Lidovky.cz

Islámský stát se prohnal kurdskými vesnicemi, na východě Sýrie ustupuje

USA

  12:04
DAMAŠEK - Radikálové z hnutí Islámský stát (IS) rychle postupují na severu Sýrie u hranic s Tureckem a obsadili tam 16 kurdských vesnic. Stáhli se naopak z mnoha opěrných bodů a základen v syrské provincii Dajr az-Zaur u hranic s Irákem.

Kurdští pešmergové nakládají munici, jež bude použita v boji s radikály ze sítě Islámský stát. foto: Reuters

Islamisté zřejmě opouštějí své pozice v obavách, že se rozšíří americké nálety na jejich pozice z Iráku také na Sýrii, naznačila agentura AFP.

Islámský stát ve čtvrtek obsadil 16 kurdských vesnic na severu Sýrie. Radikáloví tak významně postoupili směrem k městu Ajn al-Arab u turecké hranice. Jeden z velitelů kurdských obranných jednotek Öcalan Iso agentuře Reuters řekl, že bojovníci Islámského státu při ofenzivě použili těžké zbraně včetně tanků.

ČTĚTE TAKÉ:

Při ofenzivě, která začala ve středu, islamisté vesničany zajali. "Mají velké množství bojovníků," řekl Rámí Abdulrahmán, šéf exilové opoziční organizace SOHR, která situaci v Sýrii monitoruje.

Na ústupu

IS naopak "začal s vyklízením mnoha svých základen a pozic v provincii Dajr az-Zaur," řekl AFP aktivista z oblasti kontrolované z velké části džihádisty Abú Usáma. Usáma upřesnil, že islamisté opustili všechny své pozice ve městě Ašára, asi 60 kilometrů východně od provinční metropole Dajr az-Zaur.

Americký prezident Barack Obama oznamuje strategii boje proti Islámskému státu,
"Dal jsem jasně najevo, že dopadneme teroristy, kteří ohrožují naši zemi, ať...
Zasedání Ligy Arabských Států v Káhiře.
Evakuace civilistů z Amirlí.

V samotném hlavním městě pak ozbrojenci vyklidili bývalé sídlo guvernéra, které používali jako své hlavní skladiště zbraní v oblasti, i když části města Dajr az-Zaur kontroluje syrská vláda.

Ve městě Majadín pak islamisté opustili osm "základen" a zůstali jen ve třech. "Odcházejí dokonce i z ropných polí. Rodiny zahraničních džihádistů, kteří žili v obytných budovách u polí, byli evakuováni," dodal Usáma.

PSALI JSME:

Agentura Reuters rovněž informovala, že nejméně jeden bezpilotní průzkumný letoun byl spatřen nad severovýchodní částí provincie Aleppo, v níž islamisté také ovládají mnoho oblastí, i když většinu svých základen v provincii už opustili. "Předtím je tu (bezpilotní letouny) neviděli," řekl Abdulrahmán.

Americký prezident Barack Obama schválil pozorovací lety nad Sýrií v srpnu. Před týdnem pak nastínil i možnost rozšíření náletů na pozice Islámského státu, které USA provádějí v Iráku, i na Sýrii.

ÍRÁN ODMÍTÁ SPOLUPRÁCI

  • Íránský ministr zahraničí Muhammad Džavád Zaríf ve středu odmítl spolupráci s USA při potírání bojovníků Islámského státu a varoval, že tato teroristická skupina představuje širší globální hrozbu.
  • Írán nebyl přizván na konferenci o pomoci Iráku, která se v pondělí konala v Paříži. Proti se údajně postavily arabské sunnitské státy, podle agentury AP řekl "ne" Washington. Podle Zarífa v Paříži jednala "koalice kajícníků", protože většina zúčastněných států prý po léta Islámský stát podporovala. (Více o postoji Íránu: Za nitky Islámského státu tahají Američané, myslí si v Íránu).

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf

  • "Írán převzal vůdčí úlohu v boji s Islámským státem. Ostatní vytvořili monstrum, které se proti nim teď obrací," poznamenal íránský ministr. Zastavit hrozbu takového rozměru jen pomocí selektivních leteckých úderů, jak se o to v Iráku snaží Spojené státy, podle Zarífa nestačí. Zvítězit nad Islámským státem mohou jen Iráčané a Syřané, vnější zásah k ničemu nepovede, řekl.
  • "Mnozí z členů pařížské koalice se podíleli na finanční a vojenské pomoci Islámskému státu a poskytovali jeho bojovníkům volný pohyb. Doufám, že koalice se teď postará o to, aby taková podpora skončila," prohlásil Zaríf.
  • Autoři: ,
    zpět na článek


    © 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.