Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

KLDR: Čang zradil vřelou otcovskou lásku, budiž třikrát proklet!

Svět

  12:39aktualizováno  14:07
PCHJONGJANG - "Spáchal tak odporný zločin, jakým je pokus o státní převrat všemi druhy intrik a opovrženíhodných metod, s šílenou ambicí ukořistit nejvyšší moc ve straně a státu," zdůvodnila KLDR popravu Čang Song-tcheka. Brutálním odstraněním Čang Song-tcheka smetla konkurenta třetí mocenská generace: Kim Čong-un a jeho sourozenci.

Kim Čong-un a Čang Song-tchek (třetí zprava) na vojenské slavnosti foto: ČTK

Kim Čong-un plánoval úder proti svému strýci pečlivě a ve spolupráci se svými sourozenci, řekl v rozhovoru pro jihokorejský list Chosun Ilbo Li Jun-keol, bývalý vysoký funkcionář severokorejské rozvědky, jenž ze země uprchl v roce 2001. S odvoláním na své zdroje v KLDR uvedl, že Čangovým odstraněním byla pověřena nově vytvořená speciální jednotka Pochodeň, jež sestává z nejbližších Kim Čong-unových bodyguardů a jíž velí Kim Čong-čul, starší bratr Kim Čong-una. Ten až donedávna zůstával mimo vysokou politiku, nyní jej však Kim Čong-un povolal do boje, v němž se nejedná o nic menšího než o pevné a definitivní soustředění moci do rukou nejmladší generace kimovské dynastie, říká Li. Kim Čong-un se opírá rovněž o svou sestru, 26letou Kim Jo-jong, kterou jmenoval do zásadní funkce v Komisi národní obrany, píší podle serveru English.sina.com jihokorejská média.

VÍCE ZDE:

Jako Stalin

Kim Čong-un a Čang Song-tchek (třetí zprava) na vojenské slavnosti

Kimovo nemilosrdné zúčtování s nepohodlným mocenským konkurentem do puntíku kopíruje neblaze proslulou praxi totalitárních režimů minulosti. Agentura Bloomberg si všímá především podobností s metodami stalinské diktatury. Záběry ze zasedání politbyra, kde byl Čang Song-tchek zatčen, nesly všechny klasické prvky totalitární čistky: bizarní litanii obvinění, bývalé soudruhy, kteří se hříšníka se slzami v očích zřekli, i násilné vyvedení odpadlíka policií.

Zahraniční reakce

Jižní Korea: Soul se obává, že odstranění Čang Song-tcheka a jeho přívrženců by mohlo v krajním případě vést až k útoku na Jih. Jihokorejské ministerstvo obrany nicméně oznámilo, že není patrná neobvyklá aktivita na straně severokorejské armády a nebyla zaznamenána ani podezřelá činnost v severokorejských lokalitách využívaných pro jaderné a raketové zkoušky.

Spojené státy chápou popravu jako "další důkaz brutality severokorejského režimu".

Japonsko konstatovalo, že "sleduje situaci a konzultuje ji s dalšími zeměmi s cílem shromáždit příslušné informace".

Čína, která je nejbližším spojencem KLDR a kde Čang ještě nedávno jednal s nejvyššími místními představiteli, vyzvala Pchjongjang k "zachování stability země".

Navzdory svému mládí se Kim projevil jako kádr ze staré školy, píše agentura Bloomberg. Zostuzení, odstranění a likvidace Čanga si vypůjčila klasickou taktiku od kteréhokoli z totalitních diktátorů, jejichž moc je ohrožena. Ale to, co Kimovu čistku definitivně posunulo do kolonky "retro", je zpráva, že Čang byl vymazán ze všech existujících fotografií a nahrávek.

V tomto ohledu se Kim inspiroval u Josifa Stalina, který byl průkopníkem tohoto druhu zvrácené manipulace s dějinami v rámci své "velké čistky" ve 30. letech minulého století. Při ní byla poslána do hrobu valná část tehdejšího revolučního vedení. Stali se obětí mučení, absurdních soudních procesů a nakonec kulky do týla. Jejich příbuzné a spolupracovníky často potkal stejný osud. Ale to nebylo dost. Stalin a jeho cenzoři zároveň zahájili útok na vzpomínky na mrtvé - a připravili jim tak svým způsobem druhou smrt. Jakákoli zmínka na druhdy prominentní revolucionáře, kteří u Stalina upadli v nemilost - Nikolaje Bucharina, Lva Kameněva, Grigorije Zinovjeva a další - byla nemilosrdně vygumována z tištěných materiálů, fotografií a dalších dokumentů.

Zasedání politbyra v KLDR

Opovrženíhodný lidský odpad

V prohlášení čítajícím 2700 slov severokorejské státní sdělovací prostředky Čangovo obvinění podrobně rozvedly. List The Wall Street Journal přinesl výběr hlavních bodů - i rétorických perel - prohlášení.

  •  Čang "spáchal tak odporný zločin, jakým je pokus o státní převrat všemi druhy intrik a opovrženíhodných metod, s šílenou ambicí ukořistit nejvyšší moc ve straně a státu".
  •  "...opovrženíhodný lidský odpad Čang, který je horší než pes, spáchal trojnásobně prokleté činy proradnosti, když zradil tak hlubokou důvěru a nejvřelejší otcovskou lásku, kterou mu projevovala strana a vůdce".
  • Když byl Kim Čong-un zvolen náměstkem předsedy Ústřední vojenské komise Korejské strany práce... "Čang se choval velmi arogantně a nestydatě. Jen neochotně vstal ze svého křesla a vlažně tleskal".
  • "Čang napáchal vážné škody na mládežnickém hnutí naší země, když byl součástí skupiny odpadlíků a zrádců ... podplácených nepřáteli. Dokonce i poté, co byli odhaleni a vyloučeni rozhodným zákrokem strany, vzal je pod svou ochranu a nechal je zastávat významné posty ve straně a státě."
  • "Čang usiloval o to, aby všechny záležitosti v zemi dostal pod svou kontrolu, masivně navyšoval počet zaměstnanců svého odboru a orgánů pod něj spadajících, a roztahoval svá chapadla na ministerstva a do národních institucí."
  • "Byl tak nerozvážný, že zabránil továrně na dlaždice v Tetongkangu, aby postavila mozaiku zobrazující Kim Ir-sena a Kim Čong-ila a památník na jejich počest. Navíc Čang odmítl jednomyslnou žádost jednotky korejských lidových sil vnitřní bezpečnosti, aby si mohli nechat vyrýt do žuly podpis Kim Čong-una z dopisu, který jim poslal, a tento monument pak postavit před budovu svého velitelství. Byl tak bezohledný, že jednotku instruoval, aby památník postavila v zastíněném rohu." 
Severokorejci se v pchjongjangském metru shromažďují kolem vyvěšených novin, které informují o odstranění Čang Song-tcheka
Severokorejci se v pchjongjangském metru shromažďují kolem vyvěšených novin, které informují o odstranění Čang Song-tcheka
Severokorejci se v pchjongjangském metru shromažďují kolem vyvěšených novin, které informují o odstranění Čang Song-tcheka
Severokorejci se v pchjongjangském metru shromažďují kolem vyvěšených novin, které informují o odstranění Čang Song-tcheka

Severokorejci se v pchjongjangském metru shromažďují kolem vyvěšených novin, které informují o odstranění Čang Song-tcheka

  • "Snil fantaskní sen, že se stane premiérem a ukořistí nejvyšší moc ve straně a státě. Čang se postaral, aby jeho odbor získal pod kontrolu hlavní ekonomické oblasti v zemi ve snaze ochromit (vládní) kabinet. Tímto způsobem pletichařil, aby zahnal ekonomiku země a životy lidí do nekontrolovatelné katastrofy."
  • "Zneužil svou moc a postupně rozložil pracovní systém spojený s výstavbou v hlavním městě založeném Kim Ir-senem a Kim Čong-ilem a přivedl výstavbu budov i materiálovou základnu do tak špatného stavu, že by se během pár let změnila v trosky."
  • "Instruoval své nastrčené loutky, aby rozprodávaly uhlí a další cenné podzemní zdroje. Následně se jeho důvěrníci dostali do značných dluhů, když je zprostředkovatelé podvedli."
  • "Čang neměl žádné zábrany a v květnu se dopustil té zrady, že prodal půdu v ekonomické a obchodní zóně Rason cizí zemi na dobu pěti desetiletí, pod záminkou, že je třeba zmíněné dluhy zaplatit." 
  • "Nebyl to nikdo jiný než Čang, kdo za scénou tahal za vodící drátky Pak Nam-kiho, zrádce všech dob, aby bezohledně vydal v roce 2009 stovky miliard wonů, čímž vyvolal vážný ekonomický chaos."
  • "Čang pod různými záminkami získával finanční fondy, které nezbytně potřeboval pro uspokojení své politické chamtivosti, a zabředl do nepravostí a korupce. Zaséval tím nákazu zahálky, lehkomyslnosti a nedisciplinovanosti do naší společnosti."
  • "Vpustil do naší společnosti dekadentní kapitalistický životní styl, když distribuoval všechny druhy pornografických snímků mezi své důvěrníky od roku 2009. Vedl nemravný, zkažený život a hýřil penězi, kamkoli se pohnul."
  • "Vybral nejméně 4,6 milionu eur ze svých tajných fondů a promrhal je sám, když si užíval v kasinu v cizí zemi."
  • "Čang byl tak bezhlavě opojený touhou po moci, že se neustále snažil natáhnout svá chapadla dokonce i do Lidové armády s bláhovou představou, že se mu podaří uskutečnit státní převrat, pokud mobilizuje armádu."
  • Prohlášení končí následující formulací: "Zvláštní vojenský tribunál ministerstva státní bezpečnosti KLDR potvrdil, že státní podvratná činnost, o kterou se pokusil obviněný Čang s cílem svrhnout moc lidu KLDR ideologickým spojením s nepřáteli, je zločin trestný na základě paragrafu 60 trestního zákona KLDR. Rozhodně ho odsoudil jako podlého politického kariéristu, podvodníka a zrádce navěky ve jménu revoluce a lidu. Rozhodl, že bude odsouzen k trestu smrti. Toto rozhodnutí bylo bezodkladně vykonáno."

Přijdou další čistky?

Otázkou nyní zůstává, co lze z Čangovy popravy vyčíst o budoucnosti severokorejského neprůhledného režimu. Veřejné pranýřování tak vysokého činitele, navíc příbuzensky spjatého s vůdcem, může být známkou toho, že mladý Kim se začal spoléhat na sebe a upevňuje svou moc, soudí podle agentury AP někteří politologové.

Valuty za zlato

Pchjongjang zahájil prodej zlatých zásob do Číny, což údajně svědčí o hrozícím hospodářském kolapsu země, napsala jihokorejská agentura Jonhap s odvoláním na diplomatické zdroje. "Prodej zlata do zahraničí je barometrem toho, zda je severokorejská ekonomika v krizi, nebo ne," řekl nejmenovaný diplomat.

Země k tomuto krajnímu kroku sáhla poprvé od chvíle, kdy se koncem roku 2011 chopil vlády Kimův vnuk Kim Čong-un. Podle údajů jihokorejské vlády vlastní severní soused okolo dvou tisíc tun zlatých rezerv, jejichž hodnota se odhaduje nejméně na osm miliard dolarů (přes 160 miliard Kč).

Nebo je naopak poprava důkazem nebezpečné nestability a náznakem, že vzestup Kim Čong-una po smrti jeho otce Kim Čong-ila před dvěma lety nebyl zdaleka tak hladký, jak se předpokládalo. "Oznámení KLDR je jako přiznání, že Kim Čong-unova vláda je pořád v přechodném období," prohlásil Lim Ul-čchul, odborník na KLDR na jihokorejské univerzitě Kjongnam. Lim očekává, že po Čangově popravě budou následovat další čistky.

O osudu Čangovy manželky, rovněž mocné političky Kim Kjong-hi (sestry Kim Čong-ila), zatím nepadla zmínka. Někteří z expertů ale věří, že vzhledem k přímému příbuzenskému vztahu k uctívanému zakladateli KLDR Kim Ir-senovi a vzhledem k jejímu údajně špatnému zdravotnímu stavu bude trestu smrti ušetřena.

ČANG SONG-TCHEK (1946-2013)

  • Kariéra mladého a údajně charismatického Čang Song-tcheka začala v době, kdy se na univerzitě seznámil s mladší sestrou Kim Čong-ila Kim Kjong-hi a zamiloval se do ní. Tehdejší severokorejský vůdce, otec Kim Kjong-hi Kim Ir-sen, ale se vztahem nesouhlasil, protože ti dva pocházeli z různých společenských kruhů. Přinutil proto Čanga, aby přešel na jinou univerzitu. Nakonec ho ale dcera uprosila a Čang a Kim dostali povolení se vzít. Měli spolu jednu dceru, ale ta údajně spáchala sebevraždu.
  • Čang vstoupil do řad Korejské strany práce začátkem 70. let a vytrvale stoupal v jejích řadách. V roce 1992 byl zvolen do Ústředního výboru strany. O desetiletí později už byl pevně usazen v nejvyšších mocenských kruzích coby ředitel odboru, který dohlížel na všechny vládní a vojenské odbory v rámci strany. V té době byl považován za jednu z nejmocnějších postav v zemi.
  • Jeho štěstí se ale obrátilo a v polovině roku 2004 byl navzdory svému místu v Kimově rodině odstraněn z očí veřejnosti. Podle informací jihokorejské rozvědky byl v domácím vězení v Pchjongjangu. Jiné zprávy uvádějí, že podstoupil "převýchovu prací" v ocelárnách. Není jasné, co způsobilo jeho odstranění, analytici však spekulují, že možná nashromáždil příliš mnoho vlivu.
  • Na veřejnosti se objevil až v lednu 2006. Ale pak šla jeho rehabilitace velmi rychle. Koncem roku 2007 se stal šéfem stranického odboru dohlížejícího na policii a soudnictví. Státní média čím dál častěji informovala o jeho přítomnosti po boku Kim Čong-ila během oficiálních návštěv po celé zemi. Pozorovatelé také uváděli, že Čang hrál významnou roli, když Kim Čong-il v roce 2008 utrpěl nikdy oficiálně nepotvrzenou mrtvici.
  • Jmenováním do Komise národní obrany v roce 2009 bylo Čangovo klíčové postavení formálně potvrzeno. A ještě výš vystoupil v roce 2010, kdy byl jmenován náměstkem předsedy nejvyššího vojenského orgánu. V té době byl považován za hlavní postavu, která zajistí hladký přechod moci z otce na syna v případě smrti Kim Čong-ila.
  • Když Kim Čong-il 17. prosince 2011 zemřel, figuroval Čang na prominentních místech při všech státních smutečních akcích za zesnulého vůdce. V srpnu 2012 se Čang setkal s tehdejším čínským prezidentem Chu Ťin-tchaem, což analytici považovali za další stvrzení jeho prominentního postavení. Jeho návštěva v Číně se soustředila na ekonomické otázky, což analytici vykládali jako známku toho, že by mohl chtít reformovat stagnující severokorejskou ekonomiku. Obě země následně podepsaly řadu ekonomických dohod.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!