Lidovky.cz

Pomozte v boji proti Islámskému státu, prosí Irák členské země NATO

USA

  9:59aktualizováno  11:15
BAGDÁD - Irácký prezident Fuád Masúm v rozhovoru s americkou zpravodajskou stanicí CNN potvrdil, že Irák nepožádal NATO o pomoc proti islamistům. Obrátil se prý ale na některé členské země aliance, zejména na USA. Irákem od června postupují radikálové z Islámského státu (IS) a ohrožují kromě sunnitských oblastí také provincie obývané Kurdy.

Vojáci v Iráku. foto: /AP Photo

NATO jedná na svém summitu od čtvrtka kromě jiného také o situaci v Iráku. Generální tajemník aliance Anders Fogh Rasmussen řekl, že aliance od Iráku nedostala žádost o pomoc, ale pokud by dostala, zabývala by se jí se vší vážností.

Irácké jednotky bojují s islamisty.

Masúm CNN řekl, že s mezinárodní pomocí bude možné IS "rychle porazit". "Odtud a prostřednictvím tohoto rozhovoru žádám o podporu Iráku v boji proti těmto teroristům, protože Irák je nyní ve velmi delikátní situaci. Jestliže tato organizace (IS) Irák porazí, bude postupovat do dalších států," řekl Masúm.

Vyženeme je

Potvrdil, že Bagdád o pomoc NATO nežádal, ale obrátil se prý na jednotlivé členy aliance. "Potřebujeme několik věcí: odbornou radu a určité druhy zbraní, které je možné obdržet jedině prostřednictvím dohod. Nepotřebujeme ale pozemní vojáky," sdělil prezident. Prohlásil, že Irák má vlastní vojsko, i když je třeba je modernizovat.

K TÉMATU:

"Začínáme věřit, že tuto organizaci z Iráku vyženeme a že ji budeme pronásledovat i pak, i kdybychom měli hledat její spící buňky v dalších zemích," řekl Masúm. "Je třeba bojovat s IS všude, protože jestliže ovládne Sýrii, její nebezpečí nepomine," sdělil prezident s tím, že proti IS budou Iráčané v Sýrii moci postupovat jedině ve spolupráci s dalšími zeměmi.

Prezident také očekává, že v nejbližších dnech bude ohlášeno složení nové vlády, čímž pověřil Hajdara Abádího. Podle prezidenta ve vládě budou zastoupeni jak většinoví šíité, tak také sunnité a další menšiny. Mohla by tím pominout politická krize, která trvá od dubnových voleb a v níž přišel o svou funkci dosluhující premiér Núrí Málikí.

Marné hledání spojence

USA v srpnu začaly bombardovat pozice IS v Iráku a zvažují další vojenskou účast v souvislosti s brutálními vraždami dvou amerických novinářů. Masúm řekl, že tyto americké nálety byly rozhodujícím faktorem vývoje v Iráku, a přisvědčil, že pomohly například osvobodit město Amirlí, které IS obléhal několik měsíců.

Spojené státy nicméně zatím bez úspěchu hledají partnera, který by jim pomohl v boji proti islamistům v Sýrii. Douglas Ollivant z analytického pracoviště New America Foundation řekl, že letectvo samotné si bez podpory pozemních sil s radikály z Islámského státu (IS) neporadí.

Podle Ollivanta ti, kdo přicházejí jako partneři v Sýrii v úvahu vojensky, nevyhovují politicky. Jde o Syrskou svobodnou armády (FSA), která je sekulární opozicí bojující proti vládě prezidenta Bašára Asada. FSA "nyní bojuje o přežití a bez ohledu na to, jak velké množství vojenského vybavení nebo jak intenzivní výcvik jim poskytneme, nebudou schopni bojovat proti IS, a to ani za podpory amerického letectva. Z vojenského hlediska by tím začali podporovat Asadův režim, což je pro ně politicky nemožné," řekl Ollivant k situaci v Sýrii.

USA podle něj nyní nálety zadržují IS v dalším postupu Irákem a čekají na sestavení nové irácké vlády. Potřebují spolehlivého domácího partnera, který bude koordinovat postup armády a milicí na zemi. Pokud nová vláda nevznikne, pak zůstanou USA bez spojenců i v Iráku.

Ollivant v rozhovoru, který s nim pořídil server Syria Deeply, vyloučil, že by se USA rozhodly v Sýrii k pozemní vojenské operaci, kdyby věrohodného partnera nezískaly. "To je nepřijatelné v americkém politickém prostředí stejně jako v regionu. Nikdo by nepřipustil americkou pozemní invazi do Sýrie. Můžete útočit letecky, ale bez zázemí pozemního vojska to bude mít omezený účinek. USA by byly rády, kdyby nastala situace podobná té v roce 2011 v Libyi - aby vznikla spolehlivá pozemní síla, kterou by mohlo podpořit letectvo. V Sýrii to ale bude těžké. Bylo by pěkné, kdybychom dospěli k dohodě (s Asadovým režimem) a kdyby pak začal pracovat souběžně, ne-li v tandemu (s USA)," sdělil Ollivant.

Ofenziva kurdských jednotek pešmergů proti radikálům z Islámského státu je...

Na dotaz, zda by partnerem v Sýrii nemohli být tamní Kurdové, Ollivant řekl, že by to možné bylo, ale je otázkou, zda by měli zájem postupovat proti IS dál na jih i mimo kurdské oblasti v severní Sýrii. Další možností je podle něj využít těch Syřanů, kteří v srpnu pomohli zachránit jezídy prchající před IS z Iráku.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.