Lidovky.cz

V Madájá lidé hladoví, potvrdila OSN. Okamžitá evakuace je nutná

Svět

  10:29aktualizováno  11:49
MADÁJÁ - Asi 400 lidí v obléhaném městě Madájá je potřeba kvůli lékařskému ošetření bezodkladně evakuovat. Prohlásil to šéf humanitárních operací OSN Stephen O'Brien. Do města, kde hladoví 40 000 lidí, se v pondělí dostaly konvoje s humanitární pomocí.

Obyvatelé Madájá hovoří s novináři. foto: Reuters

Pracovník OSN Yacoub El Hillo, který tam dohlížel na rozdělování pomoci, řekl, že se k němu donesly zprávy o nejméně 40 případech smrti hladem, tyto informace však nešlo ověřit. Světová zdravotnická organizace požádala vládu v Damašku, aby povolila do města vyslat mobilní lékařské týmy.

Záchrana před smrtí hladem? K obleženému Madájá dorazil konvoj s pomocí

„Na vlastní oči jsme viděli několik těžce podvyživených dětí. Jsem si jistý, že tu jsou také podvyživení starší lidé,“ sdělil Reuters El Hillo telefonicky z opozičního města, které je šest měsíců obléháno syrskou armádou.

Hladoví i rebely obležení šíité

Humanitární pracovníci podle něj viděli případy hladovění rovněž v šíitských enklávách Fúa a Kafrajá, kde je v obležení asi 20 000 lidí. K šíitské sektě alávitů patří syrské vedení. Povstalci loni na jaře tyto dvě enklávy v provincii Idlib obsadili, stejně jako velké části území na severozápadě Sýrie.

Pracovníci Červeného půlměsíce v Sýrii.
Ozbrojený rebel prohlíží vozidla Červeného půlměsíce, která jsou na cestě do...

Pondělní konvoj s pomocí pro všechny tři obléhané oblasti čítal 65 vozů s nákladem zdravotnického materiálu a potravin. Další rozsáhlá operace bude podle El Hilla dokončena ve čtvrtek. Do zmíněných oblastí by měla být dopravena pšenice, mouka, zdravotnická pomoc a další potřeby.

Světová zdravotnická organizace požádala syrskou vládu o povolení poslat do Madáji mobilní kliniky a lékařské týmy, které by posoudily, jak vážný je zdravotní stav místních lidí, kteří trpí podvýživou. Ty nejhorší případy by pak evakuovaly. Informovala o tom dnes Elizabeth Hoffová, zástupkyně WHO v Damašku. Podle ní je potřeba, aby zdravotníci ve městě chodili „dům od domu“ a vyhodnocovali situaci.

Vláda syrského prezidenta Bašára Asada popírá, že přístup do města Madájá uzavřela blokádou. Vinu za neutěšenou situaci tamních obyvatel podle ní nesou povstalci, kteří prý hromadí potraviny.

Propaganda?

Minulý týden se objevily zprávy o tom, že ceny potravin v Madáji dosáhly horentní výše a lidé se živí i listím. Město obléhá také spojenec syrské armády libanonský Hizballáh. Jeho televize v pondělí uvedla, že situace není tak špatná, jak uvádějí zahraniční sdělovací prostředky, a že se občané Madáji nechali zneužít k propagandě.

I podle novozélandského velvyslance při OSN Gerarda van Bohemena je zhruba 400 lidí v povstalecké Madáji v „kritické situaci“ a je třeba je bezodkladně evakuovat. Důvody žádosti o okamžitou evakuaci blíže nesdělil. Podle diplomatů OSN, na které se odvolala agentura DPA, jsou tito lidé na prahu smrti a naléhavě by potřebovali lékařskou pomoc.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.