Lidovky.cz

Podezřelý z vraždy poslankyně měl koupit manuál na výrobu zbraně od rasistů

USA

  10:17aktualizováno  19:56
LONDÝN - Britská poslankyně Jo Coxová, která byla ve čtvrtek zavražděna, se před časem obrátila na policii se stížností, že obdržela "zlomyslná sdělení". Policie uvedla, že při vyšetřování této stížnosti v březnu pokárala jednoho muže, ale že šlo o někoho jiného, než koho zadržela po čtvrteční vraždě. Při hledání motivu vraždy se policie soustředí na krajně pravicový světonázor pachatele. Útok na Coxovou byl podle vyšetřovatelů zřejmě cílený.

Truchlící pár na smutečním shromáždění na památku zavražděné Jo Coxové. foto: Reuters

Coxovou, která usilovala o setrvání Británie v EU, napadl útočník na ulici v jejím volebním okrsku v severoanglickém městě Birstall nedaleko Leedsu. Krátce po útoku zadrželi policisté dvaapadesátiletého muže považovaného za útočníka. Podle policejního mluvčího kriminalisté po nikom jiném nepátrají a o motivu činu odmítají spekulovat.

Stoupenec bělošských rasistů?

List The Sun v pátek uvedl, že zadrženým je „duševně nemocný“ Tommy Mair, který žil v ústraní od smrti své babičky před 20 lety a který podstoupil delší psychiatrickou léčbu.

Britain First: krajní pravice, jež by vraha poslankyně oběsila na nejbližší lampě

Americká organizace na ochranu lidských práv Southern Poverty Law Center podle agentury AP uvedla, že má videozáznamy, na kterých Mair vystupuje jako stoupenec americké krajně pravicové Národní aliance. Zatčený Brit si podle organizace koupil v roce 1999 od aliance bělošských rasistů manuál, který kromě jiného obsahuje návod, jak si vyrobit pistoli.

Britská labouristická poslankyně Jo Coxová.
Truchlící pár na smutečním shromáždění na památku zavražděné Jo Coxové.

Extremistickou Národní alianci, která má po celých Spojených státech desítky poboček, založil William Pierce, jež byl podle Southern Poverty Law Center „americkým neonacistou číslo jedna“. Jeho román The Turner Diaries (Turnerovy deníky) byl jednou z inspirací pro Timothyho McVeigha, který v roce 1995 vyhodil do povětří budovu federálních úřadů v Oklahoma City a zabil při tom 168 lidí. Pierce zemřel v roce 2002 ve věku 69 let.

Britská policie v pátek vpodvečer uvedla, že se při hledání motivu soustředí na krajně pravicový světonázor pachatele vraždy. Zároveň je prý ale otevřená i dalším možným vysvětlením, a zkoumá tak například i duševní zdraví 52letého muže. Útok na Coxovou nebyl podle policie zřejmě náhodný, pachatel chtěl napadnout právě ji. Výslech zadrženého stále pokračuje.

Kvůli uctění památky zavražděné poslankyně se v pondělí mimořádně sejde britský parlament. Oznámil to předseda labouristů Jeremy Corbyn s tím, že se tak stane na jeho žádost. Corbyn dnes spolu s premiérem Davidem Cameronem uctil památku Coxové přímo v Birstallu, kde byla ve čtvrtek zavražděna. Předseda labouristů označil vraždu za „útok na demokracii“. Podle Camerona je třeba z politiky vyhnat „nenávist, nejednotu a nesnášenlivost“.

Zrušené akce

Tábory zastánců i odpůrců setrvání Británie v EU v reakci na vraždu poslankyně Coxové zrušily všechny své akce naplánované na sobotu. Příznivci brexitu uvedli, že kampaň v neděli obnoví. Labouristická strana, která podporuje setrvání země v evropském bloku, pozastavila svou kampaň na celý víkend. Akce zrušily oba tábory již ve čtvrtek odpoledne a žádná předreferendová shromáždění se nekonala ani v pátek.

Napadená poslankyně Jo Coxová zemřela. Útočník podle svědků křičel ‚Britain first‘

Podle některých britských médií nese vinu na vraždě agresivní tón kampaně před referendem o budoucnosti země v Evropské unii, které se bude konat 23. června. Svědci podle médií slyšeli muže při útoku křičet Britain First (Británie na prvním místě), což je mimo jiné označení krajně pravicového uskupení usilující o odchod Británie z EU.

Britské listy bez ohledu na své politické preference a postoje k brexitu dnes vraždu jednačtyřicetileté Coxové shodně odsoudily. Coxová byla matkou dvou dětí a patřila k opoziční Labouristické straně. „Byl to útok proti lidskosti, ideálům a demokracii,“ napsal deník The Guardian. Komentáře volají po co nejrychlejším vyšetření útoku a po lepší ochraně britských zákonodárců. Coxová se stala terčem střelby a útoku nožem u knihovny, kde se pravidelně scházela s voliči.

K řadě britských a zahraničních politiků, kteří odsoudili vraždu Coxové, se přidala i německá kancléřka Angela Merkelová. S ohledem na blížící se britské referendum je podle ní třeba „příšernou a dramatickou“ vraždu poslankyně vyjasnit co nejdříve. Zdůraznila, že ale v tomto stádiu nechce vraždu spojovat se čtvrtečním hlasováním.

Britská labouristická poslankyně Jo Coxová.
Britská labouristická poslankyně Jo Coxová.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.