Lidovky.cz

Nestvůra, která ničí lidi, se mi pomstila, říká zbitý ruský opozičník o Kremlu

Svět

  6:00
„Ruský stát je nestvůra, která ničí lidi. Pomstila se mi - za to, že jsem nemlčel a pojmenoval věci pravým jménem,“ míní známý kritik Kremlu Lev Šlosberg o nejnovější perzekuci své osoby. Opoziční politik, jehož loni surově zbili, nyní přišel o křeslo v pskovském parlamentu - poté, co ho zastupitelé za vládní Jednotné Rusko odsoudili jako „zrádce“ a „hlásnou troubu“ Washingtonu.

Ruský opoziční politik Lev Šlosberg. foto: TwitterReprofoto

Na konci září se zastupitelé Pskovské oblasti sešli v sídle regionálního parlamentu, aby vyřkli verdikt nad jedním ze svých kolegů. Lev Šlosberg, poslanec za opoziční stranu Jabloko a vytrvalý kritik putinismu, stanul na pomyslné trestné lavici kvůli obvinění, že loni nelegálně vystoupil u soudu na obranu své nevládní organizace Obroda (Vozrožděnie). Ruské úřady tehdy Obrodu označily za „zahraničního agenta“ (více k tématu čtěte ZDE) a Šlosberg u soudu žádal, aby nežádoucí nálepku stáhly – čímž podle svých oponentů, sdružených především v řadách vládní stranou Jednotné Rusko, porušil zákon.

Šlosberg tvrdí, že na obhajobu v soudní síni měl zákonný nárok, a odvolává se na rozhodnutí prvoinstančního soudu. Ani to mu však 24. září nepomohlo: pskovští poslanci jej během jednání nazvali „hlásnou troubou amerického ministerstva zahraničí“, načež jej zbavili poslaneckého mandátu. Dvaapadesátiletého politika rovněž nařkli, že „zradil“ obyvatele Krymu – narážka na jeho hlasitou kritiku loňské okupace a následné anexe poloostrova ruskými jednotkami.

Politik se nesmí bát

Lev Šlosberg ovšem trvá na tom, že se proti zákoníku neprovinil, a rozhodnutí pskovského parlamentu považuje za další pokus, jak potlačit nepohodlný opoziční hlas. Terčem represí se navíc nestal poprvé. Poté, co vloni v létě objevil na pskovském hřbitově čerstvé hroby ruských výsadkářů, informoval o jejich smrti ve svém nezávislém listu Pskovskaja Gubernaja. Na základě vyšetřování došel k závěru, že padli na východoukrajinské frontě, a otevřeně obvinil Kreml ze lži.

VÍCE ZDE:

Několik hodin po publikaci zmizela z inkriminovaných náhrobků jména - a na hřbitově se objevili uniformovaní muži, kteří z místa vyháněli reportéry. Brzy poté Šlosberga nedaleko jeho bydliště napadli a zbili do bezvědomí. Pověření vyšetřovatelé agresory stále oficiálně neidentifikovali – navzdory záznamu z bezpečnostních kamer, který mají k dispozici.

Zbitý politik tehdy skončil v péči lékařů se silným otřesem mozku a čtenými zraněními po celém těle, ještě z nemocničního lůžka však prohlásil, že se nenechá zastrašit. „Politik se nesmí bát. Když dá najevo strach, demoralizuje tím těžce společnost. Situace v Rusku je nesmírně vážná a nebezpečná, ale strach si nemůžeme dovolit. Nebo přijdeme o vše,“ řekl.

Zbabělec a pátá kolona

Podobně nekompromisně komentuje Šlosberg i nejnovější postih. „Je to pomsta – za to, že jsem nemlčel a veřejně promluvil o tom, co se děje, že jsem pojmenoval věci pravými jmény,“ uvedl v telefonickém rozhovoru s agenturou Reuters.

Politik připomíná rovněž své vleklé spory s hlavou Pskovské oblasti, gubernátorem Andrejem Turčakem. Jméno vlivného straníka Jednotného Ruska opakovaně zaznívá v souvislosti s korupcí a zneužíváním moci. Šlosberg Turčaka loni obvinil, že sabotoval jeho kandidaturu na post gubernátora, a nazval jej zbabělcem. Turčak kontroval tím, že Šlosberga a celou stranu Jabloko označil za diverzantskou „pátou kolonu“, jež na příkaz Západu škodí zájmům Ruska.

ÚTOKY NA KRITICKÉ NOVINÁŘE

„Mé politické vztahy s gubernátorem, stranou Jednotné Rusko a jejími zástupci v regionálním parlamentu jsou extrémně napjaté. V průběhu mých čtyř let v parlamentu jsme se střetli několikrát do roka,“ sdělil Šlosberg stanici RFE/RL nedlouho před kritickým hlasováním. Poslední kapkou se podle něj stal materiál, jejž v září zveřejnila jeho Pskovskaja Gubernaja a který má dokazovat Turčakův podíl na brutálním atentátu na novináře Olega Kašina. Známého publicistu v listopadu 2010, dva měsíce poté, co informoval o Turčakově přinejmenším podezřelém zvolení do úřadu, napadla dvojice mužů. Ocelovou trubkou jej tehdy téměř ubili k smrti.

Šlosberg, někdejší učitel, jehož kancelář se skládá ze dvou nevelkých místností a ulicemi Pskova se prohání na koloběžce, je ovšem přesvědčený, že násilí se nesmí ustupovat. „(Po pádu komunismu) se místo nového státu zrodila nestvůra, která ničí lidi. Každý se musí sám za sebe rozhodnout, jak se v takových podmínkách chovat,“ říká. A dodává, že on se vzdát rozhodně nehodlá. „Obhájím se u soudu,“ komentuje rozhodnutí pskovských zastupitelů. „Tak postupují civilizovaní lidé.“

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.