Lidovky.cz

Soul: Ministr KLDR spal na přehlídce, Kim ho nechal zabít protiletadlovou zbraní

Svět

  8:15aktualizováno  14:36
PCHJONGJANG - Smrt z hlavně protiletadlové zbraně za kritiku vedení a spánek na vojenské přehlídce. Severokorejský vůdce Kim Čong-un nechal popravit ministra obrany KLDR Hjon Jong-čola, jenž byl předtím obviněn z vlastizrady. Neověřenou zprávu přinesla jihokorejská rozvědka, uvedla agentura Reuters.

Bývalý ministr obrany KLDR Hjon Jong-čol (vpravo). foto: Reuters

Pokud se likvidace Hjon Jong-čola potvrdí, bude jeho smrt součástí rozsáhlé čistky, kterou se severokorejský vůdce Kim Čong-un snaží upevnit svou moc. Vládu na komunistickou zemí převzal v roce 2011 po smrti svého otce Kim Čong-ila. 

Popravčí četa a protiletadlová zbraň

Hjona, který ministerstvo obrany vedl od loňského roku, zabila podle jihokorejské rozvědky popravčí četa, jež po v nemilost upadlému prominentovi vypálila z protiletadlové zbraně ZPU-4. Nemilosrdná spektakulární poprava se měla odehrát před zraky několika stovek lidí u vojenského objektu nedaleko Pchjongjangu, a to na samém konci dubna, tvrdí jihokorejská rozvědka NIS. 

Hjon Jong-čol na rchivním snímku pořízeném na 4. ročníku konference mezinárodní bezpečnosti v Moskvě.

Ministr, který ještě v dubnu vystoupil s projevem na bezpečnostní konferenci v Moskvě, se měl mladému vládci KLDR znelíbit, neboť se údajně protivil jeho vůli a nakonec ztratil u Kima vážnost poté, co usnul během vojenské přehlídky.

„Rozhodně se stal obětí čistky a spolehlivý zpravodajský zdroj uvádí, že byl popraven veřejně před stovkami armádních důstojníků,“ uvedl na středeční tiskové konferenci v Soulu jeden z jihokorejských poslanců. Druhý dodal, že poprava je projevem Kimovy „vlády teroru“. 

Realita vs. fámy

Nejnovější zprávu NIS však nelze spolehlivě ověřit a poslední roky ukázaly, že informace jihokorejské tajné služby se ne vždy ukáží jako pravdivé - důsledek izolovaného a uzavřeného postavení KLDR.

O SYSTÉMU V KLDR:

Generál Hjon Jong-čol během své kariéry zastával vícero důležitých postů v Korejské lidové armádě, až nakonec stanul v jejím čele, kam ho povýšil sám „maršál“ Kim Čong-un. Hjon tak byl armádní mocenskou dvojkou - v extrémně militarizované severokorejské společnosti nesmírně důležitá pozice. 

Navenek také nic nenasvědčovalo tomu, že by se nad Hjonem stahovala mračna: jeho jméno ještě donedávna plnilo severokorejská státní média, například v souvislosti s připomínkou narozenin „věčného prezidenta“ KLDR Kim Ir-sena (Kim Il-songa) v půlce dubna. Poslední zmínka o údajně popraveném ministrovi se objevila 29. dubna v souvislosti s představením v Pchjongjangu. 

Čistky - nástroj boje o moc

K pravidelným čistkám ve vládních a nejvyšších vojenských kruzích se pravidelně uchyloval i Kimův otec Kim Čong-il a také děd a zakladatel totalitního státu Kim Ir-sen. A potomek kráčí ve stopách svých předků. 

Nemilosrdný Kim Čong-un se bojí o moc. O to je nebezpečnější

Už nedlouho poté, co převzal moc v zemi, odstranil vysoce postaveného generála a náměstka ministerstva obrany Kim Čola, který byl obviněn, že během truchlení za zesnulého Kim Čong-ila holdoval alkoholu. Kim Čong-un prý tehdy nařídil, že po proradném generálovi nesmí zbýt "ani stopa, dokonce ani vlas": generál Kim byl údajně popraven salvou z minometů. 

V červenci 2012 přišla o moc další armádní špička Ri Jong-ho - podle severokorejských státních médií „uvolněn ze všech svých funkcí“ z důvodu nemoci. Právě z jeho odchodu následně mocensky profitoval Hjon Jong-čol. 

Po atentátech na Kima zachvátila režim paranoia, líčí agent z KLDR

Mocné vojsko totiž pro Kim Čong-una představuje dvojsečnou zbraň. Korejská lidová armáda je páteří režimu, a logicky tedy i pilířem samotného Kima. Na druhou stranu, především po nástupu třetího Kima na pomyslný severokorejský trůn se minimálně části armádních špiček pranic nezamlouvala nezkušenost mladého vůdce, jehož tak nutně ohrožovaly. Ve světle paranoie, jež uvnitř nejvyšších složek totalitních režimů tradičně panuje, pak není divu, že Kim Čong-un potřeboval prosadit svou autoritu. Údajně právě z toho důvodu se uchyluje k tak spektakulární praxi poprav: mají zastrašit jeho potenciální soky. 

Koncem roku 2013 pak přišla vůbec nejsenzačnější zpráva: Kim Čong-un se zbavil svého vlastního strýce Čang Song-tcheka. Čang, jenž mladému a nezkušenému vůdci původně pomáhal upevňovat jeho moc, měl na starosti především oblast ekonomiky a byl považován za stínového vůdce celého severokorejského režimu. 

Odstranění Čanga

Z rádce a nejbližšího spojence se však nakonec stal „lidský odpad“, který spáchal „ trojnásobně prokleté činy proradnosti“ a jehož památka má být „třikrát prokleta“. Experti na problematiku KLDR Čangův pád připisují nejen mocenskému boji, ale také neúspěšné Čangově snaze reformovat rigidní oficální ekonomiku podle čínského vzoru. 

V dubnu jihokorejská rozvědka uvedla, že severokorejský diktátor letos nechal údajně popravit 15 činitelů, z nichž někteří kritizovali jeho politiku. 

A konečně, tento týden přišla stanice CNN se svědectvím přeběhlého ex-prominenta režimu,  který popsal, že Kim Čong-un se surově zbavil i své tety Kim Kjong-hi, vdovy po Čangovi, o jejímž osudu se objevilo už množství spekulací. Podle nejnovějšího tvrzení jí byl na příkaz Kim Čong-una podán jed: mladého „maršála“ údajně obtěžovala nepohodlným vyptáváním na osud svého ztraceného manžela.

Namístě je opatrnost

Samotná Severní Korea však o možném pádu Hjon Jong-čola zatím mlčí. A dokud se v zemi takové zprávy neobjeví, je namístě opatrnost, až skepse. 

„Pokud byl Hjon skutečně veřejně popraven na konci dubna, jak se uvádí, byl by vymazán ze severokorejských televizních dokumentů, jenže to se zjevně nestalo,“ uvedl pro list Washington Post expert na KLDR Čong Song-čang ze Sedžonského insitutu v Soulu. Přesně k tomu totiž došlo v případě Čang Song-tcheka: ze severokorejských audiomateriálů jednoduše zmizel. 

Čong Song-čang rovněž naznačil, že za šířením neověřených zpráv o severním sousedovi se může skrývat politická motivace.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.