izrael odmítají vyloučit vojenský zásah proti Íránu, pokud se nepodaří desetiletý spor kolem kontroverzního íránského programu vyřešit diplomatickou cestou." Kerry i tentokrát zopakoval, že "USA jsou odhodlány zajistit, že Írán nebude vyrábět jaderné zbraně".

Další dvoudenní kolo diplomatických jednání o íránském jaderném programu začalo ve čtvrtek v Ženevě

Íránský prezident Hasan Rúhání v reakci na ženevskou schůzku prohlásil, že právo jeho země na obohacování uranu je "hranicí", kterou Teherán nepřekročí. Írán se podle něj choval během nynějších rozhovorů se světovými mocnostmi racionálně, logicky a taktně.

"Řekli jsme jednajícím stranám, že nebudeme reagovat na žádnou hrozbu, sankci, ponižování či diskriminaci. Islámská republika se nesklonila a neskloní před hrozbami od žádné autority," citovala Rúháního agentura ISNA. "Pro nás existují určité hranice, které nemohou být překročeny. Těmito hranicemi jsou naše národní zájmy," dodal Rúhání v projevu k poslancům s tím, že právě mezi ně patří obohacování uranu.

Svět sledoval nejnovější ženevský dialog s napjatým očekáváním, protože jeho účastníci - šéfové diplomacií skupiny 5+1 (stálí členové Rady bezpečnosti OSN a Německo) a Íránu - dávali před víkendem najevo, že je naděje na rychlé dosažení dohody. Ta by měla zmírnit protiíránské sankce výměnou za omezení kontroverzního íránského jaderného programu. Nakonec však třídenní ženevská schůzka úspěšná nebyla.

"Ženevská schůzka nám umožnila pokročit vpřed, nejsme ale zatím schopni uzavřít dohodu, protože stále existují otázky, které je třeba dořešit," prohlásil šéf francouzské diplomacie Fabius.

ČTĚTE VÍCE:

Rozhořčení nad možností dosažení jaderné dohody s Íránem nepokrytě vyjadřuje Izrael. Tvrdí, že Írán jen hraje o čas a jadernou bombu bude vyvíjet tajně, přičemž se zbaví sankcí. Izraelský ministr průmyslu a obchodu Naftali Bennett dnes řekl, že se příští týden vydá do USA a osobně bude vysvětlovat členům Kongresu, že je v sázce bezpečnost Izraele.

"Jestli za deset let vybuchne v New Yorku atomová bomba ukrytá v zavazadle, nebo střela s jadernou hlavicí dopadne na Řím, bude možné říci, že je to kvůli ústupkům, které mají být učiněny vůči Íránu," řekl.

Autoři: ,

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...